Şemsi Yastıman Hayatı ve Ozanlığı

Ekleyen : Şahamettin Kuzucular , 01 Haziran 2015 Pazartesi aaa Beğen
 
 
 
Şemsi Yastıman (d. 10 Temmuz 1923, Kırşehir - ö. 10 Temmuz 1994, Lapseki), Türk halk ozanı , türkü derlemecisi ve mahalli saz sanatçısı.
 
Asıl adı ''Mehmet Galip Şemsettin'' olan Şemsi Yastıman’ın babası Şekerci Ahmed Ağa , annesi ise İlhamiye Hatun'dur. Şemsi Yastıman 10 Temmuz 1923 de Kırşehir'de doğmuş ilk ve orta okula da burada devam etmiştir.[1]
 
Şemsi Yastıman , Ortaokul yıllarında  ozanlık hevesine kapılmış, Kırşehir ve çevresinde ki Muharrem Ertaş gibi  ustalardan etkilen miştir.  Ankara'da bulunduğu yıllarda Yağcıoğlu Fehmi Efe ve Genç Osman'ın müzik meclislerinde  kendini ve sazını geliştirir.
 
Ankara’da olduğu yıllarda sahneye çıkmaya haşlar. Derlediği türküler TRT repertuarlarına da alınır.  Bir süre  sonra İzmir'e giderek hayataını İzmir’de kazanmaya çalışır. Bu yıllarda  şöhreti artmakta ve gazinolarda  işbulabilmektedir.  Bu sayede İzmirde iken evlenmiştir. Bu evliliğinden  İki oğlu ve iki kızı olmuştur[2]
 
Evlendikten sonra da birmüddet İzmir’de kalmış ama daha sonra İstanbul'a yerleşmiştir. İstanbul’da iken  iş ve san'at hayatını burada sürdürmeye başlar.  Kısa sürede şöhreti artmış,  gazinolarda çalışmaya başlamış,   basın-yayın organlarında onunla ilgili haberler çıkmaya başlamıştır.  Bu arada onun derlediği ve kaynak kişisi olduğu türküler radyoları şenlendirmektedir. Şöhret olması nedeni ile onlarca plak doldurmuş  plakları  en çok satan plaklar arasında olmuştur.  Yöresel saz çalışı, saz çalmadaki mahareti ve  derlediği türkülerin popüler olması ile ünü daha da artar.  Mahalli sanatçı  özelliği göstermesi nedeni ile de pek çok kez Türkiye Radyoları'nın emisyonlarına davet edilmiştir.

       Şemsi Yastıman,  çalıp-söyleme tarzının usta mahallisataçısı olarak bilhassa   ''destan'' ve ''taşlamaları'' ile  de sevilmiş  özgün bir sanatçı olmuştur.  Sanatçı kişiliği yanı sıra açtığı saz evlerinde ve  kendi adını taşıyan dükkanında saz dersleri vermiş,  pek çok  kişiye sazçalmayı öğrettiği gibi  pek çok çırak aşıkdayetiştirmişi   hem de mesleği ile ilgili ticari faaliyetler de yapmıştır.[3]
Hazır cevaplılığı ve esprili kişiliğiyle de dikkat çeken Yastıman Kırşehir ve diğer yörelerden  derlediği pek çok türkünün hem melodik olarak hem de sözleri olarak kaynak kişisidir. Türrk Halk Müziğinin en kayda değer türküderlemecilerinden ve kaynak kişilerindendir. 
 
Derlediği türkülerin pek çoğu TRT repertualarına girmiş  bu türkülerin  kaynak kişisi ve derlemecisi  olarak tarihe geçmiştir.  Şeytan Bunun Neresinde, Dadaloğlu Yiğitlemesi, Biter Kırşehir'in Gülleri Biter , Yabandan Gel, Yemek Destanı (Yekte), Yürü Güzel Yürü Saçın Sürünsün, Ankara'da Yedik Taze Meyvayı (Hacı Taşan'la birlikte), Yüz De Seyreyle , Açıl Gel Ömrümün Varı, Aşk-ı Ezeli Aşıka İlham-ı Hüda'dır[4]gibi türküler derlediği , çaldığı , söylediği ve kaynak kişisi olduğu türkülerden bazılarıdır.
 
Türk Halk Müziği konusunda çeşitli kitaplar ve notalar  da yayınlamış, saz sanatçıları yetiştirerek kültürümüze önemlihizmetlerde bulunmuş olan  Şemsi Yastıman, doğduğu gün ve ay'a tesadüf eden 1994 tarihinde 1923’te doğduğu aynı gün olan 10 Temmuz’da  (1994) [5]Lapseki'de  Emek Tatil Sitesinde ki yazlığında [6]vefat etmiş, [7]naaşı  vasiyeti üzerine  Lapseki Adatepe köyüne defnedilmiştir. Son yıllarda Kırşehir valiliğitarafından Şemsi Yastıman’ın mezarının Kırşehir’re taşınması gibi teşebbüsler de yapılmaktadır.
 
 
Şiirleri
 
 
[1]  http://www.turkuler.com/ozan/semsi.asp
[2] http://www.cagdaskirsehir.com/HD159742_semsi-yastiman-in-memleket-hasreti-diniyor-.html
[3] M. Latif SALİHOĞLU, Şemsî Yastıman’ın hayât hikâyesi, http://risaletalimhaber.com/haber/7057-sems-yastiman8217i
[4] http://www.turkuyurdu.com/semsi-yastiman/
[5] M. Latif SALİHOĞLU, Şemsî Yastıman’ın hayât hikâyesi, http://risaletalimhaber.com/haber/7057-sems-yastiman8217i
[6] http://www.cagdaskirsehir.com/HD159742_semsi-yastiman-in-memleket-hasreti-diniyor-.html
[7] http://www.turkuler.com/ozan/semsi.asp
 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...