Jules Verne’nin Balonla Beş Hafta Hakkında Özet İnceleme

 
Yazıda “Jules Verne’nin Balonla Beş Hafta   “romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları,  “Jules Verne’nin   Balonla Beş Hafta “romanın olay örgüsü,  romanın yazarın hayatı, eserin şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar, Jules Verne ’nin Balonla Beş Hafta  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
 
ESERİN YAZIMI BASIMI YAZARI HAKKINDA
 
Balonla Beş Hafta özgün dilinde Fransızca: Cinq semaines en ballon, İngilizce şekli ile Five Weeks in a Balloon, Jules Verne'in 1863 yılında Fransız yayıncı, J. Hetzel  [1]tarafından basılan macera romanıdır.
 
Oman Türkçeye tercümesi  “Üç İngiliz'in Afrika Gezisi ve Keşifleri” alt başlığı ile basılmış Jules Verne’in yayınlanan ilk romanı olma niteliği de taşımaktadır. Bez balonla uçuşun henüz yaygınlaşamadığı bir dönmede yazılmış olan roman ilk baskısından hemen sonra oldukça ilgi görmüş, Jules Verne daha bu ilk romanı ile oldukça popüler bir romancı haline gelmiştir.
Hayal gücü ve öngörüsü oldukça yüksek olduğu kadar araştırmacı ve bilimsel keşifleri çok iyi takip eden bir yazar olan Jules Verne bu romanını gerçek bir gezi ve gezi günlüğü şeklinde yazmış roman okurlar tarafından gerçek ve bilimsel bir gezi olarak değerlendirmiştir.  “Fransızca ilk baskısı yayınlandığında okuyucular kitapta anlatılanların gerçek mi kurgu mu olduğu konusunda kuşkuya düşmüşlerdir.[2]
 
Bu roman bilim kurgu olmaktan ziyade bilimsel verileri öne çıkaran bir roman olma özelliği taşır. Fakat Jules Verne daha sonra yazacağı Ay'a Seyehat, Denizler Altında Yirmi Bin Fersah  gibi romanları ile dünyanın ilk önemli bilim kurgu romancısı unvanını da kazanmış olacaktır.
Dr. Fergusson adlı bilim adamının önderliğinde bir ile o dönemde Avrupalılar için gizemli bir kıta olan Afrika’da yapılan bir geziyi anlatan
Verne'nin  bu eserini kendisinden daha önce buna benzer öyküler yazmış olan Amerikalı yazar Edgar Allan Poe' den esinlenerek yazdığı sanılmaktadır.
 
Roman,.1962 yılında Irwin Allen yönetmenliğinde filme deuarlanmış bu film de oldukça ilgi görmüştür.
 
ROMANDA KARKATERLER
Samuel Ferguson:   İyi bir doktor, cesur bir kâşif ve bilim adamıdır. Fakat planladığı bu gezi maceraperest bir gezgin olan Ferguson’un en çılgın planıdır. Şimdiye kadar kimsensin yapmadığı bir şekilde Afrika'yı balonla boydan boya dolaşacak kimsenin görmediği yerlere gidecektir.
Dick Kenedy: Önceden beri Ferguson’un tanıdığı becerikli bir avcıdır. O güne kadar Dr Ferguson ile birçok geziye çıkmıştır. Fakat çok çılgınca olduğu için ilk önce bu geziye karşı çıkmış zorla ikna olmuştur.
Joe : Doktor Ferguson'un  gözü pek uşağıdır.. Düz duvara dahi tırmanabilen Ferguson'un sayesinde bilgili olmuş biridir. "Efendim nereye ben oraya" diye her şeye atılan çok sadık bir uşaktır.
Victoria: Ferguson’un yaptığı renkli ve güzel sıcak hava balonudur.
Speake Yüzbaşı bir gezgin. Daha önce Afrika'yı gezmeye çalıştığından tecrübelidir.
Burton: Teğmen:, Speake'in arkadaşıdır
 
KONUSU
Doktor Fergusson bir balon ile Afrika’yı baştanbaşa dolaşmak ve hiçbir kâşifin görmediği yerleri görüp keşfetmeyi planlar.  Böylece bir balon yaparak adını "Victoria"  koyar. Yardımcısı Wilson ve asker arkadaşı olan Dick Kennedy'yi yanına alarak seyahate başlarlar.  Bu yolculuk oldukça maceralı geçecek ama Afrika'nın muhteşem bölgelerine gidecek hedeflerine ulaşacaklardır.
 
ÖZETİ
 
İLGİLİ LİNKLER
 
Cesur bir gezgin akıllı ve maceraperest bir bilim adamı olan Doktor Fergusson bir balon ile Afrika’yı baştanbaşa dolaşmak ve hiçbir kâşifin görmediği yerleri görüp keşfetmeyi planlar.  Böylece bir sıcak hava balonu yaparak adını "Victoria"  koyar. Yardımcısı Wilson ve asker arkadaşı olan Dick Kennedy'i bu gezi için or da olsa ikna etmeyi başarmıştır. Bunun üzerine üç kafadar balona binerek seyahate başlarlar.  
İlk gittikleri bir kasabanın üstünden geçerken kasabadakiler onlardan hoşlanmış balonlarını oklamışlardır.  Bu arada Akkuyruk kuşları balonu yırtmış,  balonun tekrar yükselmesi için birçok eşyayı atmak zorunda kalmışlardır. Ters bir rüzgâra kapılıp çöle doğru sürüklenmişler günlerce çölde kalmışlar çok az suları kaldığı bir sırada bir göl bulmayı başarmışlardır.
Fakat bu gölde aslanlar vardır. Dicki aslanı vurmayı başarınca yetecek kadar su alırlar. Fakat sabahleyin onları bir sürpriz beklemektedir.  Bir Fil balonun ipine dolanmış ve koşmaya başlamıştır.  Bu nedenle fili vurmak zorunda kalmışlar yeniden havalanıp Nil Nehri'den de geçmişlerdir.
Balon tekrar düşmeye başlayınca Wilson kendisini Çat Göl’üne atmış diğerleri de bir ağaca çarpmışlardır. Wilson’u bulduklarında hepsi çok sevinmiştir.  
Bir gece Doktor balonu bir ağaca bağlamış ama civardaki yerliler onları fark etmiştir.  Yerliler ağaca tırmanmaya başlayınca onlara ateş etmek zorunda kalmışlar ve yerlilerin elindeki bir Fransız’ı da kurtarmışlardır. Bu adam hasta bir rahiptir ve rahip bir müddet sonra ölür. Uygun bir yerde inip rahibi de gömerler.  Tam bu esnada bir altın madeni bulup bir hayli altın da toplamışlardır.
Tekrar yükselen üç kafadar nihayet Nijer Nehri’ne varırlar ama balon tekrar alçalmaya başlar.  Wilson sepeti balondan keser  ve tüm altınları dökerler.  Üç arkadaş nehre düşer. Bu sırada bir Fransız subayı Doktor Forgesen’i görüp onu tanıyınca ekiptekileri kurtarır.
Yolculukları bitince tek bir şey söylemişlerdir.  “Balonla beş hafta harikaydı.”
Beş hafta süren bu seyahat ile Afrika’yı doğudan batıya doğru geçen ilk kâşif olmuşlardır.  
 
 
[1] https://fr.wikisource.org/wiki/Cinq_Semaines_en_ballon/Texte_entier
[2] Unmuseum.org sitesi, Jules Verne: An Author Before His Time? (İngilizce), 'Erişim tarihi:20.02.2012

EsaAdmin / Erkek / 24.08.2016