ÇİNİ DESENLERİNİ OLUŞTURMA TEKNİKLERİ

ÇİNİ DESENLERİNİ OLUŞTURMA TEKNİKLERİ


Sır Altı Tekniği

Kapların fırınlanmadan önce bezenmesine dayanan teknik. Bu teknikte bezeme, yüksek ısıya dayanıklı boyalarla doğrudan kabın üzerine yapılır. Daha sonra üzerine sır çekilen kap, yüksek ısıda fırınlanır. Fırınlama sırasında sır saydamlaşır ve altındaki bezeme ortaya çıkar. Kobalt mavisi, yüksek ısıya en dayanıklı renk olduğu için sır altı bezemede en çok kullanılan renk olmuştur. Bu teknik daha çok Osmanlılar’ca kullanılmıştır.


Sır Üstü Tekniği

Kapların fırınlandıktan sonra bezenmesine dayalı tekniktir. Genellikle saydam olmayan sırlar kullanılır. Sırın üzerine bezeme yapıldıktan sonra kap, düşük ısıda bir kez daha fırınlanır. Fırınlama sırasında desenler ısıyla yumuşayan sırın altına geçer. Bu teknik daha çok Selçuklular’ca kullanılmıştır.

Minai tekniği

Sır altı ve sır üstü tekniklerinin birlikte kullanılmasıdır ve daha çok İran’da yaygındır.

 

KÜTAHYA ÇİNİ TÜRLERİ


Samur Çini

Samur tekniğinde beyaz bisküvi kullanılır. Beyaz bisküvi üzerine desenler kalıp olarak çizilir.
Desenlerin ana çatısı bir kağıda çizilir. Daha sonra şekillerin çevresi belli aralıklarla toplu iğneyle delinir. Kömür yardımıyla bu kağıdın üstünden gidilince de şekil yaklaşık olarak bisküvinin üzerine çıkmış olur. Kurşun kalemle bu noktaların üstünden gidilerek şekiller ortaya çıkarılır. Daha sonra tahrir boyası yardımıyla şekiller görünür biçimde çizilir.Samur çini, beyaz arkaplan üzerine yapıldığı için renkler daha güzel gözükür.

Haliç Çini
samur çiniler, beyaz zemin üzerine işlenirken, haliç çiniler, mavi renkte küçük desenlerin üzerine yapılır.Çalışmadaki desenin yoğunluğuna göre zeminden veya üzerindeki şekilden çizime başlanır. Arka plandaki küçük desenler mavi tahrir boyasıyla yapılır. Haliç çini üzerinde büyük ebatta forumlar yapılabildiği için da dikkat çekici ve sanatsal çiniler yapılabilmektedir. 

Firuze Çini
Firuze tekniği kabartmaya benzer. Turkuvaz,yeşil,mor yüzeyin üstüne kabartma desenler işlenir.En çok uygulanan türü turkuvaz üzerine lacivert işleme ve lacivert üzerine turkuvaz işlemedir
genellikle tabak,vazo, likörlük, ibrik gibi eşyalar üzerinde kullanılır.

Mavi beyaz çinilerin kalitesi, samur çinilere yakındır. Samur çini tekniğininde uygulanan yöntemlerin aynısı ile yapılır.Aynı şekilde bir kalıptan şekiller çizilir ve içleri boyanır. Tek fark boyalamalarda
sadece mavi rengin kullanılmasıdır.
 
ALINTI: ( Anonim,https://www.cinicim.com/cinicilik/cin)