Taş Kesilen Kız ve Gülek Boğazı Efsaneleri - Pozantı


Esa
10.03.2019
 
 
Adana’nın Pozantı ilçesi Gülek Boğazında yöredeki halkın bir kıza benzettiği doğal bir kaya oluşumu vardır.  Yüksek bir kayanın üzerinde kabartma gibi duran oluşumla ilgili üç çeşit efsane bulunmaktadır.
 
Bu üç efsane hem Gülek Boğazının adının nereden geldiği hem de Gülek Boğazındaki o kayada bulunan genç bir kıza benzetilen oluşumun nasıl meydana geldiği ile ilgilidir.
 
Efsanelerden ilki kayanın yüzündeki kıza benzeyen motifin nasıl oluştuğu ve Gülek Boğazının adının nereden geldiği ile ilgilidir. Bu efsanenin Anadolu’da “ Ağlayan Kaya, Taş Kesilen kız, Taş kesilen adamlar vb şeklinde pek çok benzeri bulunur  
 
Gülek Boğazının Adı Nerden Geldi

Bir çobanın Gürlek adında bir kızı varmış. Babası ile Gürlek davar gütmeye gitmişler. Kız dağda açan çiçekleri toplamak isterken babasından uzaklaşmış. Bir uçurumun kenarında çiçekleri toplarken uçurumun ucunda çok güzel bir çiçek görmüş. Bu çiçeği almak için uzanınca kocaman bir yılanla karşılaşmış.  Babasına bağırmış ama bir türlü sesi gitmemiş.
 
Yılan gittikçe yaklaşınca “ Allah’ım ım beni ya daş et ya guş” diye yalvarmış.  Yılan da, kızda taş olup kayanın yüzünde kalmış.  Kızın adı Gürlek olduğundan o boğazın adı da  Gülek Boğazı  olarak kalmış.


Bir diğeri

Eskiden bu dağlarda bir kral kızı yaşarmış.  Bir kâhin gelerek krala “ kızınız günün birinde bir ejderha tarafından öldürülecek” demiş.  Bunun üzerine kral Gülek Boğazının hemen yanında yükselen tepeye değil yılan, bir karınca dahi içeri girecek yer bulamayacağı bir saray yaptırmış.
 
Ormanlarla kaplı bu dağların üzerinde de büyük bir ejderha yaşarmış. Fakat bir gün kralın kızı babasını dinlemeyerek bu dağlarda tek başına dolaşmaya çıkmış. Tepenin üzerinden Gülek Boğazı'nı seyrederken kayaların altından kendine doğru yaklaşan büyük ejderhayı görmüş. Kurtulamayacağını anlayınca: "Allah'ım, beni ejderhaya yem yapacağına burada taş yap " diyerek dua etmiş
Kızın duasını kabul eden Allah hem kızı hem yılanı orada taşa çevirmiş 
 
 
Gülek Geçidi Nasıl Oluştu.
 
Gülek Boğazı Tarsus’a 62 km uzakta Türkiye’nin en önemli geçitlerinden biridir. Bolkar dağları (3585m.) , Medetsiz dağı (3488m.)   arasında kalan bu geçit bu geçit üzerindeki en yüksek zirveyi Kale dağı oluşturur. Bu dağın tepesinde ise Bizanslılardan kalan Gülek Kalesi bulunur. Gülek Kalesi nden sonra iki taş duvar arası gibi dar bir boğaza girilir. Eski adı Kilikya geçidi olan Gülek Boğazı bu gün otoban için genişlemiş durumdadır.  Bu Boğazın hemen yakınındaki kayaların altın Şeker Pınarı denilen devasa bir kaynak çıkar.
 
“Gülek adı Ermenilerin bu boğaz üzerinde kurdukları “Gugulak” yada “Gogulak” denen köyden gelmektedir. “ [1]
 
İç Anadolu’yu Çukurova’ya bağlayan Gülek geçidinin nasıl oluştuğuna dair efsane ise şu şekildedir.
 
 
[1] Arşt. Şahin ÖZKAN, GÜLEK BOĞAZI VE EFSANESİ,
 
Bu içeriğe henüz katkı yapılmamış

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış