Aşık Mesleki 848-1939. Sivas- Kangal


Esa
21.10.2016
Aşık Mesleki
 
 Halk ozanı 1848-1939. Sivas- Kangal Mescitli- Kertme (şimdiki adı Şenyurt) köyü. 
Asıl adı Umut Bekir’dir.
Aşık Mesleki pek çok aşık yetiştirmiş olan Kangal ilçesinde Muratoğlu sülalesinden gelir. Babası Halil Ağa adında yoksul bir çitçidir.  Babası o daha çok küçükken ölmüş, annesi onu yoksulluk içinde zorluklarla büyütmüştür.
 
Yöresindeki âşıklık geleneğinden etkilenerek âşıklık geleneğine yönelmiş, köy odalarına gidip gelen ozanları izlemeye başlamıştır.  Köy odalarında âşıkların pek çok şiirini dinlemiş anlattıkları halk hikâyelerinden oldukça etkilenmiştir. Bu sayede yörenin önemli âşıklarını tanımak fırsatını da bulmuş, âşıklık geleneğine duyduğu heves en nihayetinde Âşık Ruhsati’nin dikkatini çekecek dereceye ulaşmıştır. [1] Deliktaş köyüne giderek Ruhsati ile tanışan Mesleki, yöresinin güçlü ozanı Ruhsati’nin dikkatini çekmeyi de başarmıştır. [2] Ruhsati onun sesini beğenince, bu yetim delikanlıyı yetiştirmek görevini üstlenir. Böylece onun hayatı için dönem noktası başlar.

Deliktaşlı Ruhsati (1835-1911), Mesleki’nin ustası olmuştur. Uzun süre birlikte köy köy dolaşmaya başlarlar Bu süreçte ustası tarafından ona Mesleki mahlasını da verir Mesleki bu yıllarda ustası sayesinde de kendini tanıtmaya ve yetiştirmeye başlar. Aşık Mesleki, bağlama çalmayı ve aşıklığa ilişkin bilgisini de ustası Ruhsati’den öğrenir. Şiirlerinde ustası Ruhsati gibi toplumsal sorunlar ve sosyal hayat ile ilgili konulara değinmeye gayret etse de, daha çok ölüm, mutsuzluk, aşk konularına meyletmektedir.
Fatma adında bir kıza tutulan Mesleki’ye Fatma’nın babası kızını vermek istemez. Mesleki bir gün Fatma’yı alıp kaçırır. Fakat birkaç yıl sonra karısı Fatma soğuk algınlığından bir kış günü ölüvermiştir. [3] Mesleki’nin erken ölen Fatma’dan üç çocuğu yetim kalır. Sonradan tekrar evlenecek yetim çocuklarına komşularının da yardımıyla sahip çıkmış olacaktır.
 Âşık Mesleki, “Ruhsati Kolu” şairlerinin en önemli temsilcilerinden birisi olmuş, Ruhsati’nin bizzat yetiştirdiği bir ozan olarak Ruhsati kolunun teşekkül etmesinde önemli rol oynamıştır.
Kendisi de bir çok aşığın yetişmesinde gayret etmiş,  özellikle Aşık Noksani’nin yetişmesinde önemli katkıları olmuştur.

Aşık Mesleki  1839 yılındaki kıtlıkta dünyaya geldiği Kertme köyünde ölür ve o köyde toprağa verilir.

Aşık Mesleki’nin şiirlerinin büyük bir bölümü Eflatun Cem Güney tarafından »Aşık Mesleki, Hayatı ve Şiirleri« (1953) adıyla kitaplaştırılmıştır.
 
 
 
[1] Asım Bezirci, MESLEKİ, Türk Halk Şiiri
[2] Asım Bezirci, MESLEKİ, Türk Halk Şiiri
[3] Eflatun Cem Güney , Aşık Mesleki, Hayatı ve Şiirleri« (1953) 
Bu içeriğe henüz katkı yapılmamış

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış