Antonius Ve Kleopatra William Shakespeare

 

Antonius Ve Kleopatra William Shakespeare ile ilgili görsel sonucu

Yazıda  Shakespeare’nin,  Antonius ve Kleopatra,  adlı eseri hakkında bilgiler, eserin özeti,  eserin konusu, ana fikri,  eserin kahramanları, romanın olay örgüsü, eserin yazarı  Shakespeare’nin, hayatı,  diğer romanları, Shakespeare’nin,  Antonius ve Kleopatra adlı eserden alıntılar, eser hakkında yorumlar, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi yazar ve eseri arasındaki ilişkiler yer almaktadır.
 
YAZAR VE ESER HAKKINDA
 
Antonius ve Kleopatra, (İngilizce özgün adı: Antony and Cleopatra)   İngiliz yazarı William Shakespeare’nin  konusu tarihten alınan  tanınmış bir tiyatro eseridir.  Eserin İlk temsili 1606 veya 1608′de Londra’da yapılmış,  ilk basımı 1623 yılında yapılmıştır.[1]
 
Bu eseri  William Shakespeare’nin, en muhteşem, en mükemmel, en heyecanlı ve en çok şiir yüklü oyunu kabul eden pek çok eleştirmen vardır.
 
Dünya klasiklerinin başyapıtları arasında olan eser İngilizce ’den pek çok dünya diline çevrilmiş, pek çok ülkede sahnelenmiş, kitapları pek çok ülkede pek çok baskı görmüştür.  Romantiklerin örnek aldıkları oyunlardan biir olan bu eser de  aşk ve tutku  tarihi olaylar kadar önem taşır. Bu tragedyanın tarihi mi aşkı mı birinci plana aldığı  sürekli tartışma kon usu olmuş,  Kleopatra’nın Antonius tutkusu, Roma imparatorluğu içindeki karışıklıklar, Antonius’un Kleopatra’dan hem uzaklaşmak istemesi, hem de her seferinde ona koşması eserin çok sevilmesinde etken olan unsurlar olarak kabul edilmiştir.
Antonius ve Kleopatra‘nın ilk  baskısı olan y 1623 Folio baskısında, perde veya sahneler  ayrılmamış bir halde iken On sekizinci yüzyılda  Nicholas Rowe  eseri sahnele ve bölümlere ayırmış  eserin bu hali bu şekli ile  benimsenmiştir.  [2]
Eserin Türkçeye ilk çevrisi: Antuvan ve Kleopatra. Çev. Abdullah Cevdet. İstanbul: Matbaa-i Necmi, 1921 dir. Daha sonra birçok çevirmen  tarafından dilimize çevrilmiş, pek çok kez baskısı yapılmıştır. Antonius ve Kleopatra’nın  aşkı  Shakespeare  öncesi ve sonrasında da birçok tiyatro, roman ve öyküye konu olmuştur.
 
Eser İngiliz yazarı William Shakespeare’nin trajedilerden drama örneklerine geçişi sağlayan örneklerinden biridir.
Eser defalarca sinemaya uyarlanmış ve filme  de alınmıştır.  1972 ve 1974 yılında çevrilen filmlerden) sonra 1981  ve 1983 yıllarında Tvlerde dizi film için de çekimleri yapılmıştır. . 1981 de Colin Blakely (Antoni), Jane Lapotaire (Kleopatra). 1983 : Antoni ve Kleopatra TV için film – Timothy Dalton (Antoni), Lynn Redgrave (Cleopatra) .[3]
 
Karakterler
 • Mark Antoni - Jül Sezar’ın öldürülmesinden sonra Roma’yı yöneten üçlü (triumvirlik)den Romalı general.
 • Kleopatra - Mısır Kıraliçesi
 • Oktaviyus Sezar(Oktaviyan) - Jül Sezar’ın öldürülmesinden sonra Roma’yı yöneten üçlü (triumvirlik)den biri
 • Marcus Aemilius Lepidus - Jül Sezar’ın öldürülmesinden sonra Roma’yı yöneten üçlü (triumvirlik)den biri
 • Sextus Pompeius (Pompey) - Sabık Büyük Pompey’in oğlu.
 • Domitius Enobarbus - Antoni’nin yardimcısı.
 • Oktaviya - Oktaviyus’un kız kardeşi.
 • Ventidius, Eros, Scarus, Dercetas, Demetrius, Philo - Antoni’nin arkadaşları.
 • Agrippa - Ordu komutanı ve Oktaviyus’un bir danışmanı
 • Mecaenas, Proculeius, Thyreus, Gallus, Menas - Oktaviyus’un arkadaşları.
 • Euphronius - Oktaviyus Sezar’a gönderilen elçi.
 • Alexas, Hadım Mardiyan, Seleucus, Diomedes - Kleopatra’nin görevlileri.
 • Charmiyan, Iras - Kleopatra’nin şeref nedimeleri.
 
 
 özet
 
Caesar ölmüş ve Roma  ikiye bölünmüştür. Marcus Antonius, Oktaviyus Caesar ve Aemilius Lepidus iştirakiyle kurulan Üçlü(Triumvirler) grubu değişik bölgelerden Roma’yı idare etmektedir.  Doğu Roma’nın hâkimi Marcus Antonius, Mısır Kraliçesi olan Kleopatra’ya büyülenmiş,  askerî görevlerini unutup  onunla eğlenmeye dalmıştır. Karısı Fulvia Batı bölgelerini idarecisi olan Oktaviyus’a karşı isyan etmiştir.
 
Antonius’ un Roma’ya dönüp Akdeniz’de ki korsanlara karşı savaşmasını istemektedir. Kloepatra, Antonius’un bu savaşa girmemesini ister  ama  Antonius  Oktaviyus’un çağrısına uyarak  İskenderiye’den  Roma’ya doğru yola çıkar.
Antonius’un ordu komutanı ve danışmanı olan Agrippa,  Antonıus’a  “Oktaviyus’un kızkardeşi Oktavya ile evlenmesini önermektedir. Böylece iki aile arasındaki bağlatılar daha da pekişecek ittifak güçlenecektir. Antonius’un yardımcısı Enobarbus, Oktavya’nın hiçbir zaman Antonius’u tatmin edemeyeceğini düşünmektedir. Bir kâhin Antoni’ye Oktaviyus’la mücadeleye girişmemesini eğer girişirse  kaybedeceğini söylemiştir.
 
Antonius önerilere uyarak Oktavya ile evlenir. Kleopatra ‘da Antonius’un evliliğini öğrenir ve bu haberi getiren ulaktan intikam alır. Fakat Oktavya’nin yani kısa boylu, yuvarlak yüzlü, kaşları birbirine yakın ve bozuk saçlı olduğunu öğrenince sakinleşmiştir.
Triumvirler Pompey ile  barışmak üzere anlaşır.  Pompey’e Sicilya ve Sardinya adalarının idaresini ona bırakabileceklerini ama şart olarak korsanların yok edilmesi gerektiğini öne sürerler.  Pompey bu teklifi kabul eder . Fakat  Oktaviyus ve Lepidus, anlaşmaya uymayarak savaşmak kararı veririler. Antonius  ise bu durumdan hoşnut olmamıştır.
 
Antonius  İskenderiye’ye dönerek Kendini ve Kleopatra’yı Mısır’ın ve Roma’nın doğusunun hükümdarı  ilan eder . Oktaviyus ile  Antonius’un  arası açılmaya başlamıştır.  Antonius, Oktaviyus ile savaşa hazırlanır. Yardımcısı Enobargus Antonius’a savaşın karada olmasını önerir. Karada Antonius daha avantajlıdır. Antonius bunu redder; çünkü Oktaviyus  deniz savaşı için meydan okumuştur. Kleopatra Antonius’a kendi Mısır donanmasını vererek ona destek sağlar. Fakat savaş devam ederken Kleopatra 60 tane gemisiyle savaştan  kaçar;  ve Antonius’un deniz gücü  yok edilir. Kleopatra’ya olan aşkı dolayısyla yaptığı hatadan utanma duyan Antonius,  Kleopatra’ya serzenişlerde bulunur. Ama aşkını  olanlardan  üstün tutmaktadır.
 
Oktaviyos Kleopatra’ya bir haberci göndererek Antonius’u bırakıp kendi tarafına geçmesini ister. O sırada Antonius girer ve Kleopatra’yı  azarlar. Sonunda Kleopatra’yı affeder ve bu sefer karada savaşmak için hazırlığa başlar.
 
Savaştan  önce Antonius’un askerleri  duydukları acayip sesleri Herkül’ün  Antonius’a öfkelenen sesleri olarak algılar. Bu esnada  Antonius’un yardımcılığını yapan Enobarbus, Oktaviyus’un tarafına geçer. Oktaviyos’a kaçarken şahsi eşyalarını geride bırakmıştır. Antonius bu eşyalara el koyacağına, hepsinin Enobarbus’a gönderilmesini emreder. Enabarbus Antoni’nin cömertliğinden dolayı çok utandığından birdenbire ölüverir.
 
Antonius için karada savaşı kaznırken  savaş deniz savaşı haline döner.  Kleopatra’nın donanması tekrar savaşı bırakıp kaçınca, Antonius bu deniz savaşında da yenik düşer ve  donanması teslim olur. Antonius ihanetinden dolayı Kleopatra’yı öldürmeye karar verir. Kleopatra son sözlerinin “Antonius” olduğunu ve kendini öldürdüğü haberini gönderir.  Kleopatra kendini  odasına kilitleyip Antonius’un dönmesini bekler.
 
Antonius, Kleopatra’nın  öldüğünü duyunca  intihar etmeye karar verir. Yaverlerinden Eros’a kılıcını saplayarak kendini öldürmesi için yalvarır. Fakat Eros kendi kendini öldürür. Antonius, kendini öldürmeyi başaramaz ve ağır yara alır. Antoni acılar içinde kıvranırken  Kleopatra’nin hâlâ sağ olduğunu öğrenir.  Antonius’u sedye ile Kleopatra’nın yanına götürürler.  Antonius Kleopatra’nın kolları arasında hayatını kaybeder.
 
Oktaviyus, Kleopatra’yla görüşüp teslim olmasını ister.  Kleopatra  teslim olmayı rededer.Kleopatra , Romalılara esir düşer.  Kloepatra engerek yılanı ile intihar eder. Hizmetkâr kızları olan, İras ve Charmiyan da kendilerini öldürür. Oktaviyus ölüleri bulur. Antonius ve Kleopatra’nın ölümleri ile ilk Roma İmparatoru olmuştur….” Her ikisi için de bir askerî cenaze töreni yapılmasına emir verir.
 
[1]  https://tr.wikipedia.org/wiki/Antonius_ve_Kleopatra
[2] Mina UrganANTONIUS ve KLEOPATRAWilliam ShakespeareÇeviren; Sabahattin EyuboğluTürkiye İş Bankası Kültür Yayınları1. Basım, Ocak 2001, Sf. 33-45
[3]  https://tr.wikipedia.org/wiki/Antonius_ve_Kleopatra

EsaAdmin / Erkek / 8/24/2016