HAZIR MISINIZ? HAZIR MIYIZ?

 

HAZIR MISINIZ? HAZIR MIYIZ?

 

Hz Âdem (a.s) çocuklarıyız,

Habil, Kabil kavgasını biliriz,

 

İblise aldanmış kabillerle savaşımız,

Yüce Yaradana sığınarak savaşırız.

 

Görünür görünmez düşman çok,

İnsanız diyenlerden kaybımız çok.

 

Maddeye inananlar, tapanlar çok,

Hayvanlara özenen şuursuzlar çok.

 

İki arada bir derede yaşarım diyenler çok,

İnsanlıktan nasiplenmek istemeyenler çok.

 

İmanlı azlar, çok zalimleri yenmiştir çok,

Münafık olup, Müslümanım diyenler çok.

 

        Bizlerin tek sıkıntısı münafıklar, her dalda oynarlar, her kılığa girerler, kimi zaman, mazlumlar, kimiz zaman zalimler, her haltı yerler, utanmaz biz masumuz derler. Gavurluk yaparlar sıkışınca Müslümanım tövbe ettim derler, Müslüman bilmez içini, mecbur kabul eder.. Biz ne çekiyorsak, biz gibi görünüp, bizden olmayanlardan çekiyoruz.  Ahir zaman sonuna kadar da çekeceğiz.

              Hayat sınav bunlarda sorular sorunlar, çözmek, sevaplar almak, ibadetlerden sonra ki en önemli işimiz bunlarla mücadele. Gavur gavurluğunu yapar, anlamak kolay. Münafık bizden gibi yapar, ama düşman görevini yapar. Zor olan onlarla mücadele ama Biz Müslümanlar daha Müslümanlarla münafıkları bir birinden ayırmayı pek öğrenemedik. Ağır bedelleri bu yüzden ödüyoruz. Dinimizi çok iyi bilmek zorunluluğumuz, oysa bu zorunluluğu imamlara atmışız. İmamların bilgisi sanki bizi kurtaracak. İmamın işi bizi kurtarmak değil. Dini öğrenmek isteyenlere bilgi aktarmak, namazları kıldırmakta onun görevi değil. Her Müslüman namaz kılar ve kıldırır. Namaz kıldıran kişi dini konuları en iyi bilenlerden biri olur genelde. Bizde dini konuları en iyi imamların bildiğini düşünülerek hep onlara havale edilir. Bizler sorumluluklardan kaça kaça sorumsuz insanlar olduk. Bu sorumsuzluklarla,   Habiller-Kabiller savaşın sonu çok çetin geçecek gibi. Tabii ki Yüce Yaradan haklının, çalışanın, emeğin, yanında, zalimlerin karşısında savaşanların yanında olanlara yardım eder. Bizler her türlü tedbirimizi alacağız alıyoruz, işin farkında olanlar tedbirini çoktan almıştır. Her zaman, her şartta tedbir almak şarttır. Savaşlar artık her alanda, yazın yazlık, kışın kışlık tüketmek şart oldu. Yada yazın tedbir, kışlık erzak yapılacak yoksa önüne gelen, her şartta toplumu her türlü tahrik eder, zamlar yağar. Düşmanlar içimizde, çarşıda, pazarda, marketlerde, mahallede, alt komşuda, üst komşuda veya en kötüsü ailede. İşler çok karışık gibi gelse de. Dinimizi iyi bildikten sonra gereğini yapıyorsak, uygulamalarımız daimi ise sıkıntılar o kadar az olur. Bazıları da var dini bilir, gereklerini yapmaz, uygulamayı hep erteler, düşünce de her kesten çok ağlar, sorun bunlar.

          Tecrübe sözü dinlemezler, her şeyi bildiklerini sanırlar. Sanal ortamlarda, gerçeklerden uzak, hayatı filmlerle, oyunlarla karıştıranları uyandırmak zor olacak zor. Zorluğun çoğunu sanalcılar çekecek. Gerçekler çok zor gelecek. Yazık elimizden geleni yaparız. Yüce Yaradana sığınır yardım isteriz, her zaman olduğu gibi. Yalanlara, iftiralara, hainliklere sığınanlara kimseler yardım etmeyecek, onlara kimseler inanmayacak. Her kez ektiğini biçecek. İyilik eken iyilikleri, kötülük ekenler kötülüklerinin cezasını illa ki çekecek. Ölüm hep vardı yeni icat olmadı. Biz hazırız ya siz. 

  

  

E.F.M.E.K.KağızmanÜye / Erkek / 26.10.2019