Müslüm Sümbül


Esa
18.1.2017
 
müslüm sümbül hayatı ile ilgili görsel sonucu
 
1940 yılında Sivas’ın Kangal İlçesi Kavak Köyü’nde doğdu. Baba ismi Mehmet, anne ismi Haticedir.. Annesi kendisi daha 6 aylıkken vefat etmiş ve yetim kalmış onu amcasının hanımı Elif Hanım büyütmüştür.  1956’ya kadar köyünde yaşamış çobanlık ve çiftçilik yapmıştır.
 
İlkokulu bir nahiye olan Kavak Köyü’nde okur. Sesinin ve müzik kulağının iyi olması nedeni ile öğretmenlerinin de dikkatini çekmiş Köy okulunda iken İstiklal Marşı’nda öğretmenleri onu öne çıkartıp “Müslüm Sümbül’ü takip edin”, diyerek ona okuturlarmış. .
 
12 yaşında ilkokulu bitirip çalışmaya başlar.  12 yaşında, Devlet Demir Yollarında kapanan demir yollarının yolunu açmak için geçici işçi olarak çalışmaya başlar.  Bu arada Alevi cemlerindeki Zakirlerden bağlama çalmayı da öğrenmiştir. Asıl saz hocası ise zaman zaman Ankara Radyosu’na gelip program da yapmakta olan   Dışlıklı Ahmet Başer  adındaki bir âşık ve dededir.  13-14 yaşlarına geldiğinde artık bir saz ustası olmuştur. Ustası onu 1958 yılında Muzaffer Sarısözen le de tanıştırır. Muzaffer Sarısözen onu dinlemiş  “bu çocuk günün birinde sazını düzen edip bu türküyü burada söyleyecek” der.
 
 Bunun dışında köylerinin yakılarındaki taş ocaklarında da çalışarak hayatını kazanmaktadır. Fakat üvey annesi ve öz babasıyla arası iyi değildir.   
 
Küçük yaşta sanata eğilim duymuş âşıklık mesleğine de eğilim duymuştur.  Fakat Babası başka bir kadınla evlenmiş analığı ile de arası iyi değildir.  Bu baskıya en fazla 16 yaşına kadar dayanır. 16 yaşında iken evinden kaçar.  Trene atlayıp kaçak yolcu olarak Ankara’ ya gelir ve Ankara’da otobüs biletçiliği yapan amcasının oğlunun yanına sığınır.
 
Ankara’da askere gidinceye kadar çeşitli işyerlerinde işçi olarak çalışır. Askerden döndükten sonra da 1964’de Ziraat Bankası’na girer. Ankara Tuzluçayır’da  bir gecekonduda yaşamaya başlar ve evlenir.  
Bu yıllarda sesinin güzel olduğunun farkına varmış çalıp söylemeye başlamıştır. TRT’nin 1966’da açmış olduğu sınava girer ve başarılı olur. Nota bilmediği için, bankadan ayrılıp iki sene nota eğitimi alması gerekmiştir. Türk Sanat Müziğinin Şefi Muzaffer İlkar ile Osman Özdenkçi sayesinde Neşet Ertaş ile mahalli sanatçı olarak TRT de görev almaya başlar. 1966
 
Bu ikilinin adı kısa zamanda duyulur ve her ikisi de hem yurtiçi hem de yurtdışındaki konserlere gitmeye başlamışlardır.  Bu şöhretin sonunda 25 tane 45’lik plak, 12 kaset yapar.
 
1989 yılında Ziraat bankasından emekli olur.  1992’de Âşık Mahsuni Şerif’le Çağdaş Halk Ozanları Kültür Kurumu’nu kurmuşlardır.. Âşık Mahsuni başkan,  Müslüm Sümbül başkan yardımcısı, Emini (Emini Düştü  ve (Hüseyin Çırakman da  başkan yardımcılarıdır.  Âşık Veysel Derneği’nde, altı yedi yıl sekreterlik de yapar. . 1997 ve  1998 yıllarında TRT de sunuculuk da yapmış yurdun çeşitli yerlerinde konserler vermiş ülkedeki diğer ozanlarla da tanışmıştır.
 
Söyleşi: Ayhan Aydın,
8 Ağustos 2006, Abidinpaşa, Ankara
5 Mayıs 2016, Avcılar, İstanbul, Baba Mansur Derneği Merkezi
Yazıya alan: Deniz Ünal
 
Kaynak :  AYHAN AYDIN, AŞIK MÜSLÜM SÜMBÜL'LE SÖYLEŞİ, https://ayhanaydin.info/soylesiler/ozanlar/827-asik-muesluem-suembuel-le-soylesi

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış