Siyah İnci Romanı Hakkında ve Özeti Anna Sewell

 
Yazıda “Anna Sewell'in  Black Beauty, Siyah İnci   “  romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı, ““Anna Sewell'in  Black Beauty, Siyah İnci   “ romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, ““Anna Sewell'in  ”    hayatı,  “  “Anna Sewell'in  Black Beauty, Siyah İnci   “   adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
Eserin yayımlanma hikâyesi hakkındaki bilgileri, Dünya edebiyatına  katkıları bulabileceksiniz. 
 
ESER BASIM ÖYKÜSÜ YAZARI HAKKINDA 
 
Siyah İnci  özgün adı İngilizce  Black Beauty, İngiliz Yazar Anna Sewell'in  Norfolk bölgesindeki Norwich şehri yakınlarında "Old Catton"'a taşındıktan sonra yazmaya başladığı ve ancak 1877 yılında bitirebildiği  bir romanıdır. Bu romanı yazmaya  başladıktan sonra yazar ağır bir hastalığa yakalanmış, bu yüzden yazması çok zor hale gelmiş, romanı ancak annesinin yardımıyla   - kendisi  küçük kâğıt parçalarına yazdıktan sonra annesi bu metinleri kâğıda geçirerek- yazıp bitirebilmişti. [1]
Annesi de başarılı bir çocuk kitapları yazarı olan Anna Sawel’in tek eseri olan bu roman  yazarın basılmış olan tek romanı olarak da tarihe geçmiş,   “atları sevenler için “yazılmış olduğu halde, bu roman dünya çocuk edebiyatının en sevilen klasikleri arasına girmiştir. Sewell romanın haklarını 24 Kasım 1877 günü 57 yaşında iken yerel yayınevi Jarrolds'a satmış [2] ve roman ilk baskısı yapıldıktan beş ay sonra da yazarı Anna Sewel veremden ölmüştü. 
Roman  ilk basıldığı bu tarihten  günümüze kadar defalarca baskı görmüş ve dünya edebiyatından en çok satan yüz roman arasına [3]da girmeyi başarmıştır.
 
 
Romanın çok ilgi görmesi film yapımcılarının da dikkatini çekmiş ve romanın filme uyarlaması da yapılmıştır. Yönetmenliğini Caroline Thompson’un yaptığı 1994 (ABD) yapımı filmde, Sean Bean , ( Çiftçi Grey)  David Thewlis (Jerry Barker)  Alan Cumming (Siyah İnci) Jim Carter (John Manly) rollerini üstelenmiştir. [4]
 
KONUSU
“Büyük bir çiftlikte doğan Siyah İnci çok akıllı ve iyi huylu bir taydı. İyi kalpli sahipleri tarafından güzel bir ortamda büyütülen ve iyi bir eğitim verilen Siyah İnci kısa sürede büyüdü ve güzel bir at oldu. Ancak bir gün başkasına satıldı ve insanların hayvanlara karşı ne kadar kötü davranabileceğini öğrendi. Kiralık at olarak, ata binmeyi hiç bilmeyen antrenmansız insanlara katlanmak; fayton ve yük atı olarak çok ağır yükler çekmek zorunda kaldı. Ama her seferinde karşısına hayvanları seven iyi kalpli insanlar da çıktı. “(Tanıtım Bülteninden)[5]
 
Siyah İnci (Anna Sewell) Romanının Özeti

Siyah inci, Bay Gordon'un Birtwick parkına yakın evinde dünyaya geldi.  Bay Gordon ile annesi  ona çok iyi bakmışlar ve ona siyah inci demişlerdi.  Sahibi Bay Gordon  aynı zamanda onun ustası olmuştu. Ona koşu taktiklerini  öğretiyor zaman zaman üzerine semer de vuruyordu. Siyah İnci bunların bazılarından hoşlanmasa bile Bay Gordon’un ona sevecen yaklaşımlarından dolayı katlanmak zorunda kalıyordu.
 
Diğer atlara da semer takılıyor ve üzerlerine biniliyor ama diğer atların sahipleri atlara kötü davranıyorlardı. Bu yüzden siyah inci sahibini seviyordu.  Sevecen bir sahip tarafından eğitilen siyah inci güzel, hoş ve yakışıklı bir at olmuştu.

Bay Gordon onu bir başka ustaya vermişti.  Onun ikinci ustası olan John ve ailesi de ona iyi bakıyorlardı.

Ahırdaki arkadaşlarından birisi şişman bir  at olan biraz şişman gri bir midilliyedi.  Merrylegs uzun kahverengi bir kısrak iken,  Zencefilin, çok mutsuz bir gençliği vardı  bu yüzden  nefret ettiği için  bazen insanları ısırırdı. Merrylegs, çocukları seven güzel bir midilliydi ve çocuklar, onu severdi. Herkes, siyah incinin hoş, güzel  bir at olduğunu düşünüyor ve onu çek seviyorlardı.
Bir gün, siyah incinin ustası, uzak bir şehirde işe gitmek zorunda kalmıştı. John,  onu da götürmek zorundaydı ve siyah inciyi küçük vagona  bindirdi. Ama o gün havalar çok kötüydü.. Rüzgâr fırtına gibi esiyor ve çok yağmur yağıyordu. Şehre  giden  sahibi John  uzun zaman gelmemişti.

Eve döndükleri zaman bir köprüye geçerlerken Siyah İnci, garip bir his ile durdu.. John, onu ileriye hareket ettirmeyi denedi, ama o, hareket etmedi. Sonra bir adam, onlara doğru bağırdı : " Eğer, üzerinde geçersen,  köprü yıkılacak  nehre düşeceksin!" John  bunun üzerine  yolunu değiştirip eve başka bir yoldan gitmiş ve hayatları kurtulmuştu.  
 
Siyah inci, orada  üç yıl mutlu yaşadı.  Fakat  sahipleri başka ülkeye gitmek zorunda kalmış onu ve diğer ataları satmışlardı. Siyah İnci’nin yeni sahibi olan kişi , Lord Grisi’de iyi bir adamdı. Hanım Grisi, modayı izleyen zarif bir kadındı o yüzden siyah inciye  yeni ve parlak dizginler takılmıştı. Ama hanımı ile yaptığı bir yürüyüş sonunda bir kaza olmuştu.
Birkaç ay  sonra Lord Grisi ve  aile bireyleri, bir parti için Londra'ya gitti. Onun iki  kızı, evde kaldı. Hanımı Harriet  atlarla çıkmadı, ama Hanımı Mum, on her zaman, gezdirirdi.
 
Birkaç gün sonra, Siyah İnci’yi tek başına sürebilmeyi de başarmıştı. Ama haftalar sonra, Siyah İnci i, kötü bir  sahibe satılmıştı.  O adamın atlar hakkında  yeterli bilgisi yoktu. Siyah İnci’ye, bakamıyordu ve o yüzden siyah inci kötü görünmeye başladı. Çünkü yeteri kadar ve  doğru yiyeceklerle beslenmiyordu. Bu sefer bir taksici olan Jerry tarafından satın alındı. Artık Siyah İnci,  Londra’da bir taksi atı olmuştu. Ama Jerry,  karısı ve  onun çocuğu sürekli rahatsız ediyordu. Fakat  Jerry, Siyah İnci’ye karşı çok sevecendi.
 
.Bir kaç hafta sonra Siyah inci  bir taksiye koşulmuş olan sıska bir at görmüş ve atın  Zencefil olduğunu görünce çok üzülmüştü. Siyah İnci: "Çok, kötü görünüyorsun, sana ne oldu" diye sordu.Zencefil : "Ben, korkunç bir adam tarafından satın alındım, o, bana çok kötü davranıyor.. "Ben ölmeyi bile istiyor hale geldim” diye cevap verdi.  ‘’! Bir saat sonra, bir takside ölü bir at görmüştü, onu Zencefil'e benzetti.

Jerry ve siyah İnci, istasyona gitmişti. . Bir taksiye ihtiyaç duyan birçok insan vardı. İki adam, Jerry'in taksisini çağırdı. Ama kapının önünde beklemelerini söyledi.   Soğuktu ve kar yağıyordu. Jerry, birazcık daha yüksek bir  yere çekip atını  ılık tutmayı denedi. Ama 23.30'da onlar hala, çıkmamışlardı. Jerry, kapı-zilini çaldı ve  “hala taksi istiyor musunuz? Diye sordu.  Onlar da evet dedi : "Evet, memnun oluruz , sen, isteniyorsun". 1.00'de onlar (Gece yarısından sonra) sonunda, geldi. Onlar, Londra'nın dışında 3 km dışına gidecekler ve    Jerry'e fazladan ücret ödeyeceklerdi.  

Jerry'in ve Siyah İnci’yi, evi aldığı zaman, Jerry öksürmeye başladı ve  Siyah İnci’yi tımar etti.  Jerry ertesi sabah, tehlikeli bir şekilde hastalandı.  Kaptanlığı ve Siyah İnci’yi bırakmak zorundaydı.

Jeryy’den sonra  yaşlı Willie  onun yeni sahibi olmuştu. Kış  esnasında, kendini  genç hissediyordu. Sonra büyük baba, onu bir yere aldı, bir hafta boyunca onu deneyecekti. Bir haftadan sonra, ona satın alması için Dimci denilen yerden birileri gelmişti.  Yeni sahibi  Joe idi. Siyah İnci Joe ile mutluydu. Joe de  onu asla, satmayacağına söz vermişti.
 
[1]  https://tr.wikipedia.org/wiki/Anna_Sewell
[2] https://tr.wikipedia.org/wiki/Anna_Sewell
[3] https://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCnya_%C3%A7ap%C4%B1nda_en_%C3%A7ok_satan_kitaplar_listesi
[4] https://www.sinemalar.com/film/27540/siyah-inci
[5] https://www.idefix.com/kitap/siyah-inci-anna-sewell/tanim.asp?sid=O4EF51OPT5IZG2F7PO4J

 

 

 

EsaAdmin / Erkek / 8/24/2016