Jules Verne Dünyanın Merkezine Seyahat Hakkında Özet İnceleme

 
 
 
Yazıda “Jules Verne,  Dünyanın Merkezine Seyahat”   romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı,  “Jules Verne  ,  Dünyanın Merkezine Seyahat “romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları,    “Jules Verne    ,  Dünyanın Merkezine Seyahat  “   adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
ESERİN YAZIMI BASIMI İÇERİĞİ YAZARI HAKKINDA
 
Jules Verne tarafından yazılmış özgün adı “Voyage au centre de la Terre “ olan bilim kurgu romanı Türkçeye  “Dünyanın Merkezine Yolculuk” ,  Dünyanın Merkezine Seyahat veya “ Arzın Merkezine Seyehat “ adları ile Türkçeye çevriliştir.  
Jules Verne tarafından ilk kez 1864 yılında yayımlanan roman, dünya edebiyatı klasikleri arasına da girmiştir. Jules Verne’nin diğer eserleri gibi bilim kurgu türündeki bu roman çocuklar ve gençler için yazılmış dünya edebiyatının en öneli çocukluk ve gençlik eserlerinden birisi olmayı başarmıştır.
 
Öngörüsü ve hayal gücü yüksek bir yazar ola Jules Verne, denizaltılar olmadan denizaltıları,[1] Ay’a seyahat [2]yapmanın hayal dahi edilemeyeceği yıllarda Ay’a seyahat edilmesine dair romanlar yazmış bilim kurgu türündeki ilk ve önemli roman yazarlarındandır.
 
Eserlerinde hayal ettiği buluşlar ve makinalar ile Avrupa sanayisine ve bilim adamlarına ilham kaynağı olmuş, bilim adamlarından önce uzay gemilerini,  roketleri, uçakları, zeplinleri,  denizaltıları hayal etmiş ve bu hayallerine dayalı bilim kurgu türünde önemli romanlar da yazmıştır. [3]Esasında bir borsacı olan J.   Verne, yirmiden fazla günlük gazeteyi, her türlü bilimsel yayınları okuyor; astronomi, meteoroloji ve fizyoloji alanlarındaki deneyleri, keşifleri yakından takip ediyor; coğrafya ile ilgileniyordu. Onun bilme olan merakı edebiyata bilim kurgu romanları olarak yansımıştı. “[4]
 
Denizler Altında Yirmi Bin Fersah   adlı romanındaki  “Natulıs “ ilk inşa edilen ilk denizaltının adı olarak konulmuş, Ay'a Seyehat  adlı romanındaki füze olan Apollo 11, insanlığı ayağa adım attıran ilk roketin de adı olmuştur. Jule Verne bu romanı ve bu türdeki romanlarını Denizaltı,  hava taşıtları, roketler, uçaklar vb hakkında hiçbir fikir yokken,  denizaltı dünyası, uzay, gökyüzü hakkında yeterli bilgi ve kaynak olmadığı zamanlarda derin hayal gücü ve öngörüleri ile yazmış, bu romanında da sönmüş bir yanardağın zirvesinden arzın merkezine yolculuğu hayal etmiştir.
 
 
 
ROMANIN FİLMLERİ 
 
Eser hemen her dile çevrilmiş, pek çok ülkede en çok satılan çocuk ve gençlik romanlarından birisi olmuştur.  Kaçınılmaz olarak romanın pek çok film ve çizgi film uyarlamaları da yapılmıştır. Çekilen filmler arasında en sonuncusu, Eric Brevig'in yönettiği,  Beau Flynn, Charlotte Huggins’in yapımcılığını üstlendiği , başrollerinde Brendan Fraser, Josh Hutcherson ve Anita Briem'ın oynadığı  2008 yapımı  olan filmdir. [5]
 
 
KONU
Bir profesör ile yeğeni arzın merkezine seyahatin nasıl olacağını anlatan gizemli bir kitap bulmuşlar ve içindeki şifreleri çözmüşlerdir.  Bunun üzerine yanlarına bir de rehber alarak ellerindeki harita ile arzın merkezine seyahat etmeye karar verirler. Fakat bu yolculuk hayal ettiklerinden de daha maceralıdır.
 
ROMANDA KARAKTERLER
 
Axel Lindenbrock :  Amcası Profesör Liedenbrock  ile yaşayan genç biraz utangaç ama amcasının dediklerinden de çıkmayan , amcasının çalışmalarına yadım eden bir genç, Amcasının vaftiz kızı Grauben’e aşıktır.
Profesör Liedenbrock : Biraz aksi , öfkeli ,asla pes etmeyen maden bilim ve jeoloji uzmanı, kitap kurdu araştırmacı ve çok meraklı bir bilim adamı  bir a
Grauben :  Profesörün vaftiz kızı . Genç Axel’in sevgilisi
Hans Bjölk :  Profesörün rehberi, sabırlı soğukkanlı ciddi bir adam
 
Jules Verne 
 
 
ROMANIN ÖZETİ
 
Axel Lindenbrock Hamburg’un eski bir mahallesindeki küçük bir evde yaşayan çekingen yapılı bir gençtir. Amcası Profesör Liedenbrock, Üniversitede hocalık yapan Profesördür. Profesör Liedenbrock jeolog ve madenbilim konularında uzman aynı zamanda asla pes etmeyen çok meraklı, bir bilim adamıdır. Axel Lindenbrock’da bu evde amcası ile çalışmalar yapmaktadır.
Profesör Liedenbrock ‘un hayatı kitaplar arasında geçmekte yeğeni Axel,  amcasının vaftiz kızı olan Estonyalı Grauben, hizmetçisi Marta ile aynı evde kalmaktadır. Genç ve çekingen bir delikanlı olan Axel, amcasının vaftiz kızı Grauben'e âşık olmuştur. Grauben de Axel’e karşılık vermektedir. Axel, amcasına Grauben'e âşık olduğunu söylemeye ve evlenmek istediklerini iletmeye çalışmakta fakat uygun anı kollamaktadır.
 
 Sabırsız ve öfkeli bir adam olan Profesör Liedenbrock ‘ bir gün runik alfabe ile yazılmış eski bir kitap bulmuştur.   Profesör Liedenbrock bu kitabı okurken kitabın her satırının şifreli olduğunu fark eder. Profesör Liedenbrock kitabın gizemini çözmeye ve kitaptaki şifreleri anlamaya uğraşırlar. Bir süre sonra Axel Lindenbrock  ile amcası  en sonunda hem kitabın  gizemini hem de şifreleri çözerler.
Bu kitabı 16. Yüzyılda yaşamış olan İzlandalı bir bilim adamı Arne Saknussenum’  yazmıştır. Arne Saknussenum dünyanın merkezine inen tek insandır. Arne Saknussemm, İzlanda'daki sönmüş bir yanardağ olan Sneffels yanardağının kraterinden Dünya'nın merkezine indiğini yazmaktadır.
 Kitaptaki şifrenin ise çözümü şu şekildedir.  “Temmuz gelmeden önce, üstüne Scortoris’ in gölgesi düşen Sneffels Yokul’ un kraterinden aşağıya in. Sen ey cesur yolcu, o zaman dünyanın merkezine inmiş olacaksın. Ben bu yolculuğu yaptım. “
Profesör Lindenbrock, büyük bir heyecana kapılarak İzlanda'daki sönmüş bir yanardağ olan Sneffels ‘e gitmek için çeşitli aletler ile pusula ve balta gibi eşyalar temin eder. Axel,  sevgilsi Grauben’ dan ayrılacağı için çok üzgündür ama amcasına da karşı gelebilecek durumda da değildir.  Bu yüzden ile Grauben  ile evlenme planını yanardağa yapacakları gezinin dönüşüne  ertelemek zorunda kalır.
Axel ve Profesör İzlanda’ ya gitmek için gemiye binerler.  Yanlarına ise sakin ve soğukkanlı bir adam olan Hans Bjölk’ü rehber olarak almışlardır.
En sonunda İzlanda'daki sönmüş bir yanardağ olan Sneffels ‘e kadar gelirler.  Hep birlikte yanardağın sönmüş kraterinin zirvesinden derinliklere doğru yolculuğa başlarlar.  Fakat bu yolculuk hiç de umdukları gitmemekte başlarına çok çeşitli maceralar gelmektedir. Mağaralarda tahmin ettiklerinden daha uzun süre kalmışlar ve suları da tükenmiştir.  Susuzluktan ölmek üzereler iken yerin dibinden gelen kaynar suları bulurlar.  
Kimi zaman akıntılar ile kimi zaman yürüyerek yola devam ederlerken Axel, mağaralarda kaybolur. Üç gün sonra Axel’i yaralı olarak bulmuşlardır.  Yolculuk boyunca milyonlarca yıl öncesinde yaşamış canlılar da görmüşlerdir. Mağaranın sonu bir denize açılmıştır. Hans bir sal yapıp, bir battaniyeyi de yelken yapmış yer altı denizinde yolculuğa çıkmışlardır.
Bu denizde rüzgârlar, fırtınalar, balinalar, köpek balıkları ile mücadele ederler. En sonunda bir adaya çıkarlar.  Kıyıya ulaştıklarında bu kıyının denize açılmak için yola çıktıkları yer olduğunu görürler. Yani dönüp dolaşıp aynı yere gelmişledir.   Profesör bir şifre bulmuş kayalıklardan oluşan bir yolun olduğunu anlamıştır. Kayalığın içini dinamitle patlatırlar ve kayanın içinden fışkıran bir şelale ortaya çıkar.  
Axel, Hans ve profesör bu fışkıran sulara kapılarak saatlerce giderler. Bir süre sonra kaynamaya başlamıştır. Su kaynadıkça lavları püskürtmektedir.  Bir süre sonra lavlar püskürür ve üçü birden kendilerini dünyada bulur.
En sonunda bir başka yanardağ olan Stromboli'den çıktıklarını anlarlar Sonra da Hamburg'a dönerler. Bir süre sonra da Axel ile Grauben evlenirler.
 
 
[1] Denizler Altında Yirmi Bin Fersah Jules Vernehttps://edebiyatvesanatakademisi.com/
[2] Ay'a Seyehat Jules Verne, https://edebiyatvesanatakademisi.com
[4]  Altay Öktem, Bilinen ve Bilinmeyen Dünyaların Yazarı, Kalemingolgesi.com sitesi, Erişim tarihi:18.01.2012
[5] https://www.hdfilmcehennemi2.org/dunyanin-merkezine-yolculuk-izle.html

EsaAdmin / Erkek / 8/24/2016