Sevaplar Peşinden Koşanlar (S.P.K.)


15.11.2020

 

 

E.R. Balkona varır ki serçeden büyük, güvercinlerden küçük bir kuş, sarı renkli bir naylon ipe boğazından asılmış. Kanatlarını sürekli çırpıyor boşuna kurtuluş yok.. E.R. sini alıyor bir telaş nasıl edelim? Ne yapalım kuşcağızı kurtaralım..  Düşün, düşün. Düşünde kuş boğulacak.

E.R-- E.H.nuna acele uzun çubuğu getir. Çubuk gelir kuşa uzatılır kuş ayaklarıyla çubuğa tutunamaz. Başka çare başka çare, bu sefer E.R.si bir havlu ister, onu çubuğa sarar ki kuş tutunup biraz dinlensin boğulmasın.. Bizde bir çare düşünelim. Kuş bu sefer havluya tutunur. E.R.. düşünür şimdi ne yapacağız.. Derken

E.R.—Hatun başka bir uzun çubuk ve koli bandı getir. Birde keskin bir bıçak!

           İstenilenler gelir, E.R.si, E.H. yer değiştirir E.H. Kuşun dinlendiği çubuğu tutar.. E.R.si Çubuğa koli bandıyla bıçağı sabitler..  İpi kesmeye çalışır. Kuş durmaz, ip kesilmez..  E. R.si başka bir çara Yarabbi. Beceremedik. Düşün düşün devam.

E.H. Çabuk ol kollarım yoruldu.

Tekrar yer değiştir. Düşünmeye devam. E.U. Duramıyor Baba çabuk, baba çabuk ol..

E.R.—Demekle olmuyor balağım sen düşün bir çare.. O arada .. E.R. Hatun Ocak çakmağımızı getir.

E.H— Çakmağı ne yapacaksın.. 

E.R. Kuşu pişireceğim.. Sen getir ne yapacaksın çabuk. Benim de kolum yoruldu..

Tekrar yer değiştirilir E.R.si Çakmağı yanık vaziyette çubuğa sarar ve kuşun boynundaki ipi yakar.

Kuş kurtulur.. Kurtulur ama uçup gitmez.. E.U. da kuşu yakından görür.

E.U—Baba bu kuşun adı Ne?

E.R.—Bu ebabil kuşu balak. Bak kalbi nasıl hızlı, hızlı çarpıyor.. Demek ki çok yorulmuş.. Uçmaya dermanı kalmamış. O yüzden uçup gidememiş.. Biraz dinlensin. Sen ona su getir. Suyunu içince rahatlar. Onlar havada beslenirler.. Zararlı uçan böcekleri yerler.. Kuşun suyu gelir. Bir koli kutusuna konur, kuş bir iki saat dinlenir.. Sonra balona bırakılır uçup gitsin diye, pek gitmek istemez.. E.R.si onu eline alır ve havaya doğru atar.. Ebabil kuşumuz uçup gider.

E.R. Bak balağım bir ip nelere sebep oluyor. Kuş ölseydi. O ipi atana, ipi atmak dışında birde kuşun ölümüne sebep almaktan günah yazılacaktı.. Biz hem sevapları kaptık, hem de o ipi atanı günahtan kurtardık. Oradan sevap kaptık. Çevreyi kirletmek çöpleri olur olmaz yerlere atmak ne kadar tehlikeli olabiliyormuş. Bir kez daha öğrendik. Bana bak balak millete kuş kendini asmıştı biz kurtardık sakın deme inanmazlar. Yetmez seninle eğlenirler. Hiç bir kuş kendini asa bilir mi? Bilmeyeni, görmeyeni ikna etmek zordur. İnsanlar bilmediklerini yok sayar, Bildiklerini de her kes biliyor sanır..  Hadi bakalım dua ette biz böyle yanlış şeylere sebep olmayalım, günahlar kazanmayalım.  En kötü kazanç, günahlar kazanmaktır…  Kazanarak kayıp etmektir.. 

 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış