Bizi Yanlışlardan Doğrulara Götürmeli Okumak. 


16.9.2020

 

      Okumayı sevmeyiz ama konuşmayı çok severiz, hatta bayılırız. Konuşacak kafa dengi biri olmasa da olur, nasıl olsa bir yerlerde ortak şeyler buluruz. Okumak gözleri bozar ama! Konuşmak çenemizi hiç yormaz. Saatlerce konuşuruz, peki ne konuşuruz, neleri hal ederiz?. Konuşmalarımızın çoğunluğu para, telefonlar, arabalar, kadınlar, diziler küfürlerde konuşmaların noktaları ve virgülleri. Yalanlar da olmasa olmazı. Çok konuşmak için cahillere bol yalan gerek. Baktık ki bu düşünceler bize bir şiir daha getirmiş. Yazalım rahatlayalım. Belki birileri anlar belimi olur.

Bizi Yanlışlardan Doğrulara Götürmeli Okumak. 

Yüce Yaratanımızın ilk emiri, Nebisine, biz kullarına okumak,
Ben demekten utandırır bizleri, biz demeyi öğretir okumak,
Bizi bizden, nefsimizden korur okumak,
Bizi yanlışlardan doğrulara götürmeli, okumak.

Bizi şeytanlardan uzaklaştırır okumak,
insana insanlığını, vicdanını hatırlatır okumak,
Dinimize, milletimize, İnsanlığa hizmettir okumak,
Bizi yanlışlardan doğrulara götürmeli, okumak.

Geçmişimizi-geleceğimizi, ölümü hatırlatır okumak,
İnsana insan gibi yaşamayı, yaşatmayı anlatır okumak,
İyiliğin güzelliğini, kutsallığını öğretir, Öğrettirir okumak,
Bizi yanlışlardan doğrulara götürmeli, okumak.

 
Kötülüklerin çirkinliğini, acizliğini anlatır, anlattırır okumak,
Bize acizliğimizi, cahilliğimizi anlatır, anlattırır okumak,
Zalimliği, kötülüğü, günahları, Sildirir, okumak,
Bizi yanlışlardan doğrulara götürmeli, okumak.

Âlim olmak değildir ki okumak,
Zalim, olmamak içindir okumak,
Merhameti, Adaleti beslemektir okumak.
Bizi yanlışlardan doğrulara götürmeli okumak.


       Buradaki okumaktan kastımız, öncelikle Dinimizi en iyi şekilde okuyup, öğrenmemizdir. Yüce Kitabımız Kuran-ı Kerimi ve Peygamber Efendimiz(s.a.v.)in sünnetlerini iyice okuyup öğrenmek, yaşamak,  başkalarına da öğretmektir.  Dinimizi öğrenmek işimize gelmiyor veya tembellik ediyoruz. Cahil kalıyoruz..  Sonra önüne gelen İblisin ve ona tapanların imamlarına oyuncak maskara oluyoruz.  Sahte hocalar türüyor, dinimizi bizden iyi biliyor.. Yanlışları da araya yerleştiriyor. Nasıl olsa bilen yok. Koskoca hoca bilmez mi. Bilir tabi olacağı kazları.. Kötüler dinimizi. Sen uyumaya devam tembelliğe devam, sahte hocanın eteklerini elini, hatta kızlarının ellerini öptün mü cennetleri kazanın sanırsın..  Ahmaklar olmasa, Gözü açıklar kör olur aç kalırlar..  sonrada diğer ilim kitaplarını okumak gelir. Dinsiz ilim, vicdansız insan gibidir. Her an bizi yanlış yollara götürebilir. Düşüncesindeyiz.  Çünkü bizi kötülüklere çekmeye çalışan, bizi takibi hiç bırakmayan bir düşmanımız iblis ve yardımcıları şeytanlar, cinler var.  Yüce Yaradana sığınmayanların bunlarla tek başına mücadelede, asla kazanma ihtimali yok. Hayat kısa yanlışlarla vaktimizi boşa geçirmeyelim derken. Cahiller çok bilirler ki çok yanılırlar, Alimler bilmezler ki yanılsınlar.. 

 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış