Dünyanın Ucundaki Fener Hakkında Konusu Özeti Jules Verne

 
 
Yazıda “Jules Verne’nin Dünyanın Ucundaki Fener “romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları,  “Jules Verne’nin Dünyanın Ucundaki Fener “romanın olay örgüsü,  romanın yazarı,” Jules Verne'nin “hayatı,  Dünyanın Ucundaki Fener ‘in şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,” Jules Verne ’ Dünyanın Ucundaki Fener “romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
Dünyanın Ucundaki Fener, Jules Verne'in (1828-1905) ölümünden sonra yayınlanan İngilizce adı  “ The Light at the Edge of the World “  olan Jules Verne'in bir macera romanıdır.
 
Jules Verne’nin en son romanlarından birisi olan bu roman ilk kez 1905 yılında ve yazarın ölümünden sonra, yayıncı Pierre-Jules Hetzel tarafından yayınlanmıştır.  
 
Jules Verne  Ay'a Seyehat , Denizler Altında Yirmi Bin Fersah  adlı eserleri dünya edebiyatının bilim kurgu türlerindeki ilk önemli eserleri iken, Esrarlı Ada, Kaptan Grant'ın Çocukları  ve 15 Yaşında Bir Kaptan adlı romanı deniz, denizcilik, gemicilik ve coğrafya bilimleri konulu macera romanlarıdır.   Eserlerinde hem deniz hem kara, hem de havadan okurlarını dünyanı her yerine götürmekten hoşlana bir yazar olan Jules Verne dünyanın Merkezine Seyahat adlı romanında okurlarını yer altına da götürmüştü. Seksen Günde Devr-i Âlem  adlı eseri ile çok değişik şekillerde dünyayı dolaştıran yazar,  Balonla Beş Hafta  ve  Esrarlı Ada  adlı eserlerinde okurlarını balonla uçurarak bilinmeyen pek çok yere ulaştırmayı başardı. Denizler Altında Yirmi Bin Fersah  eserinde yerin altına , Ay'a Seyehat , adlı eserinde göğün üstüne taşımıştı.
 
Dünyanın Ucundaki Fener adlı romanı macera türünde olmakla beraber bilimkurgu bir eser niteliği taşımaz, Jules Verne’nin ölümüne yakın günlerinde bitirdiği bu romanı ,  okuru bilgilendirmek amacını da ikinci plana atmış, bilim konulu da olamamış ama macera, heyecan ve gizemli tarafı canlı kalmış bir romanı olmaktadır.
 
Roman 1971 yılında filme de alınmış,  ABD, Lihtenştayn, İspanya ortak yapımı bu macera ve gerilim filmi The Light at the Edge of the World adı ile gösterime girmiştir.
 
İLGİLİ LİNKLER
 
 
KONUSU
 
Arjantin hükümeti, gemi kazalarını önlemek için Horn Burnu bölgesindeki Devletler Adası'nın Elgor Koyu'na bir fener inşa eder.  Bu koyda azgın dalgalar ve korkunç kayalıklar yüzünden çok sık kaza olmaktadır.  Hükümete ait bir savaş gemisi ıVasquez, Felipe ve Moriz adındaki üç bekçiyi fenere görevli olarak getirmiştir. Bu koyda bulunan adacıkların ve kayaların kimsesiz olduğu sanılmaktadır.
Bir korsan gemisi kayalara çarpıp parçalanır ve kurtulmak için gördükleri tek şey bu fenerin ışığıdır. Bekçilerin sessiz geçen günleri adaya  saklanan haydutların saldırısıyla kâbus dolu bir serüvene dönüşür.
 
ÖZET
Azgın dalgalar ve korkunç kayalıkların yol açtığı gemi kazalarını önlemek için Arjantin hükümeti, Horn Burnu bölgesindeki Devletler Adası'nın Elgor Koyu'na bir fener inşa eder.
 
Bir Arjantin savaş gemisi bu kayalıklara ve adaya üç bekçi bırakıp gider.  Bu üç bekçinin adı Vasquez, Felipe ve Moriz’ dir.  Hükümet bu adada hiç kimsenin olmadığını sanmaktadır. Ancak bu buruna çok yakın olan bir adada kaza yapmış korsanlar da bulunmaktadır.
 
Bu korsanların adı ise Kongre Çetesi’ dir. Bu korsanların başındaki kişinin adı Kongre, yardımcısının adı ise Carcante’ dir. Kongre ve Carcante’ den başka bir düzine korsan daha bu adada yaşamaktadır. Bu çete Devletler Adasında bir mağara bulmuşlar bu mağarada ülkelerine dönmek için fırsat aramaktadırlar. Gemileri ve sandalları parçalanmış,  bu adaya sığınmak zorunda kalmışlar ve çıkacak fırsatı beklemektedirler. Adada kalmaya mahkûm olan bu korsanlar ele geçirmek için bir gemi beklemektedirler.
 
En sonunda bir gün bir yelkenli adanın kıyısına gelmiş ve kuma yapışıp kalmıştır.  Bu yelkenliyi ele geçiren korsan çetesi yelkenliyi kumdan çıkarmak için birkaç gün gayret etmişler en sonunda yelkenliyi kumdan çıkarmışlardır.  Bu yelkenli Masue adındaki bir Şili yelkenlisidir.  
 
Yelkenliyi kumdan çıkarmayı başaran korsanlar yelkenliye binerek yola koyulurlar.  Fakat karşılarına Vasquez, Felipe ve Moriz’ in bulunduğu Horn Burnundaki bu fener çıkar. Felipe ve Moriz aşağıda beklerken karaya çıkan haydutlar Moriz’ in başını bir balta ile parçalarlar ve Felipe’ yide kurşunlarla öldürürler.
 
Bunun üzerine Vasquez silahını ve erzaklarını alıp kaçar.  Bu sırada Horn Burnu’na giren bir gemi görülmüştür. Haydutlar bu gemiye de saldırmış ve gemiyi batırmışlardır. Haydutların batırdığı bu gemiden John Davis adındaki kaptanları kurtulmuş, haydutlar da yelkenliye binip başka yöne gitmişlerdir.  Haydutların batırdığı geminin kaptanı kaçmaktan bitkin düşmüş olan Vasquez’i bulmuştur. Susuz kalmış olan Vasquez susuzluktan ölmek üzeredir
 
Adada yalnız kalan Vasquez ve John Davis, kurtulmak için bir bekleyiş içindedir.   Haydutlar da kayalıklarda beklemekte fener yanmadığı için kayalara çarparak batacak gemileri kollamaktadırlar. Nihayet Santa – fe adlı gemi onları almak için adaya yaklaşmaktadır.  Haydutların da tuzak kurup bu gemiyi beklediklerinin bilmektedirler. Vasquez ve John Davis,  acele ile fenere koşarlar, kapıyı kapatıp feneri yakarlar.  Onları gören haydutlar haydutlar Vasquez ve John Davis’ in feneri yakmalarını önleyememişlerdir. . Gemi yaklaşmış, Vasquez ve John Davis,  kendilerini almaya gelen  Santa – fe’ ye binip kurtulmuşlardır.
 
 

EsaAdmin / Erkek / 24.08.2016