Salatı İşrak Nedir

 

 

Salatı İşrak Nedir

 

Osmanlıca yazılışı: salat-ı işrâk :  اشراق   صلات

Osmanlıca yazılışı işrâk : / اشراق

 

 

Salât kelimesinin Türkçe karşılığı namaz, işrâk kelimesinin anlamı ise Güneşin doğması, ışıklandırmak,  parlatmak şekillerindedir. Şu halde salât-ı işrak: Güneş çıktıktan sonra kılınan namaz, kuşluk vakti kılınan namaz anlamındadır.

 

Salât kelimesinin sözlük anlamları: Namaz kılma, namaz ibadeti. İslamiyet’te belirli zamanlarda ve günün beş vaktinde Kur'an'da emredildiği Hz. Peygamber'in tarifi ile yapılan ibadet, tebrik, Peygamberimize (A.S.M.) yapılan dua. İstiğfar. Rahmet. Rahmet duası. Salât, Arapça “ṣlw “ kökünden gelen ve "secde, secde ederek yapılan ibadet, namaz" anlamındaki ṣalā(t) صلاة sözcüğünden gelir. ( bkz SALÂT NEDİR )

İşrak veya duhâ namazı; güneşin doğup ufukta beş derece (bir mızrak boyu) yükselmesi ile kerâhet vakti çıktıktan sonra yani güneşin doğuşundan yaklaşık 40-50 dakika sonra”  ilk kuşluk vaktinde kılınan dört, sekiz ve on iki rekât olarak kılınması tavsiye edilen bir namazdır. “Bu namazda iki rekâtta bir selam vermek sevaptır. Ancak dört rekâtta bir de selam verilebilir. “(Tahtâvî, Hâşiye, s. 395).

 

Tuttu ebrûna yüzün mihr-i izârınla gönül

Kıbleye karşı kılar, sanki salât- ı işrak     Baki

 

Gönül senin Güneşe benzeyen yüzüne ve mihraba benzeyen kaşlarına yöneldi sanki kıbleye doğru işrak namazı kılacak.KAYNAKÇA / İLGİLİ LİNKLER
1 Salât Nedir
2 SALÂVATLAMA
3 Salâ geldi müezzin geldi kaamet eyledi
4 Namazdan Mana Ne?
5 Namazla Al Nuru Sen
6 Namaz Kılmayanlara, Namazı Savsaklayanlara Allah'u Teala Tarafından Verilen 15 Ceza.
7 Namazın Sırrı
8 NAMAZIMIZ "NAMAZ" OLSUN !
9 Namaza Giderken Potinim Kaydı

EsaAdmin / Erkek / 8/24/2016