DARBE TÜRK HALKINA ÇARPILDI


 Temmuz günü yaşanan darbe girişimi, Milletin kendini canı pahasına ortaya koyarak, topyekûn “darbeye hayır!” demesiyle püskürtülmüştür..

Osmanlıdan günümüze bazı yakın tarih darbelerine bakarsak, ülkemizde askeri darbeler hiçbir zaman sorunlara çare, çözüm olmamıştır. Bundan sonra da hiç olmayacaktır.

Darbeler sefalet, kaos, kutuplaşmadan başka bir şey getirmemiş, aynı zamanda derin oluşumlar, mafyalar meydana getirmiştir.

27 Mayıs’ta, 12 Mart’ta, 12 Eylül’de, 28 Şubatta, halkımız tank sesiyle uyanmış, ancak bu darbeler demokrasimize engel olmuş, bizi dünyadan koparmıştır..

Osmanlı son dönemi, Abdülhamid'e yapılan darbede halk onu yalnız bırakmıştı.

Adnan menderes, halkı onu çok sevmesine rağmen, halk onun kellesini darbecilere teslim etmişti.

Rahmetli Özal, bu darbecilerden az çekmemişti, Beklide zehirlenerek öldürülmüştü, zaten hayat ona zehir edilmişti.

Erbakan hoca, 28 Şubatta, yine darbeciler karşısında halkı tarafından yalnız bırakılmıştı.

Fakat bu darbede öyle olmadı, Yılların deneyimiyle, darbe bu sefer “Darbe millete çarpıldı.”

Geçmişten bu güne bilinçlenen bu halk, sağ-sol birlikte Darbecilere adeta meydan okuyarak, bu sokak çıkmaz sokak demişler, bir araya gelen çoğunluklar, Çanakkale’de, Cihan harbinde, olduğu gibi ellerine geçirdikleri basit aletlerle, ama imanlı güçleriyle, tankların önünde adeta etten duvar oluşturmuşlardır.

Demokrasilerde her çare kuralına uygun sandıkta aranmalıdır. Kendine güvenen darbe seviciler de, silaha başka güçlere değil, soyunup siyaset meydanında er gibi çıkıp, boylarının ölçüsünü demokratik ortamda almalıydılar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı veya ak partiyi beğenmeyebilir, hatta muhalifte olabiliriz. Fakat! bunun yöntemi siyasi alanda, demokratik ortamda ancak sandıkta olur..

Bu darbe girişiminde 250 şehidimiz,1500 den fazla yaralımız var. Bu arada tutuklamalar bütün kamu ve sivil alanda devam etmektedir. Bunlara sebebiyet verenlere mutlaka hesabı sorulmalıdır.

Kendisini köprülerde kritik yerlerde bulan asker, özel bir tatbikata veya IŞİD ve PKK ile savaşmaya gidiliyor diye kandırılmıştır..

Her şeye rağmen o asker karşımdaki benim annem, babam, masum halk, ne yapıyorum, bu nasıl tatbikat diye de sorması gerekirdi.

Ben her şeye rağmen savcı ve hakimlerimizin bu suçsuz masum genç askerleri, bu işlerin tamamen dışında tutacaklarından eminim.

IŞİD ve PKK teröründen bile tehlikeli bu darbe girişiminin, sırf Erdoğan düşmanlığı nedeniyle yarım kaldığına üzülenler veya o yaptı diyenler olabilir.

(Ahmet Hakan, köşesinde, Karşıma geçmiş yılışık bir şekilde..."Ya bunların hepsi tiyatro... Hepsi gündem değiştirme... Hepsi başkanlık için..." demiyorlar mı? İfrit oluyorum. Tayyip Erdoğan ölse..."Sırf başkan olmak için öldü abi" diyecek yavşaklar var. Dünyada hangi devletin hükumeti darbeyle kanla oyun oynayabilir?)

Ey hainler, mademki gücünüz vardı 40 yıldır neden PKK terörünü bitiremediniz, neden gücünüzü kendi halkınızın üzerinde denediniz? Çünkü satılmışsınız, çünkü terör olaylarından besleniyorsunuz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 15- 20 dakika önce haber edilip otelden ayrılması bir felaketi önlemiştir, haber kaynaklarını kutlamak lazım.

Cumhurbaşkanı, Başbakan ve devlet Bahçeli'nin dik duruşları, cesaretle halkı sokağa çağırmaları darbeye ilk darbedir.

Ak parti belediyelerinin ellerindeki tüm imkanları seferber etmeleri, tankların önüne kamyonlarla barikat kurmaları, kutlanılması gereken bir çıkıştır.

Halkımızın iletişim araçlarını iyi kullanarak, acil tedbir almaları, organize olmaları ve gereken yerlerde hazır olmaları ve akla hayale gelmeyen yöntemlerle tank ve silahlara karşı durmaları, asıl kutlanılması gereken durumdur.

Bu arada yalan haberlere itibar edilmemelidir.2006 da bir trafik kazasında olan bir olayı, boğaz köprüsünde başı kesilen asker diye millete yutturmaya çalıştılar. Kurt sisli havayı severmiş.

Demokrasi taşkınlık yapmadan yapılır, sokaklarda millet gösteri yapmıyor, cam, çerçeve kırmıyor, Yüzü maskeli değil. “vatanı müdafaa” ediyor. bunlar işgal değil, vatana sahip çıkmadır.

Ezan lar ve Sela’lar dini kullanma değil, aynı zamanda bir duadır, yardımlaşma manevi bir ilaçtır.

Velhasıl, hocanın duası kabul oldu, darbe ters tepti ava giderken av oldu.

Ve Demokrasi adına, milletim adına, inançlarım adına, meydanlardayım ve dik duranları kutluyorum..

Ahmet Ali Canbaz

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış