Müzisyen Eşek- PANCENTANTARA’DANMüzisyen Eşek- PANCENTANTARA’DAN

 

Bir zamanlar çamaşırcı bir adamın yaşlı ve tembel bir eşeği varmış. Gündüzleri ağır ağır elbiseler taşır geceleri serbest kalırmış.

Bir bu eşek bir çakalla karşılaşmış. Arkadaş olmuşlar ve yiyecek aramaya başlamışlar. Bir gece bir salatalık tarlası bulmuşlar. Girmişler ve yiyebildikleri kadar yemişler. O gece ve ondan sonraki geceler hep gelip bu salatalıklardan yemişler. Az zaman sonra eşek şişmanlamış. Bir gün salatalıkları yeyince eşeğin keyfi gelmiş ve çakala:

-Bak benim yeğenim, gökyüzünde ay parlıyor, gece de çok güzel, içimden şarkısöylemek geliypr, demiş.

-Aman amca, sakın ha, demiş çakal. Başımız belaya girer Çiftçiler duyarsa hemen buraya gelirler. Bir daha buradan bir şey yiyemeyiz. Sessiz olsak iyi olur!

-Sevgili yeğenim, demiş eşek, burada her şey çok güzel, çok mutluyum, şöyle güzel bir şarkı çok iyi gider şimdi.

-Hayır amca, demiş çakal, söylemesen iyi olur. Zaten sesin de iyi denemez.

-Sen beni kıskanıyorsun galiba, demiş eşek. Sen müzkten ne anlarsın zaten.

-Çok doğru amca, demiş çakal. Ama senin sesin sadece sana güzel. Eğer şarkı söylersen çiftçiler duyar, duyarlarsa da sevmeyeceğin bir durumla karşılaşabilirsin. Söylemesen daha iyi olur.

Sen aptalsın, sadece aptal. Banim  güzel şarkı söyleyemeyeceğimi mi düşünüyorsun? Şimdi beni iyi dinle, demiş ve baiını kaldırıp anırmaya başlamış.

-Tamam, tamam, demiş çakal. İstediğin kadar şarkı söyleyebilirsin. Ben seni tarlanın dışında bekleyeceğim.

Eşek başlamış anırmaya. Çiftçiler eşeğin anırtısını duymuşlar. Tarlada olduğunu anlamışlar.Ellerine aldıkları aletlerle sesin geldiği yönde doğru koşturmaya başlamışlar. Sopayla vurmaya başladıklarında eşek hala enırıyormuş. O kadar fena dövmüşler ki eşek yere yıkılmış. Sonra da oradan ayrılmışlar.

Çakal eşeğin yanına gelmiş:

-Gördün mü çiftçiler seni nasıl ödüllendirdi, demiş. Tebrik ederim!

-Kusura bakma yeğen, demiş eşek, seni dinlemedim.! 

 

İLGİLİ BAŞLIKLARIMIZ LİNKLERİ

 

 

 

EsaAdmin / Erkek / 8/24/2016