Muhteşem Mesneviler Listesi Özetleri ve Bilgi Linkleri

 

Aşağıdaki liste Türk ve İslam Edebiyatında yazılmış olan  mesnevilerin hemen hemen tamamının özetlerine ve haklarındaki gerekli bilgilere hemen ulaşabilmeniz için hazırlanmıştır.

Bazıları Divan şairlerimizin telif eserleri olan bu mesnevilerin pek çoğu İran, Arap ve diğer İslam edebiyatlarından Osmanlıcaya sonra da günümüz Türkçelerine çevrilmişlerdir. 

Aşağıda listelenen Mesneviler İslam ve Türk edebiyatının bel kemiğini oluşturan her biri diğerinden muhteşem, her biri diğerinden son derece ilginç konulara sahip olan  şark edebiyatının şaheserleri olmaktadır.  Binbirgece Masalları gibi Şark edebiyatının diğer şaheserleri de sitemizde mevcut olduğu halde mesnevi olmadıkları için bu listeye alınmamışlardır.

Aşağıdaki listede yer alan mesnevilerin tamamı sitemizde mevcuttur. Bu sayfa sitemizdeki mesnevileri seçebilmeniz, istediğiniz mesneviye anında ulaşmanız, adını sanını bilmediğiniz edebi şahaserler hakkında başka kaynaklarda olmayan veya ulaşamayacağınız bilgilere  ve eserlerin özetlerine ulaşmanız için hazırlanmıştır.

 

LİSTEDE İLGİLENDİĞİNİZ LİNK VE BAŞLIĞA TIKLAYINIZ 

 KAYNAKÇA / İLGİLİ LİNKLER
1 Hüsn-ü Aşk Mesnevisi Şeyh Galip
2 Leyla ile Mecnun Hakkında Mesnevileri ve Özeti
3 Mesnevi Nazım Türü Bütün Özellikleri ve Örnekler
4 Hüsrev ü Şirin ve Ferhat İle Şirin Mesnevileri İle Ana Konuları
5 Şah u Geda Özetleri Bursalı Rahmi Taşlıcalı Yahya
6 Mercimek Ahmet ve Kabusname: Kabusnameden Öğüt Örnekleri
7 Gencine-i Raz Mesnevisi Taşlıcalı Yahya
8 Nizami Gencevi (1141-1209)
9 HARNAME
10 Mevlana Mesnevi Önemi ve Hakında Bilgiler

EsaAdmin / Erkek / 8/24/2016