Adana Ulu Cami Yapılış Efsanesi

 
 
 
ADANA ULUCAMİ VE RAMAZANOĞULLARI 
 
Memluk Sultanı Baybars, Ayncalut Savaşından sonra Moğolları ülkesinden uzaklaştırmış, Moğolları def ettikten sonra onlara yardım eden Ermenilerin üzerine yürüyerek Antakya ve Çukurova’ya görmüş Irak ve Suriye’deki göçer Türkmenleri de Nizip ile Silifke arasındaki bu bölgeye yerleştirmişti.
 
Bu Türkmenler daha sonra Adana ve Malatya merkez olarak Ramazanoğluları ve Dulkadirli beyliklerini kurmuşlar Memluk idaresindeki bu beyliğin Çukurova’daki merkezi Yüreğir Boyunun adını alan Yüreğir ilçesi olmuştu.
 
Çukurova’nın idaresini ele alan Yüreğir Boyunun Beyi Ramazan Bey 1360 yılında yöredeki Türkmenlerin idarecisi olmuş onların kışlak ve yazlık yerlerini de belirlemişti. Adana daki Ulu Cami de bu bey tarafından yaptırıldı.
 
 
EFSANE 
 
Adana Ulucami, Ramazanoğullarının ilk beyi olan yaptıran Ramazanoğlu Bey tarafından yaptırılmıştır.
Bu caminin yapılması ile ilgili efsane şu şekildedir.
 
Ramazan Bey bir gece rüya görür. Bu rüyada onun bir cami yaptırması istenir.  Ramazan Bey  de bugünkü Ulu Cami'yi yaptırmaya karar verir.
 
Ramazan Bey caminin temelinin attırır. Fakat bir gece, yine düş görür.  Bu defa yapılan caminin temeline öz ve kendine ait bir erkek çocuğunun kanının caminin temeline akıtılması istenir.
 
Lakin Ramazan Bey’in sadece bir erkek çocuğu vardır. Buna rağmen, "Allah bir tane daha verir." diyerek oğlunu kurban etmeye karar verir. 
 
Temeli atan ustalara: "Çocuğumun kanını temele akıtın;  kesilmesine dayanamam, bn yokken kesin ama bana kanlı gömleğini getirin." der.  Bunun üzerine caminin ustaları "Bey'in bir tane çocuğu var. O da kesilirse Bey ölünce beylik kime kalacak diye " yoldan geçen garip, bir çocuğu keserler.
 
Kestikleri o çocuğun kanlı gömleğini alıp Bey'e götürürler.
 
Fakat bir müddet sonra Ramazan Bey çocuğunun yerine başka bir gariban çocuğunun kesildiğini anlar. Temel atan ustaları çağırıp kimin çocuğunu kesip kanını akıttıklarını sorar. Ustalar ise oradan geçen garip bir çocuğu kestiklerini söyler
 
Bunun üzerine Ramazan Bey: "Vay Adana'm vay! Bundan sonra bu şehir gariplerin şehri olacak." der.
 
 Gariban insanların her yerden Adana'ya göç etmeleri bu nedene bağlanır. [1][2]
 
 
 
 
 
[1] Şahmeran, Lokman Hekim ve Adana Efsaneleri", Yrd. Doç. Dr. Refıye Şenesen (Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Görevlisi)
[2] Yard. Doç. Dr. Refîye OKUŞLUK, ADANA' DA ÖLÜME VE MEZARA BAĞLI EFSANELER,


KAYNAKÇA / İLGİLİ LİNKLER
1 Adana Ulu Cami Yapılış Efsanesi
2 Adana Taşköprü Efsanesi
3 Göksu Köprüsü Efsanesi Silifke – Mersin
4 İçel Tarsus Mut KARACOĞLAN EFSANELERİ
5 ADANA KARATAŞ MAĞARASI ELİF İLE KERİM EFSANESİ
6 Misis Köprüsü ve Lokman Hekim Efsanesi
7 Mersin Kız Kalesi Efsaneleri ve Hakkında
8 Hatay Asi Nehri ve Lokman Hekim Efsanesi
9 Hatay Erzin Su Kemerleri Efsanesi
10 EFSANE ÖRNEKLERİ

EsaAdmin / Erkek / 8/24/2016