Tenten'in Maceraları Serisi Hakkında ve Kahramanları

 
 
 
Yazıda “Tenten ’in maceraları Hergé ”   romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı,  “Tenten ’in maceraları Hergé” hakkında bilgiler “Tenten ’in maceraları Hergé  “   romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, “Tenten ’in maceraları Hergé “   adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
 
TENTEN YAZIMI BASIMI SERİLERİ İÇERİĞİ YAPISI HAKKINDA 
 
Tenten ve Tenten ’in maceraları adlı çizgi roman dizisi Belçika asıllı yazar,  ressam ve karikatürist Hergé – Hergé takma adını kullanan Belçikalı çizgi romancı Georges Prosper Remi - [1]tarafından 1929 yılında yaratılmış olan bir çizgi roman dizisidir.  Fransızcadaki özgün adı Les Aventures de Tintin olan çizgi roman serisi Türkçe ’de Tenten olarak tanınmıştır.
Bu çizgi roman 1929 yılından sonra oldukça popüler olmuş,   200 milyondan fazla çizgi roman kopya satışı rakamlarına ulaşmış,   bu çizgi roman serisi 50'den fazla dile de çevrilmiştir.[2]  Bu nedenle Tenten hayali olmasına rağmen 20 yy da dünyanın en tanınmış gazetecisi olmuştur.
 
Hergé – diğer adı ile George Remi, - Tenten karakterini çıkarmadan önce İzci Totor adlı bir karakter oluşturmuş olan ve bu karaktere ait bir çizgi roman yayımlamıştı. Bu nedenle tenten serisi yazarının ikinci eseri olmuştu. Üstelik Tenten birçok yönden İzci Totor’a da oldukça benziyordu.
 
Bu çizgi roman serisinin ana kahramanı olan Tenten, genç bir gazetecidir.  Her bir ayrı macerasında bir gazeteci olarak dünyanın farklı bir ülkesine gitmektedir.  Gittiği bu ülkelerde çok çeşitli maceralar yaşayan tenten bazı serilerinde gittiği yerlerle ilgil siyasi yorumla da yapmaktan geri durmamaktadır. "Şu güzelim Moskova'yı Sovyetler kokuşmuş bir bataklığa çevirdi" ( Tenten Rusya’da )
 
Gittiği her yere köpeği Milu, alaycı ve kaba bir adam olan arkadaşı Kaptan Haddock ile birlikte gitmekte, icatlarıyla ünlü Profesör Turnösol ve sakar dedektifler Dupond ve Dupont ‘da ona eşlik etmektedir.
 
Tenten adlı çizgi romanı ve serisi daha ziyade çizimlere dayalı bir roman serisidir.  Eserin yaratıcısı olan Hergé ,  bu çizgi roman serisi için, ligne claire denilen açık anlaşılır,  karikatür ve resim arasında özel bir çizim metodu da ve üslubu geliştirmiştir. Kuşkusuz bu sevimli, anlaşılır ve bariz resimleme tekniği bu çizgi roman serisinin bu kadar sevilmesinde de ayrı bir etken olmuştur.
 
Tenten öyküleri her cildinde değişen bir karakter göstermektedir.  Her cildinde diğerinden farklı bir hikâyeyi ele alan yazar ve çizeri Tenten serilerinde kahramanını maceradan maceraya koşturmuş, kimi bölümlerinde polisiye, kimi bölümlerinde bilimkurgu, kimi bölümlerinde fantastik unsurlarla buluşturmuştur.
 
Romanda fantastik unsurlara rastlanıldığı gibi ara sıra gerçeklik ve mantığa uygunluktan da kopabilmekte, abzürt öğelere de yer verebilmektedir. Örneğin çakı ile ağaçtan kesilen bir daldan pervane yapılır ama pervane ters oyulduğu için uçak geri geri uçmaktadır.
 
Tenten çizgi roman serisinde mizahi unsurlar da eksik edilmemiş iken kimi öykülerinde üstü kapalı şekilde siyasi göndermeler ve kültürel eleştiriler de söz konusu olmuştur.  Tenten’in maceralarını anlatan kitap serisi yirmi bir ayrı hikâyeden ( 24 kitaplık serileri de basılmıştır. )  oluşur. Mavi Lotus, Tenten Kongo’da, Tenten Rusya’da, Tenten Amerka’da, Kırık Kulak, Firavun’un Puroları gibi…
 
Tenten karakteri ve roman serileri pek çok kez tiyatro oyunu haline de getirilmiş,  sineme ve Tv ler için çizgi filmleri de yapılmış, film uyarlamaları da çekilmiştir.
 
 
ROMAN SERİLERİNİN KARAKTERLERİ
 
TENTEN:   Tenten çok çalışkan genç ve dinamik, araştırmacı bir gazetecidir.  Lakin çalıştığı gazeteye yazılı haber götürdüğüne de neredeyse rastlanılmaz. Tenten, aslında pek bir özelliği olmayan genç bir maceraperesttir.
Kaptan Haddok : Tenten'in en iyi arkadaşıdır. İlk serilerde zayıf ve alkolik bir tip olan Kaptan Haddok daha sonraki serilerde daha saygın, daha cesur ama biraz da kaba saba, küfürbaz ve alaycı bir karaktere dönüşmüştür.
Profesör Turnösol: Biraz şaşkın, biraz duyma özürlü ama Ay roketi ve ultrasonik silah gibi pek çok icat etmeyi de başaran, tek kişilik köpek balığı şeklindeki denizaltı gibi pek çok şeyi o tasarlayabilen, birçok buluş da yapabilen bir adamdır.  Turnusol, zor duyabildiğinden bazı şeyleri yanlış anlar,
Milu (Milou) : Milu adlı köpek Tenten ‘in dört ayaklı yoldaşıdır. Tenten ve köpeği arasında çok derin bir bağ vardır ve bu bağ sayesinde birbirlerini sık sık kurtarmışlardır.  Milu da, Kaptan Haddock gibi viski içmeyi seven bu nedenle de ara sıra sarhoş olup başını da belaya sokan bir hayvandır.
Dupont ve Dupond  : ikiz gibi gözüken iki sakar dedektiftir. Bıyıkları burulmuş olanın adı  Dupont,  bıyıkları düz olanın adı ise Dupond'dur.
Bu iki karkater roman serileri boyunca komedi unsurlarını yaratmakla mükellefmişler gibi eylemler içindedirler. Her ikisi de aynı cümleleri her defasında farklı şekillerde söyleyen,  beceriksiz ve seferinde hep yanlış kişileri tutuklayan tiplerdir.  Fakat nedense her önemli görev de onlara verilmektedir.
 
 
[1] https://www.sabah.com.tr/kitap/2018/07/20/tartismalarin-odaginda-bir-gazeteci-tenten
[2] https://tr.wikipedia.org/wiki/Tenten%27in_Maceralar%C4%B1

EsaAdmin / Erkek / 8/24/2016