BAKIŞ HIRSIZLARI 1

(…) Gülüşüyle çevresine ışık saçıp bakışlarıyla umut tazeliyordu insanların yüreğinde. Yine her zaman ki işini yapıyordu aslında. Annesinin vermiş olduğu siparişleri almak için bakkala gitmekteydi. Sarı  saçları arada gözlerine set  çekiyor o seti nisbeten aralayıp yoluna öyle devam ediyordu. Yoldan geçenlere selam veriyor, uzun boyunun vermiş olduğu cesaretle sokak başındaki haddini bilmez bakış hırsızı Sami’ye  had bildiren bir bakış atıyordu. Onu ve onun gibileri her ne vakit görse hakka hizmetin ne denli paha biçilmez bir mükafat olduğunu anlar gibiydi.
 Peki kimdi bu kendini bilmez Sami? Sami cılız, iki büklüm,  pasaklı, sümsük herifin tekiydi. Bakış hırsızları ekibine üye olmuş ve o ekibe başkanlık yapmaya başlamıştı. Bu grubun başına geçmesi de öyle kolay olmamıştı. Yine kim bilir ne şiirler, ne dizeler, ne sözler dizmişti de bu grubun başına geçirmiştiler diye içinden geçirdi Metin. Hitabeti çok iyiydi Sami’nin. Sözleriyle kuş avlar, şiirleriyle nehirlere set çekerdi adeta.
 Ah! O dilin olmayaydı dedi Metin… Ulan Sami…                             
 Yoluna devam etti, annesi beklemekteydi. Alacaklarını bakkaldan temin ettikten sonra hemen eve doğru yola koyuldu. Aldıklarını eve bırakıp annesine görünmeden Sami’nin yanına gitmekti niyeti. Sessizce  kapıyı açtı, mutfağa doğru yürüdü, tam çıkacakken annesine yakalandı.
Annesi Metin’im güzel saçlım haber vermeden  nereye gidiyorsun? Hayırdır bir şey mi oldu ? Metin kızararak anne bakkaldan paranın üstünü almayı unutmuşum onu almak için gidiyorum dedi.
Annesi Metin’in yalan söylediğini anlıyor gibiydi çünkü Metin yalan söylediği  zaman bu hali her ne kadar nadir olsa da saçlarıyla sürekli oynar ve annesinin gözlerinin içine sımsıkı bakardı. Metin’i bağışlarcasına tamam dedi oğlum git o vakit ama çabuk dön gelince seninle konuşacaklarımız var. Metin tamam anne görüşürüz der demez aniden sokağa fırladı, heyecanlanmıştı , kalbi küt küt atıyordu.
Tezcanlılığı yine her zaman ki gibi soğukkanlılığını yenmişti. Hemen Sami’yi bulmalıydı. Ona bakış hırsızlığını bırakmasını kişilerin zihinlerini bulandırmamasını telkin etmeli  sabırlı davranıp onu düşüncelere sevk etmeliydi. “Hakkın hatırı alidir hiçbir hatıra feda edilmez düsturuyla hareket etmeliydi. Ona şiirlerini, hitabetini  hak yoluna sarf etmesini telkin etmeliydi. Bu iş karlı bitebilirdi aslında hem eski dostunu kazanacak hem de  kendi  ekiplerine güç katmış olacaktı. (…)

Vural YıldızÜye / Erkek / 2/6/2017