GÜRÜN GÖKPINAR GÖLÜ ALLAH' IN AKVARYUMU

Alıntı: https://barankayran.wordpress.com/2012/07/31/gurun-gokpinar/#

GÜRÜN GÖKPINAR GÖLÜ 

Sivas’ın Gürün ilçesi, Gökpınar ve Şuğul Kanyonu ile dikkat çeken bir ilçedir. Güürn ilçesi,  Gökpınar gölü, soğuk dereleri,  Şuğul Kanyonu, derelerinde dolaşan al benekli balıkları, o lezzet elmasıyla tanınmaya başlamıştır.

Sivas’ın doğusunda ve  Malatya, Kayseri ve Maraş illerinin kavuştuğu en uç noktasında bulunan Gürün;  Sivas'a 137, Malatya'ya  140 km., Kayseri'ye ise 190 km. uzaklıktadır. Gürün’e 69 bağlı köyü bulunmaktadır. Rakımı 1250 olan [1]Gürün’ün eski adı eski adı 'Tilgarimo' dur.

Gürün, yüreğinde sakladığı kimseye duyurmadığı güzel Gökpınar gölüyle cennetten kaçmış bir yerdir. Gökpınar Gölü ve Vadisi, Türkiye’nin ender güzelliklerinden biri olmasına rağmen tanıtımı yapılmayan, civar illerinde bile adı sanı bilinmeyen gizli kalmış güzelliktir.

Hâlbuki Gökpınar gölü belki de dünyadaki en doğal akvaryumdur. Gölün o berrak suları, gölün en diplerindeki  detayları da gösterir. Bu göle baktığınızda gölün dibinde ağlayan yosunları görürsünüz.  Bir bitkinin dallarında uyuyan bir salyangozun yuvasını seçersiniz.  Taşlar içinde gezinen telaşlı yavru balıklar göl içinde yüzüp durur. Renkli ışıklarla süslü doğal bir akvaryumdur bu. Damlacıklara dokunan yüzgeçler de görürsünüz.

Sularının berraklığı, gölün bir mucizesidir. Bu gölü  akvaryum yapan kayalardan çıkan sudur. Göl suları bir çanağın içinden kaynaşıp çıkar. Kayaların arasından çıkan su kabarcıkları bu çanağın yüreğinden boncuk boncuk dizilerek yüzeye kadar yükselir. Kbarcıklar boncuk gibi sanki ipe dizilmiştir. bir birleri ardı sıra domur domur yükselirler Göl tabanı göz göz olmuş gözyaşları atmaktadır. Göz yaşını fırlatan göl belki bir tek burasıdır. Göl çanağı kocaman bir göz çanağını andırır. Bu gölün çizgileri de kocaman bir göze benzer. Gökpınar’ı  devasa bir mavi göze benzetirim. Gökpınarı düşündükçe devasa bir göz görürüm.

Gökpınar bir akvaryumda olan her şeye sahiptir. Yapay akvaryumda olan her şey Gökpınar da vardır. Işıklar ve kabarcıklar, fıldır fıldır damlacıklar gölde fazlasıyla vardır. Oksijen düzenekleri doğal düzenle  kurulmuş, bitkileri, balıkları taşları böyle konmuştur. Kabarcıkları sağlayan o natürel düzenekten Gökpınar’ın sularıyla işte bu ırmak oluşur. Bu muhteşem görselliğe ve ırmağa kaynak olur.  

Bu gölün tabanındaki kayaların arasından  manda gözlerinden iri halkacıklar kaynaşırlar. Bu halkalar on binlerce kaya gözlerinden fırlar.  Bu damlalar Gökpınarla ırmağını oluşturur. Akvaryumdan çok daha net ve berrak gölü doğurur.  

 Göl işte bu sebeplerle harika bir akvaryumdur. Gürün “Gökpınar Gölü Sivas‘ın en güzel doğal ve tabiat güzellikleri arasında yer almaktadır. Bu eşsiz güzellikte ki gölün turkuvaz mavisi görüntüsü herkesi büyülemeye yeter” 

Gürün’ın Yelken ve Karahisar köyleri arasında kalan Gökpınar Gölü ve Vadisi Türkiye’nin sayılı güzellikleri arasındadır. Gölden akan su yörede ki insanların içtiği içme suyudur. 

Gökpınar günün her bir saatinde Güneş ışıkları ile ayrı bir şölende olur.  Işıklar ile oluşan bu farklı görsel şölenler Gökpınar’ı şenlendirir.  Hem günün her saatinde hem yılın her mevsimde apayrı manzara sunar. Gökpınar’a her mevsimde ayrı bir gün gelmeliyiz. Her mevsimde Gökpınar’ın bir gününü görmeliyiz.

 Göle adını veren şey de gölün bu özelliğidir.  Göl suyunun mavi (GÖK) renginde olması  göle bu adı vermiştir.  Gölün oluştuğu yer ise göl sularının kabarcıklar halinde çıktığı kaynağın çanak yeridir. Gölü meydana getiren kaynak suları gölün tabanından kabarcıklar halinde çıkmakta,  on iki metreyi bulan derinliğe sahip  gölün kirlenmesini de engellemektedir. Gölün en önemli özelliği gün ışığını en derin noktasına kadar yansıtmasıdır. Göl bu haliyle yukarıdan aşağıya bakılan bir akvaryum gibidir.   Gölün en tabanında hamsi boyundaki bir balığı,  içinden kabarcıklar çıkaran taşları, yuvasından çıkarak göl tavanına kadar salına salına yükselen su kabarcıklarını masmavi bir şeffaflık içinde izlemek mümkündür.  Gölün içindeki kaynaklardan çıkan su kabarcıkları gözle görülecek şekilde bellidir. Gölün suyunun çok berrak ve kireçsiz olması ışığı gölün en dibine kadar tüm berraklığı ile taşımakta gölün tabanındaki en küçük balık yavrusunu, otu, bitkiyi, su kabarcığının en dipten çıkıp göl yüzeyine kadar çıkışını izlettirme imkânları sunmaktadır. 

Sular o denli berraktır ki on metrelik derinliği yarım metre görürsünüz. Dipte öpüşen balıklar sanki gözün ucundadır. Yeryüzünün en ışıldak gölü işte burasıdır. Güneşin sarı ışığı maviye boyanıp gelir.  Göğün kızıl ışıkları gölde beyaza boyanır. Işık sanki gökten gelmez gölün tabanından çıkar.

Üstelik göl sularının ışıklarla birlikte oynaşması, ışığın birçok renklere bürünüp su içinde kırılması görsel bir şölen yaratır.  Güneşin ışıklarını yansıtmasıyla da ayrı bir özellik ve güzellikler içindedir. Göl, sularındaki turkuvaz mavisinden yeşile doğru koşturan renkleri birlikte taşır. Sularına dik bakınca maviden beyaza giden ışık katmanları çıkar. Bu katmanlar arasında birçok renkler geçit yapar.   Gölün hemen güneyinde yüksekçe bir kanyon durur. Bu dimdik görkemli kaya göle bir güzellik katar. Gölün kıyısında biten söğüt ağaçları durur. Bu söğütler dallarıyla bu renklere dokunurken, kayaların üzerinde alıcı kuşlar dolanır.   Civardaki manzarayı gölden çıkan ırmak izler. Bu suları izlerseniz vadilere düşersiniz.

Gökpınar bu haliyle dünyanın en berrak, en ışıltılı en temiz akvaryumudur. Üstelik bu akvaryum da insan müdahalesiyle yapılan hiçbir teknik düzen yoktur. Kenarlarındaki ağaçlar, içinde fıkrayan sular, nazlı  nazlı seyran eden allı pullu alabalıklar ve  eteğinden  uzandığı devasa  ana kayanın önünde oldukça görkemli durur.

Gökpınar, Allah’ın inşa ettiği dev doğal göl akvaryumdur.

Gökpınar suyu denilen çayın kaynağı işte bu göldür.  Gökpınar suyu milyonlarca yıldır santim, santim eşeleyip 20  km. lik  bir vadiyi oluşturmuştur.  Gökpınar suyu yardığı bu vadi içinden kıvrıla kıvrıla akıp Karahisar Köyü’ne, sonra da Suçatı Beldesine ve orada Tohma Nehri ile birleşerek Malatya da ki Karakaya Barajına kadar akar. Gökpınar Çayı, Malatya İlinde ki Karakaya Barajına ulaşana kadar 150 Km lik bir yolu kat etmektedir [2]

Gökpınar Gölünün alanı 3000 metrekaredir. [3]  Doğal bir akvaryum görünümünde olan Gökpınar’ın suyu çok tatlı ve çok soğuktur.  Suların çıkış noktasında oluşan Gök pınar’da biri büyük, biri küçük iki tane göl mevcuttur. Gökpınar Gölü‘nden akan çayın üzerinde alabalık tesisleri kurulmuştur.  • [1] https://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%BCr%C3%BCn
  • [2] https://gurunay58.blogcu.com/gurun-gokpinar/3610626
  • [3] https://gurunay58.blogcu.com/gurun-gokpinar/3610626

GÖKPINAR VE TESİSİLERİ

Gökpınar’ın çevresinde günü birlik gezi için birçok imkân sunulmuştur. Tek başına oturabileceğiniz yerler dışında aile bölümleri de var. Tesisin içine şark köşesi yapılmış. Gölün son noktasında da güzel bir köprü duruyor.  Her yıl ağustos ayında alabalık festivali Gökpınar’da yapılıyor, Gölün hemen yakınında alabalık tesisi var. Kalacak olanlar için küçük bir de moteli var. Son çevre düzenlemesi ve çalışmaları 2010 yılında yapılmış. Gürün Kültür ve Sanat Festivali ile birlikte açılan tesisler hizmet vermeye başlamış. 

Gürün Gökpınar Gölü Çevre Düzenlemesi ve Peyzaj Projesi” kapsamında 2002 yılında başlanan çalışmalarda sona yaklaşmaktadır. İnşaatı devam eden otel, yüzme havuzu, futbol, basketbol ve tenis kortları gibi spor tesislerinin kısa sürede biteceği söylenmektedir. Şüphesiz ki bu tesisler yörenn tanıtımına büyük katkı sağlayabilecektir. 

   


    

ŞUĞUL KANYONU

Gökpınar’ın yakında bir de Şuğul Kanyonu var. Suçatı Kasabası ve Sularbaşı Köyü’nde Alabalık Üretim Tesisleri yapılmış. Bu tesislerde yetişen balıklar da çok lezzetli. Ülkede en leziz elma bu dağlarda yetişiyor.

Geleneksel Gürün Alabalık Festivali'nin mekânlarından biri olan Şuğul Kanyonu yörenin turistik potansiyeli olan nadide yerlerinden birisidir.  Şuğul Kanyonunu meraklıları için alternatif bir gezi ve yürüyüş alanı olarak ilgi çekici bir yerdir.

EsaAdmin / Erkek / 24.08.2016