Kültürden İrfana ve Cemil Meriç


Kültürden İrfana ve Cemil Meriç 

Kültürden İrfana (1985) Hatay doğumlu yazar, çevirmen, araştırmacı ve Türk düşünürü Cemil Meriç’in ilk baskısı 1984 yılında yapılmış olan bir inceleme, deneme kitabıdır.   Bu Ülke  Umrândan Uygarlığa ,  Bir Dünyanın Eşiğinde , Hind Edebiyatı (1964), Saint Simon İlk Sosyolog, İlk Sosyalist (1967),  Işık Doğudan Gelir ve Cemil Meriç(1984), Mağaradakiler (1978) gibi eserleri ile tanınan  Cemil Meriç, bu eserinde uygarlık, çağdaşlaşma, uygarlıkların izlekleri, doğu batı kültür çatışmaları ve etkileşimleri gibi çok çeşitli konulara değinmiştir.

Birçok eserinde Türkiye’nin meseleleri, “ batılılaşma-çağdaşlaşma-uygarlık"   Asya ve Hint uygarlıklarının Batı kültürüne katkıları, Avrupa medeniyetinin ortaya çıkışında doğu ve Hint kültürünün etkisi konuları hakkındaki düşüncelerine yer vermiştir.  

Cemil Meriç, Kültürden İrfana’da okurunu önyargıların köleliği yerine düşüncenin yoldaşlığına çağırıyor. “Kültür, Batı’nın düşünce sefaletini belgeleyen kelimelerden biri:
kaypak,  karanlık, samimiyetsiz. Tarımdan idmana, balıkçılıktan medeniyete kadar akla gelen ve gelmeyen düzinelerce mânâ. Kelime değil, bukalemun. İrfan, düşüncenin bütün kutuplarını kucaklayan bir kelime. İrfan kendini tanımakla başlar. Kendini tanımak, önyargıların köleliğinden kurtulmaktır, önyargıların ve yalanların. Kültür, irfana göre, katı, fakir ve tek buutlu. İrfan, insanı insan yapan vasıfların bütünü. Batı, kültürün vatanıdır. Doğu, irfanın
.” ( Tanıtım Yazısı )

 

Künyesi : Cemil Meriç , Kültürden İrfana, , İletişim Yayınları, İstanbul, 2013.

 

Cemil Meriç İlgili Linklerimiz

 Işık Doğudan Gelir ve Cemil Meriç

Bir Dünyanın Eşiğinde Ve Cemil Meriç

Bu Ülke Ve Eserden Alıntılar Cemil Meriç

 Bu Ülke Hakkında Basımı Yazımı Konusu ve Alıntılarla Cemil Meriç

 Deneme Örnekleri : Montaıgne Cemil Meriç Nurullah Ataç

 Işık Doğudan Gelir ve Cemil Meriç

 Karanlığa meydan okuyan Filozof “CEMİL MERİÇ”

 Umrândan Uygarlığa ve Cemil Meriç

MUHTEŞEM BİR MÂZİYİ MUHTEŞEM BİR İSTİKBÂLE BAĞLAYAN KÖPRÜ: CEMİL MERİÇ

EsaAdmin / Erkek / 8/24/2016