AYNAYA BAKMADAN KONUŞULMAZ


8.8.2020        Sosyal medyada, her kes, her kesten şikâyetçi, halinden memnun olan azınlık, memnun olmayanlar, çoğunluk. Halinden memnun olanlar azınlık, çalışkan, kendini bilen insanlar. Halinden memnun olmayanlar tembel, kendini bilmeyen, Sorumluluklarından habersiz. Kendini sanır ki çok değersiz.. O iş öyle değil.. Çok değerlisin ki insan olarak sana büyük sorumluluklar yüklenmiş.. Sorumlulukların ne kadar çoksa o kadar değerlisindir.. 

                 Öğretmenler sevdikleri çalışkan öğrencilerine zor sorular sorarlar, cevap alacaklarını bilirler. Tembel öğrenciye kolay soru sorsalarda doğru cevabı alamazlar. Çalışkanlar her zaman değerli, tembeller değersizdir.. Yüce Yaradanımız, her kese kaldıra bileceği kadar sorumluluk verilmiştir. Çoğunluk bunu kabullenmiyor. İsyanları oynuyor. Kadınlar, kadın oldukları için isyan ediyor. Erkekler, erkek oldukları için isyan ediyorlar, iblis bu işe çok seviniyor. İblisi sevindirmenin bedeli azaplarla dolu cehennemlerdir. Bir Kadın önce bir anne adayı, sonra kız kardeş, eş, hala, teyze gibi. Ana dinine, vatanına milletine hayırlı evlatlar yetiştirmek için emek verir. Böyleleri azınlık.. Erkeklerde ilk önce bir baba adayı, sonra, asker, eş, erkek kardeş, abi, amca, dayı gibi görevler. Erkekler adaleti, kadınlar merhameti temsil eder. Her görev kutsaldır. Hakkıyla yapılırsa. Biz ille haddimiz olmayanları istiyoruz.. O yüzden hep huzursuzuz.
Hak ettiğimizden fazlasını isteyince işler karışıyor. Her şeye her işe karışıyoruz. Kendimizi beğeniyoruz. Eşim bana layık değil, işim bana layık değil, evim, arabam bana yakışmıyor. Ben daha iyilerine layığım diyor, uçuyor da uçuyoruz.. Hadsiz borçlanıyoruz. Hadsiz konuşuyoruz sonra belamızı arayıp buluyoruz.. Aramayalım belamızı.. Hangi durumda olursak, o duruma, o eşe, o işe, o çocuklara layığız.. İnsanlar hak ettikleri yerdedir.. Yerini değiştirirsen o yeride, eşi de, işi de, bulamaya biliriz.. Bir şey konuşurken, isterken bir sizden üstekilere, birde altdakilere bakalım halimizi iyice ölçüp tartalım. Şimdilerde herkes açız, perişanız, borçluyuz, hastayız.. Bir de başka ülkelere bakalım.. Açından ölen insanlar var. Afrika da, Asyada değil Dünyanın en zengin sandığınız ülkelerde… Sokaklarda aç, susuz gezen dilenen, iş arayanlar bizden az değil.. Filmlere bakıp sanıyoruz ki, filmlerde ki hayatı her kes yaşıyor.. Yok öyle bir yaşam.. En çok ağlayanlar parası çok olanlar. Bu bir gerçek.. Bizde iki maaşlı arkadaşlar vardı. Çoğu hep ağlardı. Geçinemiyorum der dururlardı… Para çoğaldıkça istekler artıyor. Ayaklar yerden kesiliyor uçuyorsun, düşüncede ağlıyorsun.. Memur zihniyeti, şimdilerde sorumsuz vatandaş zihniyeti hep istiyor.. Devlet daha çok para versin, daha, daha nereye kadar daha.. Sen daha çok çalışıyor musun? Yok, Daha çok tatil istiyorsun. Sanki cennetteyiz.. Peygamberlerin hayatlarında bile çok sıkıntılar olmuş.. Biz kendimizi ne sanıyoruz.. Her insanın yaşamında mevsimler gibi ilkbahar, yaz, son bahar kış var.. Hep bahar isteyenler. Cennetler için çok çalışmak zorunda.. Farz yani..

          Bizler kendimizi bulunmaz nimet sayarız. Dualarımız(Namazımız) olmazsa insanların hayvanlardan farkı ne.. Savaşmayalım, hep eğlenelim, gülelim. Hayırdır.. Bu dünya sınav dünyası.. Sınavlara girmeden memur olamıyorsun.. Sınavsız emeksiz cennetleri istiyorsun, ne ayaksın.. Yüce Yaradanın verdiği Cinsel özelliği beğenmemek, güzelliği beğenmemek (boya cila), gözü, kaşı beğenmemek haddi aşmanın, cehennemlere talip olmanın belirtisi.. Yüce Yaradan cennetlere talip olun der.. Biz baş düşmanımız iblisin oyunlarına, tuzaklarına düşünmeden koşuyoruz. Kimse kimseyi beğenmiyor, tembeller, sorumsuzlar, beleşciler hiç kimseyi beğenmiyor. Kimileri kendilerini damızlık öküz, Kimileri de kendini montofon inek sanıyor…
Kendini ne sanırsan san ey insan,
Ya Rahmani kanunlara uyarsın,
Ya Şeytani kanunlara uyarsın,
Sen Ahiret sınavındasın,
Seçmek hürriyet, seçtikten sonra iteat mecburuyet..

Adil olmayanlara adil olunmaz,
Merhametli olmayanlara merhametli olunmaz,
Bu dünyada haddini bilmeyen huzuru bulamaz..
Adil, merhametli ve haddini bilenlerden oluruz İnşâAllah,
İki âlem huzuru buluruz İnşâAllah.

 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış