Dublör Nedir İlk Dublörler

 

 

 

Dublör Kökeni ve Sözlük Anlamları

 

Fransızca:  doublure

İngilizce: double

 Dubkör kelimesi Fransızca doublure kelimesine dayanır. [1]Bu kelime “ yedekleyen, yedek “ anlamına gelen bir kelimedir. Daha sonra da tiyatro ve sinemada terim bir anlam kazanmıştır.

 

Terim anlamı ile sinema veya tiyatro da ihtiyaç olduğu zaman esas oyuncunun yerine rol alabilecek olan, aynı rolü çalışan yedek oyuncu manasındadır. . Esas oyuncunun yapması imkânsız olan veya çok tehlikeli hareketleri esas oyuncu yerine yapabilecek olan o işin uzmanı yedek oyuncu, “Filimlerin tehlikeli sahnelerinde asıl oyuncunun yerine oynayan kimse” anlamlarına gelmektedir.

Yahut da tiyatro veya sinemalarda oyuncunun yerine seslendiren sesi güzel veya seslendirmekte başarılı olan seslendirme uzmanlarına denir.

 

Dublör kelime anlamı ile olağanüstü sahneleri yaratan, olağanüstü sahnelerde tehlikeli rolleri üstlenen kişi demektir.  Dublörler sinema ve dizilerde başrolde olan oyuncuların yapamadıkları tehlikeli hareketleri yapan kişiler oldukları için esas oyuncuya fiziki olarak benzemeleri de gerekir. Dublör, başrol oyuncusu için tehlike arz eden sahnelerde yer alan figüran olmaktadır.

 

Dublör,  özellikle sinema filmlerinde tehlikeli sahneleri esas oyuncu yerine oynayan kişilerdir. Sinemalarda dublörlük ilk kez tehlikeli sahnelerin ortaya çıkması ile 1908 yılında "The Count of Monte Christo" filminde gerçekleşmiş, bu filmde yüksek bir kayalıktan şelalenin içine atlamak işini beş dolar için üstlenen ilk dublör de bu işte hayatını kaybetmiştir. [2]

 

İlk aksiyon filmi yıldızı Broncho Bill Anderson tehlikeli sahnelerde oynayamayınca "aksiyon filmi aktörleri" doğmuş,  dublörlere en çok aksiyon filmlerinde ihtiyaç duyulmuş zamanla dublörlük önemli bir meslek ve sektör haline de gelmiştir.” 1912 yılında ilk kez kadınların başrol alıp, dublörlük yaptığı "What Happended to Mary" dizisi piyasaya sürüldü. 1924 yılında Harry Arias Froboss dublörlüğün çeşitlerini icat etti ve Yakima Canutt bu çeşitleri gerçekleştirerek, bütün dublörlük çeşitlerinin öncüsü olmuştur [3]

 

 

KAYNAKÇA 

[1] http://www.lugatim.com/s/dubl%C3%B6r

[2] https://tr.wikipedia.org/wiki/Dubl%C3%B6r

[3] https://tr.wikipedia.org/wiki/Dubl%C3%B6rKAYNAKÇA / İLGİLİ LİNKLER
1 Dramatik Nedir

EsaAdmin / Erkek / 8/24/2016