MİLLETİN EFENDİSİ

             

 

 

               MİLLETİN EFENDİSİ

 

            Geçmişte milletin efendisi köylüler idi, dualıydı dilleri, nasır tutardı elleri, olmazdı göbekleri, yapmazlardı hileleri, güleçti yüzleri, olmazdı şükürsüzleri, Yüce Yaradandan isterlerdi bereketi,  şimdilerde efendi pek kalmadı. Köylülerde yapar oldu hileleri, gülmez oldu yüzleri, olmaz şükürleri, meyveleri sebzeleri, buğdayları hileli, devletten isterler yardımları.

           Dürüstleri de var elbet, Kelaynak kuşları gibi. Karpuz yeriz kabak gibi, kavun yeriz ot gibi, domatesler elma gibi, patatesleri limon gibi, insanlıktan çıktık gibi. Yalansız, hilesiz günümüz yok gibi. Etme bulma dünyası, ettiklerimizi çekiyoruz, ağlıyoruz, battık batıyoruz. Ne bekleniyordu ki, Yalan hile talan, Uyarıyor Yüce Yardan, Yok gibi kulluğunu adabıyla yapanlar. Geçenlerde yeni ürün patates aldık, keserken limon gibi suyu çıkıyor. Karpuzlar, kavunlar, salatalıklar, domatesler vermişler suyu, vermişler suyu en az bir hafta geçecek ki, verilen su hazım edilsin. Ürün tadını alsın.. Suladıktan hemen bir iki gün içinde toplanırsa hiçbir ürün tadını vermez, su satarsınız, üründe en kısa zamanda bozulur. Herkes her şeyi biliyor ama kendi işini bilenler ve uygulayanlar çok az. Sulu sulu toplanan ürünler hem haram olur, çabuk bozulur israf olur, bu gidişte sonumuz hüsran olur. Yüce Yaradan bir tek yağmurunu bir yıl göndermese helak oluruz. Haddini aşanlar kötü sonlarını hazırlarlar, onlara göz yumanlar, bizdendir diyenlerde onlarla suç ortağıdırlar..  Dürüstlük, edep, adalet olmazsa insanlık biter insanlar hayvanlar gibi bir birlerine saldırırlar. Açlıktan susuzluktan ölenleri umursamayıp, israf edip, paylaşmayanlar onların durumunu yaşarlar. Çöplere ekmek atanlar bir gün o ekmekleri çöpte bile bulamazlar. Bunu yaşayanlar çevremizde çok umursamayanlar, o halleri yaşarlar.. Veren el olanlar, alan el olmazlar. Bu devrin efendileri kulluğunu ve vatandaşlık görevini bilenlerdir. Hainlikler su yüzüne çıkmış, dünyayı sömürenlerin elleri bizlerinde cüzdanından çalıyorlar, çoğunluk bunu gönüllü olarak yapıyor farkında bile değil, dünyayı soyanları besliyoruz. Sonunda her şey illaki anlaşılacak ama çok insanın canı yanacak, felaketleri yaşayacak. Görünen köy uzak değil.. Dürüstlere keriz, hırsızlara açık göz diyenler, büyük hırsızlar küçük hırsızları da soyarlar.. O günleri yaşıyoruz. Burnumuz iyice sürtünmeden akıllanacağımız yok gibi..

         Onca kavimler helak oldu. Edepsizliklerden, adaletsizliklerden hala akıllanmıyoruz, düşünmüyoruz..  Ders almıyoruz. Aynı şeyleri tekrar tekrar yaşıyoruz. İlahi adalet her zaman var, inkâr edenler her zamanki gibi kendilerine zulüm ederler…  İnsanlığımızı çalmak, isteyenlere karşı uyanık olmaya gayret edenlere selam olsun.. Kendi geleceğini düşünmeyenlerin geleceğini başkaları düşünmez.. 26.Şevval 1443

            

 

E.F.M.E.K.K.Üye / Erkek / 10/26/2019