19 Eylül Gaziler Günü 🇹🇷

Baştacımız gazilerimizin "Gaziler Günü"nü kutluyorum. 

Bu vatana hizmeti dokunan tüm gazilerimize hayırlı ömürler diliyorum.

Tüm şehitlerimizi ve başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal eden tüm gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum mekânları cennet olsun.

 


19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ

 

Türkiye gazileri 19 Eylül 1983 tarihinde "Türkiye Muharip Gazileri Derneği" altında bütünleşmişlerdir.

19 Eylül aynı zamanda Atatürk’e 1921 yılında Mareşallik rütbesi ile gazilik unvanının verildiği gündür. Bu nedenle, yurdumuzda her yıl 19 Eylül "Gaziler Günü" olarak kutlanmaktadır.

 

19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ TARİHTEKİ YERİ

 

Muharip Gazi, harbe katılıp da, harpten sağ olarak dönen savaşmış kahramanlardır. Gazilik unvanı devlet tarafından verilir. En büyük Gazi, bu unvanı 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kararı ile alan vatanın kurtarıcısı ve kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür.

 

13 Eylül 1921′ de  kazanılan Sakarya Zaferi’nin hemen ardından, 14/15 Eylül gecesi, Batı Cephesi Kumandanı İsmet Paşa ile  Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa, Edirne ve Kozan Milletvekilleri sıfatıyla  Büyük Millet Meclisi Reisliği’ne cepheden telgrafla şu önergeyi gönderdi:


“Bizzat muharebe meydanındaki tedbiriyle  muzafferiyetin amil ve müessiri olmuş Başkumandan Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine  müşirlik rütbesi ile gazilik ünvanı tevcihini teklif ve istirham ederiz. Büyük Millet Meclisi’nin bu teveccühünün milletimiz tarafından doğrudan doğruya  bütün orduya müteveccih bir eser-i takdir ve taltif olacağı kanaaatinde bulunduğumuzu arz eyleriz.”
Sakarya Meydan Muhaberesi’nin kazanılmasından sonra, 19 Eylül 1921 tarihinde, TBMM’since Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’e, “MAREŞAL” rütbesi ile “GAZİ” ünvanı verilmiştir.

 

2002 senesinde çıkartılan yasa ile 19 Eylül günü Gaziler günü olarak kabul edilmiştir ve “GAZİLER GÜNÜ” olarak kutlanmaktadır.


🇹🇷 GAZİLER GÜNÜ 🇹🇷~ şiirinden 


"Ya istiklal, ya ölüm!" parolaydı savaşta
Vatan için ölenler şehitlikleriyle nur
Kahramanlar savaşa katılmıştı her yaşta
...Şehitlik ve gazilik o ne güzel bir şuur
...Vatan için çarpışıp gazi olmak bir onur

 

Kazanılan Sakarya Meydan Muharebesi
Bundan yüz yıl öncesi ilk mareşal rütbesi
Cephelerde yoğruldu savaşın tecrübesi
...Türkmenoğlu diyor ki Atatürk’tü en vakûr
...Vatan için çarpışıp gazi olmak bir onur
...O en büyük Gazi’ydi o ilk Reis-i Cumhur


Türkmenoğlu (Şükrü Atay)

TÜRKMENOĞLU (ŞÜKRÜ ATAY)Üye / Erkek / 2/14/2022