Zehra Say Hayatı Ressamlığı


Zehra Say( 1906 İstanbul – 2004 ten sonra )

Fazıl Say’ın babaannesi,  Ressam Emel Say’ın  annesi olan Türk Kadın Ressam.

Zehra Say  1906 yılında  İstanbul’da evlendi. 1925 yılında İzmir Öğretmen okulu'ndan mezun oldu. Liseden sonra Matematik Öğretmeni Fuat Say ile 18 Şubat 1926 da evlendi.  Zehra Say,  resmi nikahla evlenen ilk Türk kadını olarak  da Cumhuriyet tarihine geçti.   Evlendikten sonra eşinin de desteği ile  İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’ne  devam etti.  1929'da mezun olduğu İDGSA Resim Bölümünde, Namık İsmail’in atölyesinde resim eğitimi gördü ve resim öğretmeni olarak görev yapmaya başladı.

İstanbul Cağaloğlu Kız Lisesinde resim öğretmeni olarak görev yaparken Akademinin Süsleme Sanatları bölümünde de sanat eğitimi gördü. 1929 dan 1969 yılına kadar 36 yıl boyunca resim öğretmenliği yaptı. 1960 ve 1970 yılları arasında aralıklı olarak Amerika’da resim çalışmalarında bulundu.

İlk  resim sergisini öğretmenlikten emekli olduktan sonra  İstanbul A   Galeri de açtı. [1]MSÜ Onur Kurulu üyesi olan Zehra Say,  resimerinde doğacı bir yaklaşım gösterdi.  Resimlerinde Erdek , Emirgân, Ortaköy gibi bir çok  yerin resimlerini doğacı bir üslupla konu olarak ele aldı.  Nemrut Dağı ve Hawai adalannın fotoğraflanndan çahştığı  bir çok tablo yaptı. 50 yıllık sanat yasamında sadece 10 kişisel sergi açan Zehra Say, çok sayıda karma sergiye katıldı.83 yaşına  kadar sağlığı izin verdikçe resim çalışmalannı sürdürdü.   36 sene resim hocalıgı yapan Zehra Say 10 kişisel resim sergisini kızı Emel Say’ın yardımıyla 83 yaşında iken açtı.  

İstanbul Anakent Belediyesi tarafından ödüle değer görülen Zehra Say ömrünün son yıllarında Alzheimer hastası oldu. Ressam Zehra Say 2004 yılından sonra öldü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Fuar Evlendirme Dairesi girişinde evliliği simgeleyen “Çifte Kumrular” heykeli Türkiyenin ilk resmi nikahlı kadını olan  Zehra Say ile  eşi Fuat Say anısına dikilmiştir. [2]

 
  • [1] https://www.turkishpaintings.com/index.php?p=34&l=1&modPainters_artistDetailID=1528
  • [2] https://www.izmir.bel.tr/HaberDetay/681/tr

Şahamettin KuzucularAdmin / Erkek / 1/20/2016