Meşhurlardan Anaektodlar 1

SADIK ŞENDİL’DEN ANEKTODLAR

Devrin Meşhur  assolisti Suzan hanım’ın kocası vefat etmiş,. Sadık Bey onu  siyahlara bürünmüş ve çok üzgün   bir şekilde görünce   “ Suzan bu ne hâl !  Genç  ve  güzel bir kadınsın nasılsa yeniden   evlenirsin”  demişti. . Suzan Hanım, “ Yok  be Sadık abi! Malûm yeri kilitledim. Anahtarı da denize attım. Artık evlenmeyeceğim”  Diye cevap vermişti Aradan  iki ay geçmeden Sadık Şendil, Suzan Hanım’ı yolda  Adnan Şenses’le   kol kola gördü. . Suzan Hanım kocasına “ Aa tanıştırayım canım, Sadık Şendil;[1] yazar” diye tanıtınca .  Sadık Şendil: “ Memnun oldum . Beyefendi de ya çilingir ya dalgıçtır herhalde! " deyip cevabı yapıştırdı.  

Başka bir anektodu.

" Bediha Muvahhit Sadık Şendil’i genç eşi Fatoş hanım’la görünce şaka yapmış  “Ooo Sadık, bu bayan  torunun mu?” Şendil  o gün cevap vermemiş Ama Muhsin Ertuğrul’un 50. yıl jübilesinde  Tevfik Bilge, 85 yaşındaki Bediha Muvahhit için “Sadık abi, Bediha Hanım ne kadar çökmüş” Diye konuşunca  Bedia Muvahhit’ in de duyabileceği bir şekilde: “ Sorma Tevfik, Fatih Sultan Mehmet’in ölümünden sonra kendini toparlayamadı!” diye cevap vermişti. 

Başka bir anektodu

Müjdat Gezen  bir gün  Sadık Şendil’e sorar.  Abi Safiye  Ayla’yı  ben çok severim  ama sence  o çok yaşlı mıdıır: Sadık Şendil cevap verir. çok mu yaşlıdır?”  Yaşlı mıdır bilmem ama Mısır’a turneye çıkmışlar piramitleri geziyorlardı. Safiye sefnkslerden birini görüp  “Allah’ım bu ne muhteşem şey! “ Diye çığlık atınca sfenks de dile geldi. “ Anne , beni tanımdın mı?

 

YAHYA KEMAL’DEN ANEKTODLAR:

Bir gün ona sormuşlar?
— Yahya Kemal Bey, Ankara'nın en çok neresini beğendiniz?diye sormuştu. Yeni milletvekili de hemen cevap vermişti:

— Cebeci İstasyonunu diye cevap verince

— Cebeci istasyonun beğenilecek neyi varmış diyerek şaşırmışlar. Y. Kemal de:
- Çünkü oradan binip İstanbul'a dönüyorum.

-------------
Melek Celal Sofu'nun (ressam) bir hâtırasına göre, gençlik döneminde aşık olduğu Celile Hanımla evlenemeyişi Yahya Kemal'i ömrü boyunca bir yuva kurmaktan yoksun bırakmış, hiç bir kadın ona bu aşkı unutturamamıştır. Eren köyü’nde Bahar ve Geçmiş Yaz gibi birçok şiir bu sevginin neticesidir.
------------------------------
Bununla beraber şairi, çok sıkıntıya düştüğü yıllarda Kavaklıdere Şarap Fabrikası'na iki mısralık bir reklam şiiri yazdığını da görüyoruz:

Biz veda etmek üzereyiz kedere
Getir ahbap bir Kavaklıdere
------------------------------------------------------------------
Yahya Kemal'de, alelâde bir sözü şiir haline getirme gücü vardı. Süleyman Nazif'in İbnü'l-Emin Mahmud Kemal hakkında söylediği:

Ne kendi kimseye benzer, ne kimse kendisine 
mısraını hemen bir mısra ilavesiyle gerçekten şiir haline getirmişti. 
Hezâr gıbta o devr-i kadîm efendisine

Ne kendi kimseye benzer ne kimse kendisine

 

YAHYA KEMAL ‘İN  NAZIM HİKMET’İN ANNESİ CELİLE HANIM İLE AŞKI

Annesi Celile Hanım, 1917’de babası Hikmet Bey’den ayrılmıştı.  Annesi ünlü şair Yahya Kemal ile büyük bir aşk yaşamaya başlamıştı.  İşte tam bu sıralarda Yahya Kemal, evlerine geliyor Nazım Hikmet’e özel ders veriyordu. Çünkü Celile Hanım da Nazım’ın şair olmasını istiyor, üstelik Yahya Kemal’e de aşıktı.

Yahya Kemal belirli günlerde evlerine gelir Nazım Hikmet’e özel dersler verir. Daha sonra ise Celile Hanımla bir köşeye çekilerek sohbet ederleri.  Ancak bu ilişki zamanla  Nazım ‘ın da dikkatini çekmiş hatta annesi ile  Yahya Kemal öpüşürlerken de görmüştü.  Bir gün Nazım Hikmet  hem okuldan hem de özel derlerden hocası  olan Yahya Kemal’in cebine bir pusula bırakmıştı.  Bu pusulada şunlar yazıyordu. “ Hocam olarak geldiğin bu evden babam olarak çıkamazsın”  Bu pusulayı okuduktan sonra Yahya Kemal bir daha o eve gitmedi.

Celile Hanım ile Yahya Kemal’in aşkını bu pusula bozmuş oldu.Celile Hanım bunun üzerine çok üzülmüş, bir süre Paris’e gitmişti.

 

KOCA RAĞIP PAŞA HAŞMET VE FITNAT HANIM

Şair Haşmet , Koca Ragıp Paşa ile birlikte gezinirlerken Şair Fitnat Hanımı hizmetçisiyle birlikte önlerinde  yürürken görürler. O sırada kocakarı soğuğu( berdelacuz) olduğu için hava çok soğuktur. (  Berdelacuz aynı zamanda kocakarı anlamına da gelmekte bu soğukları ise  halk arasında öküz yeli olarak tabir edilen  havalar  takip etmektedir. )

Şair Haşmet, Koca Ragıp Paşa'ya, önlerinde yürüyen Fitnat Hanım’ ı kastetmezmiş gibi

Şu kocakarı yüzünden ortalık çok soğudu. Aceba nasıl ısınsak ” diye yüksek sesle konuşur.

Bunu duyan Fitnat Hanım bu taşların kendine atıldığını anlamış dönüp bakınca Haşmet ve Paşa’yı görmüştür. Fıtnat Hanım  bu lafın altında kalmamış ve  Kocakarı soğuğunun arkasından gelecek öküz fırtınasını kasteder gibi yaparak taşı gediğine kondurmuştur

Merak etmeyiniz  efendim arkasından öküz yeli geliyor ” diyerek cevap vermiştir.

 

 

[1] https://www.edebiyadvesanatakademisi.com/edebiyad/1445-sadik_sendil_hayati_oyunlari_ve_senaryolari.htmlKAYNAKÇA / İLGİLİ LİNKLER
1 Anekdotlar Hayata Ve İnsana Dair 1
2 Kanuni Sultan Süleyman ve Anekdotları
3 Yavuz Sultan Selim Anekdotları
4 Koca Ragıp Paşa Şiirleri ve Anekdotları ( 18 . yy )
5 Şair Eşref'in Hicivleri ve Anekdotları
6 Meşhurlardan Anaektodlar 1
7 KISSADAN BİR HİSSE ÇAKTI KENDİNE
8 Kıssa Nedir Edebiyatımızda Başlıca Kıssalar ve Kıssa Örneği
9 Kıssadan hisseee
10 Kıssadan Hisse Hisseden Al Kısa Pay