Kolay Değil


14.9.2020

 

 

          Şiirimizi yazdıktan sonra, bizim yavru kuş 3 haftalık askeri araç kullanma kursundan döndü. 1 haftalık izne geldi. Ama 3 haftada en az 7-8 kg vermiş. Hastalanmış, acı, acı, derin, derin öksürüyor. Sorduk tabii olarak, ne oldu sana 3 haftada, bu kadar kötüleştin?. Biraz anlatınca biz anlayacağımızı anladık. Çünkü bizde o askerliği yaptık.
Hep aynı, zavallı düşüncelerin sahibi insanlardan kaynaklanan, sıkıntılar, sorunlar. Küçük bir azınlık hariç, yaptığı görevin sorumluluklarını bilmeyen, bilse de umursamayan, sallabaşı al maaşı diyen. Aldığı maaşı hak edip, etmediğini hiç düşünmeyen, Hak, Adalet bilmeyen, insanlardan kimseye fayda gelmez.

         Ancak sürekli zarar gelir. Bu tip insanlar, Topluma çok kötü örnektirler. Gittikleri yol kolay ve rahat para kazanma yolu olduğundan bütün zayıf yapılı insanlar, hep onları örnek alırlar ve git gide çoğalırlar. Devleti, Milleti içten içe yerler yetmez birde başkalarına peşkeş çekerler. Maalesef bunu hep yaşadık, yaşıyoruz ve yaşayacağız. Deniz bitene kadar, Hani derler ya ”Devletin malı deniz yemeyenler keriz, Devletin işleri yavaşta olsa yürür, Devletin işleri yarın kalmaz” gibi sözler. Söylemişler iradesiz, zayıf yapılı, vatan, millet sevgisi, Hak yolu bilmeyen insanlar. Sen, ben, siz ve biz çalışmazsak, emek vermezsek nasıl yürür devletin işleri. Birde işini yapanlara keriz derler. Bilmezler ki o kerizler sayesinde, Devletin işleri yürür de maaş alırlar.
 Bu devirde işini hakkı ile yapmak, kul hakkına riayet etmek, helal kazanmak, helal yemek, hakikaten KOLAY DEĞİL. Başta İmamlar, Askerler, Polisler, Öğretmenler, Doktorlar ve bütün çalışanlar, Hatta vatandaşlar Görevlerini ve sorumluluklarını hakkı ile yerine getirebilme azim, kararlılık ve cesareti göstere bilselerdi. Bu gün memleketimiz Dünyanın en güçlü devletleriyle yarışı yordu. Bu aralar kimseler hallerinden memnun değil, Hep itiraz, şikayet. Kişinin evde ailesine sözü geçmez elinden bir iş gelmez. Devletten, Bakanlardan, Vekillerden, Belediye Başkanlardan hep istiyorlar..  İste iste de sende bir şeyler yap.. Vatandaşlık görevlerini bir öğren gerekenleri bir yap bakalım..  Destek olmak yok köstek çok.. Bu Memlekette işini hakkıyla yapmak çok zor, yaptığını beğendirmekte, yapan yok eleştiren çok..  İşlerinin hakkını vererek yapmak kolay değil, Bizden hepsine selam olsun.. 

Kolay Değil

Bu vatanda imam olmak,

Asker olmak, polis olmak,

Öğretmen, doktor olmak,

Yürek ister, azim ister, kolay değil.


Hâkim olmak, savcı olmak,

Millete vekil, bakan olmak,

Başbakan, Cumhura başkan olmak,

Yürek ister azim ister, kolay değil.


Helal kazanıp, helal yemek,

Kul hakkından uzak durmak,

Yalanlardan, hilelerden uzak durmak,

Yürek ister, azim ister kolay değil.


Kolaya kaçmak, münafık, gavur işi,

Değildir ki, Müslüman, mümin işi,

Vatana, millete hakkıyla hizmet işi,

Yürek ister, azim ister kolay değil.

 

Kula kul olmayandır, er kişi,

Verdiği sözden dönmez, kul kişi,

Hak yolda hakkıyla hizmet işi,

Yürek ister, azim ister kolay değil.

Aslında çoğunluğumuz, bunun farkında. Ama işte her keslerin, aması var. Ellerinden bir şey gelmezmiş. Sen, ben, biz, millet düzelmeden devlet düzelmez, denilse de anlayan yok, anlasalarda düzelecek, düzeltecek cesaretleri yok. Ancak Devletimiz çok güçlüymüş, deyip kendilerini avutup dururlar. Kimler diyorlarmış, devletiniz çok güçlü diye, gavurlar “Ne kadar güçlü devletiniz varmış, bizimkiler dışarıdan, sizinkiler içeriden yıllardır yiyorlar, hala yıkılmadınız. Başka bir devlet olsaydı çoktan yıkılmıştı.” Niçin yıkamıyorlar acaba biraz düşünsek belki buluruz. Bizce Hak yolunda hakkı ile gitmeye çalışanların mazlumların, yetimlerin duaları ve Allah(c.c.)’un yardımları sayesinde. Bu şiirden sonra, Biz millet olarak, okumayı neden pek sevmeyiz, okumaya öğrenmeye alerjimiz mi var. Hele dinimizi öğrenmekten neden, hep kaçıyoruz. Okuyup öğrenmeyince, sorumluluklardan kurtulacağımızı sanıyoruz her halde. Müslümana dinini öğrenmek farz kaçış yok. Öğrendiklerin yaşamak var. Yoksa neye yarar okumak, öğrenmek.

 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış