DÜŞÜNMEK İNSANİ VİCDANİ

         

 

DÜŞÜNMEK İNSANİ VİCDANİ

       İnsanları anlamak çok mu zor acaba? Evet! Bazen çok zor, bazen kolay, bazen de ikisinin arası orta şeker. İnsanları anlamak, isteyen kişinin tecrübesine göre değişir.

        Aslında insanlar kendi aralarında iyilerle-kötüler, sevaplarla-günahlar, artılarla-eksiler, güzellerle-çirkinler iki zıt gruba gibi ayrılır. Biri ilahi emirlere göre yaşamayı tercih eder. Hayatın bir sınav olduğunu bilir, sürekli sevaplar kazanmaya çalışır. Tek hedefi vardır, Yüce Yaratanının rızasını kazanmak. İkinci gruptaki insanlar bu dünyaya neden geldiklerini pek düşünmek anlamak istemezler. Düşünmek onları çok yorar, korkutur. Bu yüzden, bu dünyada hayatımızı yaşamaya geldik düşüncesi hakimdir. Hayatı dolu, dolu yaşamak istiyorum derler. Bu dünyada cennet hayatını ararlar, ararlar tabii olarak bulamazlar.. Her şeyin en iyisini isterler, bunu en çok kendilerinin hak ettiğini kesin bilgi gibi görürler. Benlikleri her zaman en öndedir. Rahat sorunsuz yaşamak için, her türlü, yalanı, hileyi, yalakalığı, başkalarını küçük görmeyi kendilerine hak olarak görürler. Diğer insanlar onların pek umurunda olmazlar. İnsanların baş düşmanı ibliste bunları, her şartta kullanır. Kötülük yapmalarında onlara öyle inanılmaz kötülük ilhamları verir ki, o sözde akıllı insan ben ne kadar zeki bir insanmışım deyip, kendisiyle övünme gafletinde bulunmaktan geri durmaz..  Akıl olsa, iblise oyuncak olup, cehennemi kazanmak için kararlı, özel bir çaba gösterir mi? Hayır. Bütün dinlerde, cennet bu dünyada değildir. Bu yüzden her kes bu dünyada olmayan cennete kavuşmak için bir çaba içindedir. Bunun için çok acımasız savaşlar yapılır. Amaçlar sonsuz cennete kavuşmak ancak yanlış yollardan. İblisin süslü, hileli, zulümlerde dolu yolu! Kötülüklerle güzelliklere varıldığına inanmak gidildiği yol kadar yanlış. Cennet sonsuz güzel nimetlerin, bulunduğu bir yer ise buraya güzelliklerle, sevaplarla gidileceğini anlamak çokta zor olmasa gerek.. İnsanlarla hayvanlar arasındaki en önemli farkın düşünme kabiliyeti olduğu herkesler bilir.  Peki! Bir iş yaparken onun iyi mi? Kötü mü? Olduğu düşünüyor muyuz? Düşünen, okuyan insanlarımız azaldıkça kötülük yapmak isteyenler artıyor. İyilik yapmayı isteyenler azalıyor.. Düşünmek akıllıca insani, vicdani, Düşünmemek içgüdüsel, hayvani, şeytani bir ömür geçirmek..

     Düşünmeyi, okumayı, paylaşmayı, seven insanlar bereketlensin ki. Güzellikler artsın.. Kötülükler kötüleri, iyilikler iyileri arayanlar hep bulmuşlardır. Kimileri belalarını, kimileri huzurlarını er geç bulurlar. Ya sonuz azaplara, yada sonsuz güzelliklere varacağız.. Ölüm bedene, ruhlar ölmez ruhlarımızı güzelliklerle besleyelim. Güzelliklere varalım cümlemiz İnşâAllah.. Hayat her anı sınav, çalışmaya sabırla devam.  

                   

Cennetleri bu dünyada arayanlar,

Ahirette ne bulmayı umarlar,

Yanlış yollarda, doğruları ararlar,

Cennetleri değil, cehennemleri bularlar.

Üye / Erkek / 6/7/2021