ANAVARZA KALESİ EFSANESİ


Esa
10.03.2019
 
 ANAVARZA EFSANESİ .
 
 
Bu efsanenin bir benzeri de Hatay Erzin’deki su kemerleri ile ilgilidir.  Bilindiği gibi Erzin, Misis ve Anavarza coğrafik olarak da  yakın mesafelerdedir ( bkz . Hatay Erzin'deki Su Kemerleri Efsanesi )

Vaktiyle Anavarza ‘da taş ustaları çok varmış. Anavarza ‘nın etrafı taş duvarlar ve derin hendeklerle çevriliymiş. Şehrin giriş kapısının önünde bir köprü varmış. Şehre giren ve çıkanlar zincirli kapıdan girer, düşman şehre yaklaşırsa kapılar kaldırılırmış.
 
Anavarza Kralı’nın Ay’dan bile parlak yüzlü çok güzel bir kızı varmış. Gökteki ‘Ay’a seslenir "Sen doğma, ben varım" dermiş.
 
Bir gün Sis Kralı'nın ( Kozan ) oğlu bu kızı görüp beğenmiş.  Sis Kralının oğluyla bu kız bir gün tanışmışlar. İkisi de bir birini görünce âşık olmuşlar. Bunun üzerine Sis Kralının oğlu Babasına da söyleyip bu kıza dünür göndermiş.  Eğer kızı vermezseniz savaş çıkarırım demiş.
Anavarza’nın kralı kızını hemen vermemiş. Elçilerle haber salıp biraz düşüneyim demiş
Sis Kralı’nın dünürü daha yurduna varmadan başka br dünürcü gelmiş.  Misis Kralı bir elçi gönderip kızı istemiş. O da Sis Karalı gibi aynı tehditleri yapmış.
 
Anavarza Kralı da kara düşünürmüş. Kızı hangisine verse diğeri savaş açacak ona düşman olacakmış. İkisine de vermezse iki kral ile birden savaşmak da zorundaymış.
Karal kızını çağırıp ondan bir akıl istemiş Kızı da onlara de ki: “ Anavarza’nın suyu az. Bol suyu önce kim getirirse, kızım onun olacaktır” '
Her iki kralın elçileri, Anavarza Kralı’nın yanına gelerek  “ kararın nedir “ demişler.  Kral da onlara " Hem Sis’in kralı hem de Misi Kralı kararımı duysun demiş.  “Anavarza’ya bol suyu ilk defa kim getirirse o kralın oğluna vereceğim.”
 
Bunun üzerine, Sis Kralı yukarıdan, Misis Kralı da aşağıdan Anavarza’ya su getirmek için suyolları yapmaya başlamışlar. Sis Kralı suyolunu taşlardan yaptırmak için bir hayli çok uğraşmış.  çok güzel, sağlam biçimde yaptırmaya uğraşırmış. Bu yüzden işi gecikmiş.
Misis Kralı ise kerpiçten yol yaptırıp daha önceden bitirmiş
Misislilerin suyolu görününce Anvarza Kralının güzel kızı Sis kralının oğluna acele haber göndermiş. “Misisliler yetişiyor.  İyi kötüsüne bakma bu işi çabuk bitirin “ diye haberini salmış.
Lakin sonunda Misislilerin yolu bitmiş. Sular akıp şehrin kapısına kadar gelmiş. Bunu gören kzı da kendisinin Anavarza kalesinin kayalıklarından kendini aşağı atmış.
 
Anavarza o günden sonra bir daha gülmemiş .
Bu içeriğe henüz katkı yapılmamış

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış