BATMAN VALİLİĞİ KARDEŞLİK KONULU ŞİİR YARIŞMASI SONUÇLARI

 
 
 
Değerli arkadaşlar
 
 
Batman Valiliği ile ve görevlendirmesi ile yaptığımız  “Kardeşlik”  temalı şiir yarışması sonuçlanmıştır. Yarışmaya gönderilen ve şartnamelere uyan şiirlerden 517 tanesi yarışmaya dâhil edilmiş, , temaya, uymayan, mükerrer yollanan, intihal özelliği gösteren vb bazı şiirler elemeye alınmamıştır.
Esa ve İl Kültür Müdürlüğünün tespit ettiği sekiz kişiden oluşan Jüri 66 şiiri Finalist şiir olarak tespit etmiş, şiirler Jüri üyeleri tarafından ve önceden ilan edilen ölçütlere göre değerlendirilmiştir.  
 
Finale kalan her bir şiirin ödül alacak kadar bir diğerinden güzel olması yarışmaya ayrı bir güzellik ve ayrı bir zorluk katmıştır.  
Şiir seçkisi ve değerlendirmesi soyut bir konu ve seçenlerin her birinin ayrı ayrı öznel beğenilerinin toplamı olduğundan,  finale kalan 66 şiirin her birini ayrı ayrı kutlamak, her birini de ödülü hak etmiş gibi görmek en nesnel yaklaşım olmalıdır.
 
Bize göre bu yarışmanın en önemsiz tarafı verilen ödülleri kimlerin veya hangi şiirlerin almış olduğu meselesidir.  Böyle bir yarışmayı düzenleyerek kardeşlik bilincine ve önemine dikkatleri çekebilmek,   milli birlik ve beraberliğimize bir katkı sağlamış olmak en büyük mükâfat, gerisi teferruattır.  ESA camiası olarak vatani bir görev kabul ettiğimiz bu organizasyonun bir parçası olmak, katılanlar ve bizim için büyük bir onurdur.
 
Bu nedenle ödül boyutunu bir teferruat olarak görüyor,  yarışmaya iştirak eden herkesi gönülden kutluyor,    milli birlik ve beraberlik ihtiyacımıza harç koyacak enfes duygular, harika fikirler,   gönülleri sızlatacak gerekçeler ortaya koyan tüm şairlere çok teşekkür ediyoruz.
 
Yarışmanın anısına basılacak olan kitapta şiirleri yer alacak her arkadaşımızı şimdiden tebrik ediyoruz. Finalist şiirler ile kitaba alınacak şiirler de ayrıca duyurulacaktır.
Seçki kurulundaki her bir üyenin şiirlere verdikleri puanlara ve ortaya çıkan rakamsal toplamlara göre ödül alan şiirler aşağıdaki gibidir.
 
ÖDÜLLER
  1. KAYIP SEMENDERİN HİYEROGLİFLERİ  Yaşar Bayar  
  2. GÜLBANK: Yasin Mortaş
  3. YEDİ KİLİM BİR DESEN: Ali Parlak
MANSİYON
 
  • Halil Gürkan      KARDEŞLİĞE DAVET
  • İNSAN KASİDESİ:   Halit Yıldırım   
  • KARDEŞLİK TÜRKÜSÜ: Ertuğrul Beldağlı .
  • BİR KARDEŞLİK TÜRKÜSÜ YA DA HİÇ: Muhittin Bulut
  • VAVEYLAM: Mehmet Yaşar Genç
JÜRİ ÖZEL ÖDÜLLERİ 
 
İİLLÂ KARDEŞLİK Ali Cem Akbulut  
Yusuf Makine   Vahap'tır Hâlâ
 
 
JÜRİ ÜYELERİ
 
BEHÇET GÜLENAY
ELİF NİHAN AKBAŞ
MUSTAFA ÖZÇELİK
M.ÖNAL MENGÜŞOĞLU
ŞAHİN MUTLU
Şahamettin Kuzucular
Y. BİLGE BÜYÜKBOYACI
TAYYİP ATMACA 
 
 

 

Şahamettin KuzucularAdmin / Erkek / 1/20/2016