"Uzattım Elimi Sana Tutasın Diye..." Elife Ergan'ın 2. Şiir kitabı

 
Önsöz
Bu yüce milletin kadını da erkeği de kahraman olduğu gibi şair ve sanatçıdır. Çukurova’nın toprağı bereketli olduğu kadar şiiri de bereketlidir. Şairler, sanatçılar beşiğidir sarı sıcak Çukurova!
Yüzyıllardır Anadolu’yu dalga dalga saran bir ses, dillerden düşmeyen türkü, gözlerde şavkıyan ışık, gönüllerde kabaran bir heyecan. Dağlarda uğultu, ovaların sarı başaklarında ak çiçek açan Çukurova pamuğunda bereket, halk şiiri denilince akla ilk gelen isimdir Karacaoğlan! Yaylalar onunla yüce, tarlalar onunla zengin. Toroslar’dan seslenir O!..
Çukurova’nın öz kızı, sevgili Elif Ergan, birçok başat şairin ilk kitaplarındaki acemilik de yok bu şiirlerinde. Halk şiirinin duygusu, lirizmi, konusu ve biçeminden beslenip; özgün imge ve buluşlarla, çağdaş, kendince bir tarza evriltmeyi başarmış sevgili Elifçe şiirlerini…
“İnat etme gökyüzü, benim kadar ağlayamazsın…” ilk şiir kitabının ardında bu kitabı “Uzattım elimi sana tutasın diye…” Kitabın adı da şiirlerin duygusu ve niceliği hakkında yeterli ipucu verecek derecede başarılı seçilmiş bir dize!
Bugünün dünden görmek, geleceğe eser bırakmakla olur. Yüreği insan sevgisiyle dolu, güler yüzlü hoş sözlü, şairimizin bu değerli eserleri bugün de yarın da zevkle korunacaktır.
Sevgili Elife Ergan’ın bu ikinci kitabına önsöz yazarak, heyecanını ve sancısını paylaşmaktan onur duydum. İnanıyor ve diliyorum ki; bu şiirler okurun kalbine ve belleğine yazılıp, edebiyat tarihimizde kendine özgü kulvarında yürüyüşünü yeni başarılarla taçlandıracak…
 
                                                                                                                                                            Dr. Halil Atılgan
                                                                                                                                                Araştırmacı- Yazar/ Halkbilimci
 
Elife Ergan kimdir?
 
Osmaniye'de doğdu. İlk ve Orta öğrenimini Osmaniye'de tamamladı. Adana Çukurova Üniversitesi Sağlık Kolejinden mezun oldu. Anadolu Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulunu bitirerek kariyer yaptı. Çukurova Üniversite hastanesinde Anestezi hemşiresi olarak göreve başladı. Daha sonra Osmaniye Yüksekokulunda Tıbbı Laboratuvar bölümünde Laborant olarak “Eğitim hemşireliği” yaptı. Yüksekokulda Prof. Dr. Kazım Tülüce’nin Özel kalem asistanı olarak görev aldı. Sağlık Bakanlığına intisap etti. Halk Sağlığı hemşireliği ve daha sonra Osmaniye Devlet hastanesinde Pediatri hemşireliği ve Diyaliz ünitesinin kurucu olarak uzman hemşireliğini yürüttü. Sorumlu Nefroloji hemşireliği ve Başhemşirelik yaptı. Meslek içi eğitimler ile sertifika ve başarı dolu mesleki çalışmalarını tamamladı. Emekli olunca Özel Adana Fresenius hastahanesi Diyaliz hemşiresi olarak çalıştı. Son olarak Özel İbn-i Sina hastanesinde bir süre çalıştı ve ikinci kez emekli oldu. Yıllardır öykü, hikâye ve şiir yazmaktadır. Bu eserleri çeşitli gazete, haber sitesi ve dergiler de yayınlanmaktadır. SAGE Yayıncılıktan çıkan “ İnat Etme Gökyüzü, Benim Kadar Ağlayamazsın...” isimli şiir kitabı, yine SAGE Yayıncılıktan çıkan "Uzattım Elimi Sana Tutasın Diye..." isimli şiir kitapları bulunmaktadır. Yeni öykü kitabı ise; basılmak üzere çalışmaları devam etmektedir.
Üç çocuk annesidir.                                                                                           

Elife ErganÜye / Erkek / 3/31/2019