Jules Verne’nin Buzlar Sfenksi Romanı Hakkında Konusu Kısa Özeti

 
 
Yazıda “Jules Verne’nin  Buzlar Sfenksi, “romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları,  “Jules Verne’nin  Buzlar Sfenksi, “romanın olay örgüsü,  romanın yazarı,” Jules Verne'nin “hayatı,  Buzlar Sfenksi, kadrosu  yazarın diğer romanları, eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,” Jules Verne ’ Buzlar Sfenksi, “romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
Buzlar Sfenksi, Jules Verne'in (1828-1905) ilk yayınlanma tarihi 1897 olan ve Jules Verne’nin birçok kitabını basan yayıncısı Pierre-Jules Hetzel adlı yayıncısı kanalı ile yayımladığı bir macera romanıdır.
 
Jules Verne, Buzlar Sfenksi adlı romanını Edgar Allan Poe'nun “Artur Gordon Pym'in Öyküsü” adındaki yarım kalmış olduğunu düşündüğü eserini tamamlamak amacıyla yazmıştır[1].
 
Edgar Allan Poe'nun ‘un 1838 tarihli bu eserinde Arthur Gordon Pym'in Grampus isimli balina avı gemisi kaza yapmış,  çıkan isyandan sonra mürettebat Jane Guy isimli başka bir gemi tarafından kurtarılmış,  Pym ve denizci arkadaşı Dirk Peters ‘in maceraları Güney Kutbuna kadar uzanmıştı.  Karaya çıktıkları yerde siyah derili yerlilerin saldırısına uğramışlar,  gemiye geri binmişler ama Roman bu yolculuk Güney Kutbu'na doğru birden sona ermişti.
 
Edgar Allan Poe, Artur Gordon Pym'in Öyküsündeki kahramanını Antartika'da bırakmış,  Jules Verne ise Buzlar Sfenksi adlı romanını buradan başlatmıştı. Bu yüzden J.Verne’nin Buzlar Sfenksi adlı romanı Edgar Allan Poe'nun “Artur Gordon Pym'in Öyküsü alı eserin devamı niteliğindedir.[2] Bir Edgar Allan Poe, hayranı olan Jules Verne’nin diğer bazı eserlerin de de Edgar Allan Poe'nun etkisi görülmektedir.
Bu roman Jules Verne’in ileri düzeydeki denizcilik coğrafya ve doğa bilgisini ortaya koyduğu bilimsel bir roman olma özelliği taşır.
 
Jules Verne  Ay'a Seyehat , Denizler Altında Yirmi Bin Fersah  adlı eserleri dünya edebiyatının bilim kurgu türlerindeki ilk önemli eserleri iken, Esrarlı Ada, Kaptan Grant'ın Çocukları  ve 15 Yaşında Bir Kaptan adlı romanı deniz, denizcilik, gemicilik ve coğrafya bilimleri konulu macera romanlarıdır.   Eserlerinde hem deniz hem kara, hem de havadan okurlarını dünyanı her yerine götürmekten hoşlana bir yazar olan Jules Verne dünyanın Merkezine Seyahat adlı romanında okurlarını yer altına da götürmüştü. Seksen Günde Devr-i Âlem  adlı eseri ile çok değişik şekillerde dünyayı dolaştıran yazar,  Balonla Beş Hafta  ve  Esrarlı Ada  adlı eserlerinde okurlarını balonla uçurarak bilinmeyen pek çok yere ulaştırmayı başardı. Denizler Altında Yirmi Bin Fersah  eserinde yerin altına , Ay'a Seyehat , adlı eserinde göğün üstüne taşımıştı.
 
 
 
KONUSU VE ÖZETİ
 
Halbrane gemisinin mürettebatı  Pym'in başına ne geldiğini araştırmaya karar vermiştir. 
Romanın anlatıcısı Amerikalı bir zengin olan Jeorling Arthur, dünyadaki vahşi yaşamı araştıran bir doğa bilimcisi ve bir seyyahtır.  Jeorling,  Gordon Pym’in Öyküsü’nü de okumuştur. Halbrane adlı teknenin kaptanı Len Guy ‘de Gordon Pym’in Öyküsü’nü okumuş ve orada anlatılan gerçek olduğuna kesin kes emindir.
Jeorling Arthur ve Len Guy daha önce hiç kimsenin gitmeyi başaramadığı Güney Kutbuna bu yüzden gitmeye karar vermişlerdir.
Böylece Halbrane adlı gemi ile mürettebat Arthur Gordon Pym’in izlediği rotanın peşinden Güney Kutbu’na doğru yola koyulur. Lakin yolculuk uzadıkça gerilim artmakta, şartlarr çok zorlamaya başlamakta bazı tayfalar geri dönmek için homurdanmaktadır.  Tayfalar isyan etme derecesine gelmiştir. Yaklaşan kış ve altı ay sürecek geceler herkesi korkutmaktadır.
Ama kaptan Len Guy, son derece tecrübeli ve iradeli bir insandır.  Mürettebat zaman zaman hiç bilinmeyen kimsenin görmediği adalara da çıkmakta,  acayip bitkiler, hayvanlar,  albatroslar, penguenler, kaplumbağalar, foklar ve balinalar görmektedir.
 
 
 
[1] https://thelemetekkesi.blogspot.com/2015/03/poe-jules-verne-ve-buzlar-sfenksi.html
[2] Ahmet  Murat  Gümrükçüoğlu, Poe, Jules Verne ve Buzlar https://thelemetekkesi.blogspot.com/2015/03/poe-jules-verne-ve-buzlar-sfenksi.

EsaAdmin / Erkek / 24.08.2016