Eşref Bey ile Zühre Han

Anasayfa / ETKİNLİKLER / Kitabını Tanıt
Ekleyen : Şahamettin Kuzucular , 21 Aralık 2017 Perşembe Beğen 5
 
 
 
 

ARKA KAPAK YAZISI 

 

Bu halk romanı Azerbaycan Gence ve Karabağ Türkmenlerinin Safevilerin en ünlü hükümdarı Şah Abbas II. ye başkaldıran Eşkıya Deli Murat ile Oğlu Eşref’in hikâyesidir.  Köroğlu ve Rüstem-i Zal’in benzeri bir yiğit olan Eşkıya Deli Murat, Şah Abbas’ı dize getirirken, Eşref Saatinde doğan Murat’ın oğlu Eşref;  pir elinden bade içip Şiraz Han’ının kızı Zühre’ye âşık olmuştur.  Fakat Gence ‘den Kandahar’a,  Şah Abbas ve On iki Han,  Eşref ile Zühre’nin karşısına dizilmiştir. Tek umudu Allah olan âşıkların tek kuvveti Şahlara diz çöktürecek Eşkıya Deli Murat’tır.  

Dede Korkut’tan sonra ki en görkemli üsluba sahip olan hikâyemiz ilk kez bu kitap ile gün yüzüne çıkmaktadır. Özgün konusuna rağmen diğer hikâyeler ile de ortak noktalar taşıyan bu halk hikâyemiz hem kahramanlık;  hem de aşk konusunu işleyen yapısıyla; antik Yunan ve İran esatirlerinden de bazı izleri taşır.    

Şah Abbas zamanındaki Azerbaycan, İran ve Kandahar’a kadar uzanan bir coğrafyada geçen hikâye, devre ait tarihi pek çok izleri de taşır.  

Hikâye, içerdiği;  astrolojik, mitolojik, menkıbevi, kültürel ve tarihi pek çok unsurla çok zengin bir materyal dökümü de sunmaktadır. Bu çalışmada hikâyenin tam metni verilmiş,  varyantları ve özetlerinden de söz edilmiş,  diğer hikâyelerimizle karşılaştırmalı mukayesesi yapılmış,  Hikâye,  dil, üslup, yapısı, tarihi, astrolojik, mitolojik, menkıbevi, kültürel ve içerdiği tüm materyalleri yönünden de irdelenmiştir.

Günümüzde Ermeni işgali altında olan Karabağ’ın yiğidi Eşkıya Murat’ın yiğitliği ve oğlu Eşref’in muhteşem aşkını anlatan bu hikâyemiz Azerbaycan ve Türkiye’de, çok çok sevilecektir. 

 

SATIŞ  NOKTALARI 

kitapyurdu.com

 
pandora.com.tr

Şahamettin Kuzucular adlı yazara ait Eşref Bey İle Zühre Han kitabını alabileceğiniz siteleri inceleyin  

 

 

 

 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Necibe Çetinkaya
22 Aralık 2017 Cuma 20:46:03
Kitabın ilgi göreceğinden ve çok sevileceğinden şüphem yok Şehamettin Bey. Belli çok titiz bir çalışma ve çok emek sarfedilerek yazılmış bir hikaye. Gittikçe merak etmeye başladım. Emeklerinize sağlık. Selam ve saygılar.

Şahamettin Kuzucular
24 Aralık 2017 Pazar 12:14:56
Pek çok halk bilimci bu kitabın yayınlanmasını bekliyordu. Kitap metin yönünden çok ilginç olduğundan inceleme yönündende çok detay gerektirdiği.

Seferi (Nurcan Bedir Ören)
22 Aralık 2017 Cuma 21:42:18
Nasıl temin edebiliriz?

Şahamettin Kuzucular
24 Aralık 2017 Pazar 12:16:55
Nurcan hanım haftaya internet online satışlarda gözükecek. Bana da 20 âdet gönderilecek.

Seferi (Nurcan Bedir Ören)
04 Ocak 2018 Perşembe 18:56:53
İnternetten alıp size imzalatırız. Hayırlı olsun.

ESA
05 Ocak 2018 Cuma 09:53:05
Teşekkürler Nurcan Hanım.

Mehmet Aluç
27 Aralık 2017 Çarşamba 08:04:29
Hayırlı olsun kardeşim açıklaması ile uzun emekler verildiği belli okumak gerek,emeklerine sağlık kardeşim,selamlarımla.

ESA
05 Ocak 2018 Cuma 09:52:06
Kitap - Tüm Onlıne satış noktalarında - 16 ila 22 Tl arasında satıştadır. Satış noktaları ve linkleri yazı içinde gözükmektedir.

ESA
13 Aralık 2018 Perşembe 11:39:01
Bu kitabı yazarın imzası ile isteyenler bu siteden veya Facebook adresinden Şahamettin Kuzucular a mesaj ileterek ulaşabilirler.

ESA
13 Aralık 2018 Perşembe 11:40:42
Bu kitabı yazarın imzası ile isteyenler bu siteden veya Facebook adresinden Şahamettin Kuzucular a mesaj ileterek ulaşabilirler.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...