Tavşan Peter'in Bütün Maceraları Beatrix Potter

  
Tavşan Peter'in Bütün Maceraları, adlı roman ve  diğer serileri  İngiliz yazar, Beatrix Potter’ın yazmış olduğu özgün adı " The Tale of Peter Rabbit” olan  çok romanı ve  roman serisidir.
 
 
 
En önemli çocuk klasikleri arasında yer alan Tavşan Peter’in baş kahramanı olan bu roman serisinin ilki ilk kez 1901 yılında 250 kopya olarak yayımlanmış, [1]arkasından gördüğü ilgi nedeni ile hem bir roman serisi haline gelmiş hem de dünyanın en çok sevilen çocuk romanlarından birisi olduğu gibi hem de dünyanın en çok satan, dünyanın en çok farklı dillerine çevrilen, dünyanın en çok  en çok okunan çocuk kitabı, dünyanın en iyi çocuk romanları arasında gösterilen bir roman serisi olmuştur.  Roman ilk basıldığı yıl 1901 den 2010 yılına kadar yaklaşık olarak 45. Milyon kopya satmış dünyanın en çok satan ilk elli kitabı arasında olmayı başarmıştır. [2]
 
Özgün adı " The Tale of Peter Rabbit"  olan romanın ikinci baskısı ilk yıl içinde 28 bin kopya satmış ve 1902 yılında roman kahramanlarının pelüş oyuncakları piyasaya sürülmeye başlamıştır. Bu romanın kahramanı olan “ Peter Rabbit “   dünyanın lisanslı ilk karakteri olma özelliği de taşır. [3]
 
 Beatrix Potter ilk kitabın gördüğü ilgi üzerine bu romanının devamını yazrak toplam dört ciltlik bir seri haline getirmiş, daha sonra bu dört ciltlik seri Tavşan Peter'in maceralarının devam ettiği bir masal şeklini alarak, tek bir tek bir kitap içinde birleştirilerek satışa sunulmuştur.
 
 
 
Tavşan Peter karakteri bu karakterin yaratıcısı olan yazar Beatrix Potter’ı da meşhur etse bile Tavşan Peter yazarından çok daha ünlü bir roman kahramanı olmuş, gördüğü ilgi üzerine pek çok animasyon filminin de kahramanı haline gelmiştir.
 
Roman hemen hemen tüm dünya dillerine çevrilmiş,   36 dilde tercüme edilmiş,[4] defalarca da filme çekilmiştir. [5]Tavşan Rabbit, Beatrix Potter'in yazıp resimlediği ve kendisini çok hızla üne kavuşturan masallardan oluşur.
 
 
 
 
ROMANIN KONUSU
 
Tavşan Peter dul kalan ananesi ve diğer kardeşleri ile bir evde yaşmaktadır. Babası yakınlarındaki Yeşil Bahçe’ye girmek zorunda kaldığın için hayatını kaybetmiştir. Bu bahçenin sahibi Mc Gregor bitkilerinin yüzünden tavşanları hiç sevmemektedir. Annesi Peter ve diğer kardeşlerine o bahçeye girmelerini yasaklamıştır.  
 
Tavşan Peter annesinin yasaklamış olmasına rağmen karnı ağrıyan kardeşinin tedavisi nedeniyle yeşil maydanoz lazım olduğu için Bay Yeşilbahçe'nin bahçesine girer, bir güzel karnını da doyurur. Fakat Bay Yeşilbahçe'ye yakalanır. Bay Yeşilbahçe tavşan Peter'a "seni küçük hırsız !" diyerek bağıırır ve onu kovalamaya başlar.  Tavşan Peter Mc Gregor’un elnden kurtulmak için kaçarken elbiselerini de kaybeder.
 
Daha sonra Tavşan Peter, Bay Yeşilbahçe’nin elinden kurtulmak için  oradan oraya saklanarak kaçmaya çalışır. Bu kovalamaca ve kaçışlar sonrasında pek çok macera yaşar. Peter, en sonunda perişan bir halde bahçeden çıkışı bulup evine döner.
 
 
Küçük bir tavşan olan Tavşan Peter,  Bay Yeşilbahçe’nin bahçesinde başlayan maceralarının ardından, Peter’in büyüdükten sonraki maceralarını anlatan dizi bir roman haline gelmiş, Tavşan Peter, kuzeni Benjamin, kız kardeşleri Pofuduk, Pufkuyruk ve Pasaklı, Tomi Paytakporsuk, zengin tilki Bay Tod ve diğer pek çok hayvanların yer aldığı maceraları yer alır.
 
[1] https://en.wikipedia.org/wiki/The_Tale_of_Peter_Rabbit
[2] https://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCnya_%C3%A7ap%C4%B1nda_en_%C3%A7ok_satan_kitaplar_listesi
[3] https://en.wikipedia.org/wiki/The_Tale_of_Peter_Rabbit
[4] https://en.wikipedia.org/wiki/The_Tale_of_Peter_Rabbit
[5] https://www.idefix.com/kitap/tavsan-peterin-butun-maceralari-beatrix-potter/tanim.asp?sid=J0RTM3XFMP3P4SLJ8NVF

EsaAdmin / Erkek / 8/24/2016