ADANA- KARATAŞ MAĞARASI ELİF İLE KERİM EFSANESİ


Esa
11.03.2019
 
 
 
 
KARATAŞ MAĞARASI ELİF İLE KERİM EFSANESİ HAKKINDA GENEL BİLGİ 
 
Çukurova, 1260 lı yıllardan beri göçer Türkmenlerin kışlağı olmuş, göçerler yaz aylarında ise Torosların kuzeyine göç etmişler kışları ise buraya dönmüşlerdi. Bu kültür 1865 yılına kadar da devam etmişti.
 
Lakin Yüreğir, Sis, Yarsuvat,  Payas İskenderun Antakya, Tarsus gibi bazı şehir, liva ve karyelerde mukim insanlarda vardı.  Göçerler ve iskân edenler arasında zaman zaman çatışmalar çıkıyor, hatta yaylak yerleri paylaşımı yüzünden göçerler de kendi aralarında aşiret savaşlarına girebiliyorlar, husumetler, kan davları çıkıyordu.
 
Bu nedenle bazı aşiretler ve iskân yerlerindeki Türk oymakları birbirlerinden kız alıp vermiyorlardı. Çukurova ‘da  oymakların biribirilerinden kzı alıp vermeyişleri ile ilgili bir çok efsane vardır. Örneğin İSKENDERUN YARIKKAYA VE AMANOS EFSANESİ de böyle bir motif taşır.
 
Karataş Mağarası Adana'ya 49 km. uzaklıktaki Karataş ilçesinde Magarsus Antik Kenti sınırları içinde bulunur. Yedikardeş ve Mandal bölgelerindeki bu mağaraların yakınlarında antik Helenistik döneme ait Magarsus Antik Kentinin önemli kalıntıları arasında Anfi Tiyatro ve Athena Tapınağı ile birkaç Osmanlı hanı da bulunur.
 
Karataş Mağarası Efsanesi   yöredeki göçer kültürün  halen canlı kalmış olan izlerin taşıdığı gibi  Karataş Mağarası hakkında iç içe geçmiş birkaç diğer efsanenin de ip uçlarını vermektedir.
 
"Mağara girişi, ilk galeri, ikinci galeri ve galeriler arası koridor olmak üzere 4 tip ayrı kaya oluşumu bulunmaktadır. İkinci galeriden devam eden bölüm ise tamamıyla su aşındırması yoluyla oluşmuştur. Burada ilginç olan nokta ise, su aşındırması ile oluşan mağaranın dip kısmından suyun nereye gittiğidir. " ( https://karatasmagarasi.com/Icerik.ASP?ID=1168 ) 
 
 
KARATAŞ MAĞARASI ELİF İLE KERİM EFSANESİ 
 
Yöre halkı Karataş mağarasının girişinde şeytanların toplandığına inandıkları için buraya pek girmezlermiş. Bu nedenle mağara girişindeki deliğin şeytan deliği olduğuna inanan burada şeytanların geceleri toplanıp eğlence yaptığına da inanmışlardır.  O yüzden bu mağaraya besmele ile girilir.
 
Yörük kızı Elif ile köyün delikanlısı “Asi”lerden Kerim birbirlerine âşık olur. O dönemde  “Yörük”ler ile “Asi”lerin birbirlerine kız alıp vermezlermiş.  Bu nedenle Elif ile Kerim’in evliliğine izin verilmez.  Hatta âşıkların aileleri bunu öğrenir öğrenmez hem kızı hem de oğlanı linç etmeye kalkışırlar.
İki âşık bir buluşma esnasında görülürler ahali linç etmek için bunların peşine düşer.
 
Elif ile Kerim mağarada şeytan olduğu inancıyla kimsenin giremeyeceğini düşünerek, bu mağaraya kaçarlar ve  “Besmele”  çekerek mağaraya girerler. Mağara içindeki göletin kıyısındaki çeşmeye kadar gidip, saklanırlar.
Göletin içindeki şifalı çamurları da yaralarına sürüp iyileştirirler. Elif ile Kerim’in yanlarında getirdikleri Kepeneğin içine sarılıp yatmışlar, mağaranın içinde, geceyi gündüzü fark edemeyen âşıklar günler boyu kalmışlardır. Bu suya o nedenle aşk çeşmesi denmiştir.
Bir gece Elif, saklandıkları yerden çıkıp ailesinin çadırının bulunduğu yere gider. Ancak; Elif’in ailesi yaylaya göç etmiştir. Ağlayarak, mağaraya geri dönmüş, Kerim’in annesi de âşıklara acıyıp âşıkların bulunduğu kuyuya gelip her gün ekmek atmaya başlamıştır.  
 
Aşıklara ekmek atılan bu kuyuya Bekir Kuyusu, Aşıkların her gün barış olsun diye dua ettikleri mağara içindeki gölete de  Barış Gölü denmiştir.
 
EFSANEDE GEÇEN YERLER
 
ŞEYTAN DELİĞİ : Mağaranın giriş bölümünde hemen yukarıda görülebilir.
ŞİFALI ÇAMUR : Elif ile Kerim’in yaralarına sürdükleri çamurdur. İlk galeriden itibaren sağlı sollu görülebilir.
AŞK ÇEŞMESİ : Mağaranın göl kenarında olan bölümümdedir.
BEKİR KUYUSU : İlk galerinin sonunda yukarıda görülebilir.
BARIŞ GÖLÜ : Mağaranın içinde bulunan göldür.
 
Efsane için Kaynak:  https://karatasmagarasi.com/Icerik.ASP?ID=1167
 
 
 
 
Bu içeriğe henüz katkı yapılmamış

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış