Ahi Baba Çıkmazları

AHİ BABA ÇIKMAZI HK.

Kıymetli Şahamettin Hocam!
        "Ahi Baba Çıkmazı" eserinizin 71 sayfalık bölümünü; zevkle, heyecanla, merakla okudum. Zengin tarihi mekanları, müzeleri adım adım, hayranlıkla gezdim ve kayboldum o atmosferde.
          "Hacı Ârif, Şinasi, Namık Kemal..."lerle hallendim; "Elemi, Almıla..." ile dillendim; Ahi Baba ve ocağın mensuplarıyla ise acılara garkoldum. Nerdeyse "Üryan Ali"ye döndüm. Zamana ayak uyduramayan, batının icatları karşısında bocalayan, yıkılan, yok olan esnafımız.( Günümüz de öyle değil mi efendim!)
         Tereddüt ederek, üslûbunuza ziyan gelmesin düşüncesiyle, görebildiğim şekilde düzeltmeye çalıştım. Eseri ilk okuyanlardan sayılırım, çok bahtiyarım. Elbet sonunu da hayli merak ediyorum.
           Can çekişen Ahi Ocağı'nı, esnafımızın zor günlerini, Osmanlı'ya çöreklenen kan emici ecnebileri, yıllarca beraber yaşayıp kendimiz gibi muamele ettiğimiz lâkin zayıf ânımızda hançerini yüreğimize dayayan gayri müslimleri;  bilgi ve kültürle bezenmiş tatlı üslûbunuzla gözler önüne sermişsiniz. Ne diywyim, gönülden kutlarım.Allah; kaleminize, yüreğinize, sabrınıza... hüç versin!
           Bugün, Ramazan Ayı'nın 15'i... Ve dünya, korkunç bir korona aylarını yaşıyor.  Binlerce ölüm vakası... Bizler de 40 gündür, sevdiklerimize hasret, evlerimizden çık(a)mıyoruz. Istırap yüklü , acı dolu günler...
Rabb'im sonumuzu hayreylesin Şahamettin Hocam!  Kendinize dikkat ediniz.
"Hoşça bak zatına..."
        Mustafa Karaer
08 Mayıs 2020
Âşiyân - Bolvadin

Mustafa KaraerEditör / Erkek / 4/6/2019