Charlotte'un Sevgi Ağı E. B. White

CharlotteWeb.png
 
Charlotte'un Sevgi Ağı Kitabı Hakkında Bilgiler
 
 
Yazıda, Amerikalı yazar E. B. White tarafından yazılan Charlotte'un Sevgi Ağı  adlı çocuk kitabının hakkında bilgiler verilecek, eserin konusu, basım öyküsü, hangi dillere çevrildiği, Amerikan çocuk romancıları ve çocuk romancılığı, eserin  Dünya edebiyatına etkileri, çevrildiği diller hakkında vb bilgiler verilecektir.
 
Bu eserin konusu bir örümcek ve domuzun alışılmadık arkadaşlığını ele almaktadır. Charlotte'un Sevgi Ağı, ABD li E. B. White tarafından yazılıp ilk baskısı  1952 yılında yapılmış olan  bir çocuk romanıdır. Roman tüm zamanların en çok satan çocuk romanlarından biri olmuş, Amerikan edebiyatının da en ünlü romanlarından biir olarak basın dünyasında yer aldığı gibi en çok satanlar listesinde de pek çok zaman yerini korumuştur.
 
Charlotte'un Sevgi Ağı, sadece Amerikan Edebiyatının değil, Dünya edebiyatının en sevilen Çocuk romanlarından ve karakterlerinden biridir. Eser, Polyanna , Heidi, Pinokyo, Hucklebery Fın kadar çok sevilmiş ve adını duyurmuş; Dünya çocuk edebiyatının klasiklerinden biri olmuştur.  Kesin rakamlara göre   ilk basımının yapıldığı 1952 yılından 2012 yılına  kadar  45. Milyon kopya[1]satmış olan roman Dünya da en çok satış yapan ilk 50 roman içindedir.
Roman pek çok dile çevrilmiş, uluslararası bir üne kavuşmuş  roman kahramanı olan Caharlotte, yazarından çok çok daha fazla tanınmıştır. Roman Pek çok dile çevrildiği gibi pek çok dilde düzenlenen en iyi romanlar listelerinde adını çoğu kez yazdırmayı başarmıştır. Bu roman Nesweek’in yapmış olduğu “ Tüm Zamanların En iyi Yüz Kitabı “ Listesinde  de[2] yer almıştır.
 
Roman pek çok dile çevrilmiş, ülkemizde de çok sevilmiştir. Romanın gördüğü ilgi üzerine roman 1973  yılında  animasyon bir  filmden konusu olmuştur.  Charlotte'un Sevgi Ağı,  1973 ‘ten sonra Charlotte'un Sevgi Ağı 2: Wilbur'un Yol Macerası, 1973 animasyon filminin   devamı[3]  yapılmış,  romanın 3. Animasyon filmi olan  Minik Örümcek Şarlot  adlı uyarlaması da 2006 yılında gerçekleşmiştir.
 
 Bir örümcek ve domuzunun  kurmuş  olduğu sıra dışı a arkadaşlığını konu alan  domuz Wilbur ve Wilbur'u çok seven Fern'in duygularını anlatmak üzerine kurgulanmış bu roman hayvan, insan ve dost sevgisine getirdiği yaklaşımı ve  öğütlediği önerileri ile   beğenilen bir çocuk romanı olmuştur.
 
Çocuk edebiyatı  türünde ve Spekülatif bir  kurgu  ve fablları andıran yaklaşımı ile  ün kazanan bu roman  Newbery Madalyası ödülünü de kazanmış dünyanın faydalı çocuk edebiyatı ürünlerinden biri olarak anılmaktadır.
Eser dilimize birçok çevirmen tarafından çevrilmiş, birçok yayıncı tarafından basılmış ve birçok kez yayınlanmıştır.
 
Eserin Karakterleri: Templeton, Charlotte A. Cavatica, Fern Arable, Homer Zuckerman, Avery Arable, Henry Fussy, Wilbur, Stuart Little, Uncle
 
 Charlotte'un Sevgi Ağı,  aslında ahırın tavanındaki bir örümcek ağıydı.   “Ahırın tavanında, Charlotte'un bir örümcek ağı  ve örümcek ağının üzerinde de sözcükler vardı. Bu sözcükler, domuz Wilbur ve Wilbur'u çok seven Fern'in duygularım anlatıyorlardı..”

 
[1] 1https://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCnya_%C3%A7ap%C4%B1nda_en_%C3%A7ok_satan_kitaplar_listesi
[2] https://www.radikal.com.tr/kultur/newsweek_tum_zamanlarin_en_iyi_100_kitabini_secti_ama-944012
[3] https://tr.wikipedia.org/wiki/Charlotte%27un_Sevgi_A%C4%9F%C4%B1

 

 

EsaAdmin / Erkek / 8/24/2016