HİÇE SAYILIR –UMURSANMAZ

SİGARA PARASI

Biriktir ev, araba parası,

İstersen mutfak parası,

Evin yoksa kira parası,

Hiçe sayılır, Sigara parası.

 

Düşmana, silah parası,

Ele, yele gider parası,

Zehirleyin beni parası,

Hastalıklara davet parası,

Umursanmaz, sigara parası.


         Kendimizi, ailemizi, çevremizi kirletiyoruz,  zehirliyoruz, düşmanlarımızı sevindiriyoruz, dostlarımızı ve yakınlarımızı üzüyoruz.  Hastalıkların babasıdır, biliyoruz, davet ediyoruz, dumanını yele veriyoruz. Zehrini biz alıyoruz, paramızı ele veriyoruz, külliyen zarar ediyoruz. Birde aklımızla, zekâmızla övünürüz. Oysa irademiz yerlerde sürünüyor.
       Para deyip geçmek hatadır, hem de çok büyük hata. Aklını kullananlara köle olur, elinin kiri olur. Aklını kullanmayan zekâsı çok olanlar paraya köle, olurlar, para her şey sanırlar. Maalesef çok yanılırlar, ancak düşünce anlarlar. Sen onu elinin kiri yapmazsan, o senin başının tacı olur, başına bela olur. Seni köle yapar. Kimi zaman seni sigaraya, içkiye, modaya, zevki sefaya satar. Seni günahlara daldırır, cehennemlere yol aldırır. Yok! Sen onu elinin kiri yaparsan! O senin dostun olur, seni helallere, güzelliklere götürür. Seni mutluluklara, huzura ortak eder. İkisi de aynı paradır. Ancak birin de idare sende, diğerinde idare şeytanlarda, yanlış yolda.  Çünkü akıl yok onda, bütün suç onu kullananda. Para benim, istediğim gibi kullanırım diyenlere çoğu zaman inanma! Şeytani algılar kötü şeylere yönlendirir insanları. Onlar ben yapıyorum sınır, yönlendirildiğinin farkına varmazlar. Bu tuzaktan daha kolay kurtulamazlar. Sigara içenleri görürsen, hemen sende yakarsın bir sigara. Yemek yiyenleri görürsün, aç olmasan biraz sonra açlık sissin canların, gidip yemek yersin.  Hep öyle olmuyor mu? İnsanlar bildiklerini, gördüklerini isterler, hele tattıkları bağımlılık yapıyorsa, olur abone. İradeli, bilgili insanlar az olduğundan.  Kimse onların yaptıklarını doğru bulmaz. Toplumumuzda çoğunluk, yani her kes yapıyorsa doğrudur, yanlış inancı var. Bir türlü atamadık üzerimizden. Oysa akıllı, iradeli azınlıklar, dediğimiz kişiler, hep çoğunluğu, yönetir, yönlendirir, kullanır. O kişilerin insafına kendimizi teslim ettiğimizi kimse kabullenmez. Sigara sağlığımıza, bilindiğinden çok daha zararlı, çoğu kişi bilir, okumuşu, yazmışı, prof’ü Doktoru ama hepsi kullanır. Bilerek kendine, çevresine hastalıkları çağırır.  Demek ki sadece zeki olmak, bilmek yetmiyor. İrade, sabır, sağlam inanç gerek. Sağlığının değerini bilmeyenlerden uzak durmak şart olmuş.  Aynı ortamlarda bulunduğunuz kişiler varlıklar sizi etkiler, yönlendirir. Bedeni sağlıklı olmayanların, ruh sağlıkları bir süre sonra bozuluyor..  Güzel davranışları olan, sağlığının değerini bilen dostlar edinin.  İnsanlar açız, açız derler, ailede sigara içmeyen yok. Aylık gider, mutfak masraflarını aşar. Ama insanlar zararlı alışkanlıklarını terk etmek yerine onu, zorunlu çok zorunlu ihtiyaç görür. Zarar ortada, hastalar hastanelerde. Birde ölünce ahirette verilecek hesap en önemlisi.  Düşünen nerede?

          Değerimizi yükseltmek, düşürmek bizim irademizde. Onu kayıp eden her şeyini kayıp eder… Kendisine değer vermeyenlere esir eder..  Disiplinli, iradeli, sağlığa düşkün dostlarınız bereketli olsun, Düzensiz, iradesiz, sağlığını umursamayan insanlar size, bize uzak olsun..  Gidişat diyor ki sigara ve diğer kötü alışkanlıkları olanları kötü günler bekliyor. Uyanık iş insanları böyle kişilerle çalışmak istemeyeceklerdir. Onlarda biliyorlar ki kendisini düşünmeyenlerden kimseye fayda gelmez, zarar çok. Hastalanır sık sık,  işten kaytarır her an, tembel olurlar, kimseler onları çalıştırmak istemez.  Hayırlı güzel günler için güzel davranışlarda olan günlerimiz bereketli olsun.

 

Üye / Erkek / 7.06.2021