İyiliğini Yap, Sevapları Kap


12.11.2020

 

          Müslümansanız, Yüce Yaradana Kul almanın gereklerini yerine getirmek mecuriyetindesiniz. İşiniz zor haliyle. Her şartta sevap kazanmanın yollarını aramak, mücadele etmek, sabırlı olmak, her şartta şükür etmeyi becerebilmek önemli.. Çok zor şartlar, çok sevapların habercisidir..  Yanlışlara tövbeniz hemen olmalı. Hiç kimsenin ölüm anı belli değil. Ölüm her an olabilir hazırlıklı olmak Müslümanın farz.. Ölümü unutmak yanlışlara dalmaya sebebiyet verir, dikkat etmek sık sık ölümü hatırlamak Müslümanı yanışlardan korur.. Güzelliklere sevaplara koşturur.

         Evet Bizim sevap pesinde Koşanlarda (S.P.K.) Bazı sıkıntılardan dolayı yeni aldıkları eve yeni taşınmışlardı. Hem evlerine yerleşiyor hem de sağı solu kontrol ediyorlardı ki, Evin reisinin gözüne çatı arasına sıkışmış kanadı görüntüsü çarpıyor. Hemen evin hanımına sesleniyor.

E.R.--Hatun, Hatun hele çabuk gel,  birde sen bak benim gördüğüm bir Kuş kanadı mı? Yoksa ben yanlış mı görüyorum.

  E.H. Sanki kuş kanadı Evet evet kuş kanadı.. Acaba kuş oraya mı sıkışmış..

O arada Evin ufaklığı olaya karışır.

E.U. evet evet kuş sıkışmış Baba onu hemen kurtar.

E.R. Acele etme, hiç hareket yok. Belki de çoktan ölmüştür.. Yoksa bir hareket olurdu.

Tabii evin ufaklığı durmaz. Hadi baba bir bak hadi, hadi. Ufaklıktan kurtuluş yok haliyle. En iyisi

E.R—Hatun bizim uzun çubuklardan birini getir bir bakalım. (az sonra çubuk gelir. Çatı yarası iyice yoklanır. Ne kanat nede kuş hiç biri değil, Çatının saç boru nasıl olmuşsa adeta bir kuş kanadı şeklini almış.  Hayret..  Neyse en azından biz görevimizi yaptık. Dolayısıyla yaptığımız çabalar sonunda yine de sevap kazandık ufaklık..  Ya gerçekten kuş olsaydı. Bakmasaydık ihmalden günah alırdık.  Neyse şimdilik günahtan yırttık, azda olsa sevabımızı aldık..

E.R—Öyle değil mi Hatun?

E.H—Evet az emek az sevap, çok emek çok sevap kazandırır.

E.U—Ya ben sevap kazandım mı?

E.R—Evet sende bakmaya teşvikte ısrarının sevabını alırsın..

İyiliğe teşvik sevaplar, kötülüğü teşvik günahlar kazandırır.. Hayatımız her an sınav balak. Ya sevaplar kazanın yolundayız, yada günahlar kazananların yolundayız.. Boşluk yok. Sınav sonuna kadar…

E.R--Neyse hadi herkes kendi sevap işlerinin başına…

Neyse aradan tahmini üç-beş ay geçer E.R.si Bilgi sayar başında. Birden evin ufaklığı koşarak gelir.

E.U. Babaaa, babaaa bir kuş çırpınıyor, çatı arasında, daha önce baktığımız yerde çabuk, çabuk yine ısrar..

E.R.. Git işine yaramaz, baktıkya o kadar uğraştık.. Sadece kanat şekliydi unuttun her halde..

E.U. Yok Baba gerçekten bu sefer hareket ediyor, Kanat çırpıyor.

O sırada evin Hatunu sesleniyor

E.H. Çabuk gel çocuk doğru söylüyor. Hayvancağız çırpınıp duruyor.

Bizimki hızla balkona koşar kanat şeklinin olduğu yer çok dikkatli bakınca bir hareket gözüküyor, yine uzun çubuğunu uzatıp, kuşun sıkıştığı saçla çatı orasını ayırmaya çalışıyor. Kuş da yerinde durmuyor haliyle. Kanadını nasıl sıkıştırmışsa kurtulamıyor, çırpınıyor yorulunca duruyor. Bu sefer bizimki işe başlıyor. Kuşa zarar vermeden kurtarmak zor olacak. Kanat ters kalınca sıkıntı, haliyle bir fırsat ani bir itişle saç biraz esniyor kuş sıkışan kanadını kurtarıp uçup gidiyor…

E.R.—Gürdün mü? Balam kuş uçup gitti, bir teşekkür bile etmedi. İnsanların çoğu da böyledir. Teşekkür etmeyi sevmezler. O yüzden iyilik yapacaksın sevabını kapacaksın.. Bilmesi gereken bilir.. Melekler yazar defterine. Bu yüzden iyilik yaptığında sevabını kap gerisini düşünme.. Zaten İblis o insanları rahat bırakmaz.. Sana bir yanlışlık yapması için ona ha bire baskı yapar. Sana kötü bir şeyler yapsın ki. İyilik edenler iyilikten maraz doğar desinler. İyilik yapanlar azalsın, kötülük yapanlar çoğalsın.  İblis her yerden çıkarına bakar, insanların günahlarda boğulmasını ister. O yüzden iyiliğini yapacaksın sevaplarını kapacaksın, yoluna bakacaksın.. Hadi git biraz ders çalış, kitap oku…  Bu olaydan aylar sonra yine bir gün E.R. Yine Bilgi sayar başında..  Yine E.U.lığı Babaaa!    Babaaaa! Yetiş kurtar O kuş kendini asmış çırpınıyor boğulacak… Çabuuuk Çabuk..  Evin Reisi olur mu öyle şey Ufaklık.. Kuşun kanadı var uçar, nasıl kendini asar? Böyle şey mümkün mü?  Ufaklık hadi hadi.. O arada Evin Hatunu seslenir..

E.H—Çocuk doğru söylüyor. Kuş boğuldu boğulacak. Koş koş..

E.R.--Hayret nasıl olur, kuş kendini asar? Hem bu kuşlar hep bizimi buluyor der, hem de balkona koşar.. Bakalım kuş kendini asmayı nasıl becermiş? 

 Evin Reisi(E.R.) Evin Hatunu (E.H) Evin Ufaklığı, balağı, yaramazı(E.U)

 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış