Rükû Nedir

 

 

 

Rükû Nedir

 

Osmanlıca yazılışı:  ركوع

 

Rüku’ Arapça kökenli bir sözcüktür.  Sözlüklerdeki anlamları:  öne doğru eğilme. “Namazda dizlere tutunarak vücudun belden yukarısı yere müvâzî gelecek şekilde eğilme hareketi”.[1] Namazda kıyamdan (ayakta durduktan sonra) elleri dizlere koyup yere paralel şekilde belden yukarı eğilme. Namazda elleri dize dayayarak baş ile sırtı düz hale getirecek şekilde yere doğru eğilme şekillerindedir.

 

Rükû’ namazdaki farzlardan biridir. “Huzur-u İlâhîde eğilmek” manasında da gelir.  “Fıkıh terimi olarak namazda kıraatin tamamlanmasından sonra baş ve sırt düz bir yüzey oluşturacak ve eller dizlere ulaşacak biçimde öne doğru eğilmeyi ifade eder , Rüku’ Hz. Peygamber’in uygulamasıyla belirlenmiş olduğundan namazda rükûun şekli Resûl-i Ekrem’in sözlü ve fiilî sünnetine dayanır.”[2]

 

Rüku’da kadınların ve erkeklerin eğilme biçimleri biraz farklıdır. Kadınlar rükûda daha az eğilir, ancak erkekler baş ve belleri aynı hizaya gelecek şekilde eğilmelidir. Öyle ki sırta bardak konulunca düz duracak şekilde eğilmek olarak tarif de edilir.  Namazda rükû esnasında erkekler ellerini diz üstüne değdirirken kadınlar ellerini dizlerinin hizasında birleştirir.

 

Rükûda en az üç defa teşbîh “Subhane Rabbiyel Azim” okunur. Rükü' dan doğrulurken “Semi Allahulimen Hamide “ denir. Rüku’dan doğrulunca da “ Rabbena lekel Hamd” denir.  Tekrar secdeye giderken de “Allah'u Ekber” denir ve Secdeye gidilir:

 

Riikû u secde eder kimi kimi dahi kıyâm

İbâdet üzre komıış her birini Rabb-i Muîn   Yahyâ Bey

 

Şûhedâ gövdesi, bir baksana, dağlar, taşlar…

O, rükû olmasa, dünyâda eğilmez başlar…    M. Akif Ersoy

KAYNAKÇA

[1] https://www.osmanice.com/osmanlica-28015-nedir-ne-demek.html

[2] NİHAT DALGIN, https://islamansiklopedisi.org.tr/rukuKAYNAKÇA / İLGİLİ LİNKLER
1 NAMAZ

EsaAdmin / Erkek / 24.08.2016