HAKKIMDA ...

                                                               HASAN AKAR
           1957 yılında Tokat’ta doğan AKAR, aslen Sivaslı’dır. İlk öğrenimini Tokat İbn-i Kemâl İlkokulu’nda ,orta öğrenimini Gaziosmanpaşa Lisesi’nde  tamamladı. Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünden mezun olduktan sonra (1979) Türkçe ve Edebiyat Öğretmeni olarak mesleğinin ilk yıllarında Erzurum (Tortum)ve Artvin(Arhavi-Şavşat) da görev yaptı.
            Anadolu Üniversitesinde lisans tamamladı. Niksar’ da 20 yıl öğretmenlik ve yöneticilik yaptıktan sonra 2005 yılında Tokat Endüstri Meslek Lisesi Müdür Yardımcılığına,2010 yılında Tokat Anadolu Lisesi Müdür Başyardımcılığına, 2014’de Tokat Mahperi Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi Edebiyat Öğretmenliğine atandı.
           Yazıları ve şiirleri; Yeşil Niksar, Niksar Danişment Gazetesi, Tokat Gazetesi, Tokat Kültür Araştırma Dergisi, Gülpınar, Çınar, UçanTürk,Heeri Liefe Dergisi,Kültür Çağlayanı, Sivas Sultan Şehir,Truva Gezi,Bizim Ece,Bayatı (Azerbaycan) Dergilerinde yayınlandı.Türkiye Yazarlar Birliği,Çocuk Edebiyatçıları ve Sanatçıları Birliği Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Üyesi,Mehmet Akif Ersoy Düşünce Derneği kurucu üyesi,Kümbet Dergisi Genel Yayın Yönetmeni,İLESAM Tokat İl Temsilcisidir.
            2008 yılında konferanslar vermek için Evrensel Edebiyat ve Sanat Eğitim Vakfı ile TÜDAY’ ın davetlisi olarak Almanya ‘ya,2012 yılında da Azerbaycan Yazarlar Birliği’nin davetlisi olarak Azerbaycan’a giden AKAR’ın yurt içinde ve dışında gazete ve dergilerde yayınlanmış beş yüzü aşkın yazı ve makalesi bulunuyor.
Ülke genelinde pek çok kültür programının yapımcılığını sürdüren şair;”Tarih ve Kültür Kenti Niksar”,”Tokat Bey Sokağı “belgesellerini yaptı.2013 Yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nca “Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti “programına Tokat ilini temsilen gönderildi. Bazı üniversitelerce düzenlenen sempozyumlarda edebiyat ve tarih alanında bildiriler sundu. TRT ‘de ve bazı radyo programlarında kültür söyleşilerine katıldı.
          Eserleri; Milli Mücadele Yıllarında Niksar (Araştırma-inceleme, Müjdat Özbay’la birlikte 1998),Niksar’da Vakıflar Ve Tarihi Eserlerimiz (Araştırma-inceleme, M.Necati Güneş’le birlikte 2002),Gül Ağacı Değilem(Şiir,2004);Niksar’dan Azerbaycan’a Bir Demet Hâr-ı Bülbül (Makaleler-şiirler2005),Niksar Şiirleri ve Şairleri (2007)Divan-ı Emrah (M.Necati Güneş, A.Turan Erdoğan, M.Özbay’la birlikte)
 

Hasan AkarÜye / Erkek / 10/30/2016