Fragman ve Fragmatizm

 

 

Fragman ve Fragmatizm

 

Fragman ve Fragmatizm aynı kökenden gelmiş olan Fransızca sözcüklerdir.

Fragman ve Fragmatizm Fransızcadaki “ fragment” kelimesinden  dilimize girmiştir.   

Fragman kelimesinin sözlüklerdeki anlamları: Tanıtım filmi, parça, kesit, kırılmış küçük kemik parçası, kırıntı bölüm ; “bir sinema filmini tanıtan film parçası, tanıtma filmi”; “herhangi bir filmin veya dizinin tanıtımını yapmak amacıyla oluşturulmuş kısa film”  şeklindedir.

Fragman kelimesi en çok sinema terimi olarak ve herhangi bir filmin veya TV dizisinin tanıtımını yapmak amacıyla hazırlanmış olan kısa film anlamı ile kullanılır.

 

Fragmatizm Nedir

Fragmatizm parçacılık denilebilecek bir edebiyat tarzıdır. Bu edebiyat hareketi edebiyat akımı haline gelememiş zamanını, ülkesini ve çağlarını aşamamış bu sanat anlayışı resim ve edebiyat dallarında kendisini göstermiş ancak çok fazla taraftar bulamamış ve o nedenle de yayılamamış bir sanat anlayışı olarak kalmıştır.

Bu sanat anlayışı 19. Yy başlarında İtalyan Yazarı A. Soffici’nin başlattığı bir4 edebi hareket olmuş, bu akımda başka eserlerden alınmış kıs kısa parçalar kullanılmıştır.  Resimde ise ufak tefek parçalardan oluşan gerçek hayattan alınmış enstantaneler verilmiş birkaç ressam bu anlayışa uygun resim çalışmaları da yapmıştır.

 

 KAYNAKÇA / İLGİLİ LİNKLER
1 Fragman Nedir Trailler
2 Yazımı Karıştırılan Sözcükler ve Yazımları
3 YAZIM NEDİR
4 Yazım Hakkında Bilmediklerimiz
5 ÖNSÖZ
6 Mukaddime
7 ALINTI NEDİR
8 ALINTI NEDİR ÖRNEKLERLE ALINTI YAPMAK
9 Dibaçe- Önsöz- Nedir ve Dibaçe Örnekleri
10 Paragraf ( 1 ) ÖSS Soru ve Cevapları ( 1981- 1983 ) 40 Soru

EsaAdmin / Erkek / 24.08.2016