MERHAMET

 

MERHAMET

 

Merhamette yoksa adalet,

İnsanlara getirir felaket,

Devletlerde olmaz kudret,

Merhamet adaletle hareket!

 

          Merhamet evet merhamet, İnsani, İslami bir hareket, sevgi, şefkat göstergesi ancak yoksa adaleti, getirir felaketleri. İnsanlarında, ailelerinde, devletlerinde olmasa olmazı, ama adaletli olması şart! Merhametin suiistimali çok oluyor, insanları boğuyor, aileleri, devletleri yıkıyor. Abarttık mı biraz? Hayır.

           Osmanlı devletinin adaleti-merhameti dünya insanlarının dilin de hala, yıkılış sebeplerinden bize göre en önemlisi Padişahların merhameti, adaleti ezmeye başlamasıyla başlamıştır. Merhamet iki ucu keskin kılıç gibi, kılıcı tutmanız gereken yerinden tutmaz sanız elinizi kesersiniz. Kılıcı kullanamazsınız. Merhamet analara yakışıyor, babalara adalet. Adaletle merhamet karıştı mı? Adalet şaşmaya başlar, insanlarda hadlerini aşmaya başlar. Haddini bilmeyenlerle ne devletlerde, ne de ailelerde, huzur, güven kalmaz. Merhameti en çok gösteren kadınlar, merhametten görürler zulümleri. Farkına bile varmazlar. Kadınlar af etmeyi çok severler. Güzel bir davranış sanılır ama öyle olmaz. Aflar insanları şımartıyor, suçları teşvik oluyor bir müddet sonra. Merhametten ne marazlar doğdu, Af edenleri af etmedi af edilenler. İnsan en çok sevdiklerinden, yani en çok merhamet ettiklerinden ihanet görür, hayatın kuralı gibi. İyilik ettiğin birinden kötülük görmeden olmaz, ille olacak iblisi unuttuk boş durur mu? İlle bir çomak sokacak. Adaleti unuttuk, birine fazla merhamet, diğerine ihanet. Onu daha çok sevdin, ona daha çok para verdin. Bahaneler çok. Adaletsiz hiçbir şeyin dengesi olmuyor. Marazlar doğuyor. Adaleti bırakmamak lazım her işimiz de. Adalet merhameti yola getirir. Ancak merhamet adaleti rezil eder. Devletleri yıkar, milletleri bir birine düşürür, yuvaları yıkar. Her şey ortada, pozitif ayrım yaptılar, adaleti bozdular. Kadınlar her işi yapar dediler. Kadınları erkekleştirdiler. Bir evde iki erkek, iki reis kavgalar, kavgalar, boşanmalar, dağılan yuvalar, perişan oluyor yavrular. Merhamet atını yükünü eşeğe, eşeğin yükünü ata yükletiyorsa vay vay..

        Kadınlar merhametlidir aldatanı çok olur. Erkek adaletli olur, evin direğidir, omurgasıdır.. Omurgasız(babasız) çocuk büyüten ailelere bakın, çocuklar şımarık, hadsiz, edepsiz. Merhametle büyüyorlar ya, ilerde merhametsiz oluyorlar. Koca karısını dövüyor, kadın merhamet af ediyor, sonra yine dayak yiyor. Adalet herkese, kendimize bile…  Adaletli, merhametin bereketli olduğu günleriniz daimi olsun..  İman varsa. Hem adalet, hem merhamet zaten dostlar, huzurlu yaşarlar…

Üye / Erkek / 6/7/2021