KORONA GÖLGESİNDEKİ SON BAYRAM OLSUN
GÜNÜN YAZISI

      Herkese iyi bayramlar diliyorum öncelikle. Umarım korona gölgesindeki son bayramımız olur ama vaka ve vefat sayısının yeniden artmaya başladığı şu günlerde yine endişelenmeye başladık. Günlük korona tablosundaki rakamların artma eğilimi göstermesiyle uzmanlar yeniden ciddi uyarılar yapmaya başladılar. 

        Normalleşmeye çok mu hızlı geçtik ne dersiniz? Eylülde okulları açabilecek miyiz? İnsanlar çok bunaldılar belli ki! Tatil beldelerine akın edenler galiba gözlerini karartıp kendilerini tatilin özgür akışına bıraktılar. Böyle mi olmalıydı? Daha tedbirli olmamız gerekmez miydi? Nereye gidiyoruz? Ne yaptığımızın farkında mıyız? Sanırım koronayı kontrol etmekten büyük ölçüde uzaklaştık. Duygularımızla hareket etmeye başladık birçoğumuz.

       Koronaya rağmen kalabalıklara karışıyor kimileri. Koronaya rağmen fazla özgürleştik sanırım. O zor günlerin acısını çıkarmaya çalışanlar var ama korona bizim zayıflığımızı fırsat biliyor maalesef. Oysa ki o zor günlerin acısını unutmayıp bilinçle hareket etmeye çalışmalıyız. Asıl bayram, bilinçli ve sorumlu hareket etmemiz sonucunda yaşanacak. Bir vatandaş ve bir birey olarak sorumluluğumuzun ve devam eden büyük sorunun lütfen farkında olalım. Tatilin mutluluğu ve bayramın sevinci yeni kısıtlamalara ve acılara dönüşmemeli.

       Psikolojik, sosyolojik ve ekonomik olarak daha fazlasını kaldırmakta zorlanacağımız çok açık. Çocukları, büyüklerimizi, sağlık çalışanlarını, evine ekmek götürenleri unutmayalım. Yeni krizleri kaldıracak gücümüz olduğunu sanmıyorum. Birkaç günlük, iki üç aylık rahatlama yarınlarımızı karartmasın. Bugüne kadarki sabır ve çaba heba olmasın. 

       Aşılanma konusundaki tereddütü bir yana bırakıp en kısa zamanda aşılanalım. Bu, vatandaşlık ve insanlık görevidir. Tabii bu arada aşı konusundaki tereddütleri gidermede uzmanlara ve yetkililere büyük görev düşüyor. Maske, mesafe ve temizliğe  dikkat etmeye devam edelim. Daha mutlu ve rahat günlere,  daha coşkulu bayramlara kavuşmak dileğiyle!

 

21 Temmuz 2021

Sevim KınalıEditör / Kadın / 11/25/2016