EVİMİZ SICAK YUVAMIZ


9.9.2020

 

İlk Şiir ve Yazı denememizdi

Emekli bir vatandaş olarak, Memleketimizde yaşanan sıkıntıların, asıl nedenlerini az çok biliriz. Bizzat gördük yaşadık. Yazalım da bilmeyenler öğrensin, çare--bulmak isteyenlere kolaylık olsun. Bizimde bir katkımız dokunsun.

Ancak bu gün yarın derken, bir türlü nasip olmadı. Hem yazsak da kim okur ki, bizim insanımız okumayı pek sevmez, okuyanlara da” Çok okuma, Âlim mi olacaksın, gözlerini bozacaksın” derler. Neyse yazmaya Şiir yazmakla başlamak varmış. Bir gün bizim ufaklık “Baba öğretmenimiz evimizle ilgili bir şiir veya kompozisyon yazmamızı istedi” Deyince bize de kompozisyon yazmaktansa şiir yazmak daha kolay geldi. Çünkü ufaklığın ödevlerini hep birlikte yaparız, Okul kitabındaki şiirleri çok okuduk, o şiirler gibi bir şiirde biz yazarız her halde, dedik ve ufaklıkla başladık yazmaya. O olmadı, bu oldu, onu silelim, bunu yazalım derken, Evimiz-Yuvamız diye ilk şiirimiz çıktı ortaya,

Ufaklık beğendi, ne anlarsa benim gibi şiirden, birde götürüp, Annesine okudu, Annesi de güzel, güzel deyince, onaydan geçen şiirimizi kayıt altına aldık. İşte ailece yazıp onayladığımız ilk şiirimiz.

 

EVİMİZ SICAK YUVAMIZ

 

Hava soğuk olduğunda,

Hava kararıp akşam olduğunda,

Yağmur yağıp yerler çamur olduğunda,

Sığınırız hepimiz sıcak yuvamıza.

 

Çok çalışıp yorulduğumuzda,

Moralimiz bozuk olduğunda,

Arkadaşlarımızla bozuştuğumuzda,

Sığınırız hepimiz sıcak yuvamıza.

 

Oyunlar oynayıp yorulduğumuzda,

Susuzluktan dilimiz damağımız kuruduğunda,

Açlıktan midemiz zil çaldığında,

Sığınırız hepimiz sıcak yuvamıza.

 

Ailece yazdığımız şiirimiz bitince bir daha okuduk. Bizimkiler dinledi. Evimizin hanımı olmuş, olmuş hem de kızımızın kitabındaki şiirlerden de güzel olmuş. Hanımda gaz veriyor, bedava gaz ver gitsin, gönüller hoş olsun. Bizde bu güzel gazdan sonra ilk acemi şiirimizi yazmış olduk.. Bakalım gelecek günler ne gösterir, hangi şiirleri yazmamıza vesile olur..

Hayırlı günleriniz bereketli ve daim olsun………….

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış