100'lük 23.5×24.5 cm.lik Ekonomik Peçete

Mevsim kış,ocak ayı.Karın yoğun yağdığı günlerden bir gün.Yerleşim birimlerinde kar kalınlığı yaklaşık 40 cm civarı.Dolayısıyla  kapalı yollar,kazalar,çığ,hasarlar vb. durumlar sözkonusu olmaktadır.

Böylesi zamanlarda zorunlu kalmadıkça hususi araçlarla trafiğe çıkmamak,toplu araçları tercih etmek daha mantıklı olmaktadır.

 Böyle bir günde,itibar görmüş vatandaşın biri ihtiyaçlar doğrultusunda yaya olarak şehirde karda pat küt yürümeye çalışırken;tuvalet ihtiyacı hisseder ve yakınındaki camiye ulaşır,tuvalete girer ve ihtiyacını gidererek tuvaletten çıkar. O esnada tuvaletlerle görevli kişi,hortum elinde tuvaletleri yıkarken kendi kendine de konuşur vaziyette işine devam eder.Vatandaş;bir adama bakar,bir etrafı inceden inceye süzer ve adama"ellerinize sağlık, her taraf tertemiz,pırıl pırıl"diyerek merdivenin dib kışmındaki kulübenin camına eğilir,2 tl. parasını uzatır.Tuvalete bakan şahış o arada peçete uzatır. Vatandaş elini siler  çöp kutusuna atar.Ancak o sırada, havaların da soğuk olmasının etkisiyle vatandaş burnunu silmek için bir peçeteye daha ihtiyaç duyar ve camdan eğilerek"rica etsem bir peçete daha verebilir misiniz " der.

Ancak vatandaşın takdir ettiği şahıs tokat atar gibi sert bir tavırla " sen biliyor musun?  bu peçetenin maliye bana 20 kuruş" diyerek bir adet peçeteyi vatandaşın önüne atar. Vatandaş orda neye uğradığını şaşırır.Peçeteyi almaz ve ordan uzaklaşır.

 Vatandaşın dolayısıyla gururu incimiş.Heryerde itibar gören bir vatandaş, 23.5×24.5cm ebadındaki ekonomik bir peçete için ne hale düşürülmüş. Vatandaş orda uzaklaşırken de durumu hazmedememiştir. Bir süre şehirde ,soğukta dolanır ve bir makete girer.Markette sadece peçetelere bakar ve 23.5×24.5 ebadında 100'lük ekonomik bir paket peçete alır ve kasaya yönelir.Kasiyer" 3.95tl" der. Vatandaş cebindeki bozuk paralardan 4 tl uzatır ve 5 krş para üstü alır ve hızlıca camiye doğru yönelir.Giderken de gururunu bu kadar inciten bir kağıt peçetenin resmini iki üç poz çeker.Resim çekerken de etraftaki vatandaşlar şaşkınlıkla bakarlar. Oysa bu vatandaş böyle birşeyi toplum karşısında yapacak insan  asla değildir..

Vatandaş kısa mesafeyi hızlı adımlarla tamamlar ve caminin merdivenlerinden aşağıya doğru hızlı hızlı iner. Kulübenin içinde oturan adama camdan eğilerek peçeteyi uzatır. Adam peçeteyi görünce tebessümle yumuşayarak  vatandaşa bakar. Vatandaş" bu peçeteyi size getirdim. ihtiyacı olanlara verirsiniz" diyerek uzaklaşmaya çalışır.Adam  üslüblu davranmadığının farkına vararak"getirmeseydiniz "der ve paket peçeteyi istemsiz uzatır.Ama nafile . Adam peçeteyi geri almaz ve ordan uzaklaşır.

Günümüz insanları nerelerden nerelere geldik.Tabi ki herkes böyle değil.Tenzih ediyorum. Insana insan gibi değer veren; onlarca,yüzlerce ,binlerce saygıyla önlerinde eğileceğimiz insanlarımız var. Burda malesef basit bir peçete kağıdı,o kadar değerliydi ki; topluma yıllarca hizmet etmiş,itibar görmüş bir insandan daha kıymetli imiş.

22.01.2022

Turan Demir

 

Turan Demir (TURANİ)Üye / Erkek / 11/17/2021