PEYAMİ SAFA- BİR TEREDDÜTÜN ROMANI ÖZET

KİTABIN ADI

BİR TEREDDÜTÜN ROMANI

KİTABIN YAZARI

PEYAMİ SAFA

YAYIN EVİ

ŞEFİK MATBAASI – İSTANBUL

BASIMYILI

1987

                  

  • KİTABIN KONUSU:

 

                 Bir yazarın iki kadın arasında evlenmek için yaşadığı tereddütü anlatıyor.

 

  • KİTABIN ÖZETİ:

 

                 Kitap Mualla adında bir kızın arkadaşı tarafından tavsiye edilen bir kitabı okumasıyla başlar. Kitap kendisine çok ilginç gelir ve yazarıyla bir baloda karşılaşır. Yazar Mualla’yı görür görmez beğenir ve evlenme teklif eder. Mualla da düşünmek için süre ister.

 

                 Yazar daha sonra eskiden tanıştığı ve bir hayranı olan Vildan ile karşılaşır. Vildan da yazara evlenme teklif eder. Ona kocasından ayrılarak geldiğini söyler. Fakat yazar bunu nazik bir dille geri çevirir. Vildan yazarı intihar etmekle tehdit eder. Bir kaç ay geçtikten sonra yazar tekrar Vildan ile karşılaşır. Kendi izini ona bir süre kaybettirmiştir. Ama bu yeni karşılaşma Vildan’daki değişikliği yazara fark ettirir. Vildan’ın, evine çağırma teklifini kabul eder. Evine gittiğinde Vildan’dan bazı itiraflar duyar. Vildan’ın asıl isminin Vildan olmadığını ve kocasından ayrılmadığını ve bir de sevgilisi olduğunu öğrenir.     Ertesi gün Vildan’ın evine gelip gerçekleri öğrenmek istediğinde ise evden taşındığını öğrenir ve Vildan hakkında hiçbir bilgi alamaz.

 

             

  • KİTABIN ANA FİKRİ:

    

                 İnsanlar önemli bir karar verirken daima tereddüt içinde olmuşlardır. Önemli buluşlar ve icatlar hep şüphe ve tereddütten doğmuştur.

 

 

  • KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

 

      Mualla: Çok zengin ve asil bir ailenin kızı, dünyaya bakış açısı çok farklı olan bir kişiliğe sahip, devamlı farklı şeylerin arayışı içinde.

 

      Vildan: Acayip davranışları bulunan, yaşamayı sevmeyen söyledikleriyle yaptıkları arasında çelişki olan ihtiraslı bir kadın.

 

      Yazar: İnsanların ruhi tasvirlerini çok iyi yapabilen, düşüncelerinde daima kuvvetli ve kararlı olmaya çalışan güçlü iradeye sahip bir insan.

                                   

        

 

5)KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:

 

                 Kitap dil bakımından fazla yalın olduğu söylenemez. Yabancı kelimelere biraz fazla yer verilmiş; ama yine de akıcı ve sürükleyici bir yapıt. Esrarengizliklerle dolu her an diğer sayfasında ne olacakmış düşüncesiyle okunacak bir kitap. Sonunda da yine okuyucuya yorum imkanı bırakarak bu özelliğini göstermiştir.

 

6)KİTABIN YAZARI HAKKINDA BİLGİ:

 

                 Çocukluğu hastalık ve geçim zorlukları içinde geçti. Düzenli bir öğrenim görmedi. Bazı gazetelerde fıkra yazarı olarak çalıştı. felsefe konularına ve psikolojik çözümlemelere geniş yer verdi. XX. yüzyılda Türk toplumunun geçirdiği medeniyet değişimi ve sosyal bunalımlar üzerinde durdu. Başlıca romanları: Sözde Kızlar, Şimşek, Mahşer, Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Fatih-Harbiye, Yalnızız.

 

 

 KAYNAKÇA / İLGİLİ LİNKLER
1 Peyami Safa,Bir makale,bir ömür,"Madam ben Türküm"
2 Peyami Safa ve Cumbadan Rumba’ya Hakkında Konusu ve Özeti
3 Peyami Safa’nın Canan Romanı Konusu ve Özeti
4 Peyami Safa Hayatı Edebi Kişiliği ve Romancılığı
5 PEYAMİ SAFA-BİZ İNSANLAR ÖZET
6 YALNIZIZ ROMAN İNCELEME VE ÖZETİ PEYAMİ SAFA
7 Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Roman Özeti ve İnceleme Peyami Safa
8 Fatih Harbiye Özet ve İnceleme Peyami Safa
9 Cingöz Recai Zeyrek Cinayeti Hakkında Özeti Peyami Safa
10 CİNGÖZ RECAİ ROMAN SERİLERİ PEYAMİ SAFA

Şevval KadanEditör / Kadın / 12/1/2020