DÖVME

 

DÖVME KENDİNE SÖVME

Günahı çok ağırdır çekilmez,

Yüce Yaradana isyandır, kim bilmez,

Her hocayım diyenin peşinden gidilmez,

Dövme deyip geçilmez, azabı çoktur çekilmez.

 

Beden emanettir bize,  ihanet edilmez,

Müslümanım diyen sözünden dönmez,

Tövbesi olmazsa, cehennemden kurtulamaz,

Dövme deyip basite alınamaz, narı cehennem çekilmez.

 

 Yüce Yaratandan başkasına tapılmaz,

 Modanın her oyununa balıklama dalınmaz,

Sağlığını bozar dönüşü hiç de kolay olmaz

Şeytani işlerde yarış, geri dönüş hiçte kolay olmaz,

Dövme kendine sövme,  Ahiretini kurtarmaz..

 

        Müslümanım demek o kadar kolay değil. Müslümanım demek Yüce Yaratanımıza dönülmez bir söz vermektir. İslamın şartlarına, imanın şartlarına harfiyen uyacağımıza söz veririz..

       Yanılıp istemeden yanlışlar yaparsak, hemen tövbe etmemiz şarttır. Yanlışlarda ısrar dinden uzaklaştırır, Şeytana yaklaştırır. Bir işe girerken nasıl bir anlaşma kuralları var ise ve bunları yerine harfiyen getirmez isek. Bizi o işten kovarlar. Bir hakta iddia edemeyiz.. Bu kuralları biliriz. Ancak dinimizin kurallarına gelince yaz-boz tahtası sanırız, sanki. Basite alırız. Çok yanılıyoruz. Dövme yaptırmak, basit bir konu değildir. İnsanoğlu basit bir varlık değildir. Çok değerlidir, kendi değerini önce kendisi bilecek. Yüce Yaratanımız bize değer vermeseydi, Yüce ruhundan bize verir miydi? Bedenimize can veren ruhumuzdur. Bedenimiz yaşlanır, ancak ruhumuz yaşlanmaz. Onun için beden güzelliği gelip geçici ruh güzelliği daimdir.  Bedenimiz bizlere nasıl emanet edilmişse öyle iade etmemiz gerekir. Dövmelerle, estetiklerle değiştirmek, bedenini beğenmemektir.. Günahı ağırdır. Dövmeler altına su geçirmez ise guslünüz olmaz. Hiçbir ibadeti yapamazsınız.. Bizler maalesef düşünmeden olmadık işler yaparız. Sonrada gelsin pişmanlıklar, keşkeler. Atalarımız derler ki bin düşün, bir bilene danış, sonra yap.

       Dostlar acı söyler derler. Bizim şiirlerimiz ve yazılarımız Müslümanım diyen ve yaşamaya çalışan din kardeşlerimize. Bildiğimiz kadarını paylaşırız. Bunu da art niyetle yapmayız.. Ameller niyetlere göredir. Amellerin iyi olması kişileri sorumluluklardan asla kurtarmaz.

     Hayır, bereket isteyenlerin, ömürleri bereketli olsun. İNŞAALLAH

Dövme yaptırmak

Sual: Dövme yaptırmak günah mıdır?
CEVAP
Evet günahtır.

Sual: Kalıcı dövme yaptıranın ne yapması gerekir? Abdeste veya gusle zararı olur mu?
CEVAP
Dövme yaptırmanın caiz olmadığı, hadis-i şerifle bildirilmiştir. Yaptıranın tevbe etmesi ve bir daha yaptırmaması gerekir. Dövme, deri üstünde bir tabaka meydana getirmeyip, deri altından yapıldığı için gusle ve abdeste mani olmaz. Deri üstüne yapılmış olsa da, kolayca çıkarma imkânı yoksa, yine abdeste ve gusle mani olmaz.

Sual: Bir arkadaş, “Dövme yaptırmanın günah olduğu söyleniyor. Ben meal okudum. Kur’anda böyle bir şey göremedim” diyor. Dövme yapmak günah değil mi?
CEVAP
Evet günahtır. Her şeyi Kur’anda bulmak zordur. Sahih-i Müslim'de bildiriliyor ki:
İbni Mesud hazretleri, (Dövme yapan ve yaptıran, peruk takan ve taktıranlara lanet olsun) mealindeki hadis-i şerifi rivayet edince, Ümmü Yakub adında ihtiyar bir kadın itiraz edip, "Ben Kur'anın hepsini okudum, ama böyle bir lanet yok” dedi. İbni Mesud hazretleri, "Dikkatli okusaydın mutlaka görürdün” diyerek şu mealdeki âyet-i kerimeyi okudu:
(Resulullahın size verdiklerini alın, yasakladıklarından sakının!) [Haşr 7]

Sual: 
Dövme yaptırmanın caiz olmadığını bildiren hadis var mı?
CEVAP
Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(Kaşlarını incelten ve dövme yaptıran lanetlenmiştir.) [Ebu Davud]
 
 
 

 

Üye / Erkek / 6/7/2021